Skúsený investor Adam: Za deň zarobíš aj 13-tisíc aj prerobíš, investovanie do kryptomien nie je pre každého

Investovanie do krypta

Skúsení investori dokážu na krypto trhu zarobiť aj tisíce eur (Zdroj: Unsplash/Kanchanara)

#Adam Saweczko sa obchodovaniu s kryptomenami venuje už viac ako dva roky. Hovorí, že krypto svet nie je pre investorov, ktorí nedokážu zvládnuť svoje emócie.

Všetko začalo koncom roka 2019, keď som cestoval s priateľkou po Thajsku,“ spomína na momenty, keď o krypte počul prvýkrát. „Vtedy som nevedel, čo so životom. Nechcel som viac pracovať v korporáte, a tak som skončil v práci. Vydal som sa na cesty, aby som našiel lepší, dobrodružnejší, ale hlavne slobodnejší život.“

Spomína, ako v jeden večer prechádzal udalosti na Facebooku a medzi motivačnými prednáškami, lekciami jógy a koncertmi našiel stretnutie fanúšikov kryptomien. Kontaktoval skupinu, ktorá stretnutie organizovala, a tá ho otvorene privítala.

Systém bez príživníkov

„Objavilo sa tam pár ľudí, ktorých som poznal. Jedným z nich bol Stefan, copywriter, ktorý sa špecializuje na kryptomeny,“ hovorí. Stefan si Adama s priateľkou vzal bokom a polopate im vysvetlil, o čom kryptomeny (a hlavne bitcoin) vlastne sú. Adam z jeho slov pochopil, v čom je súčasný systém menovej politiky zlý. „Uvedomil som si, ako veľmi sú ľudia na peniazoch závislí a ako veľmi je súčasný systém prehnitý,“ hovorí a dodáva, že peniaze sú len hodnotou, ktorá slúži ako prostriedok výmeny energie medzi ľuďmi.

Začalo mu prekážať, ako veľmi do tohto procesu vstupujú korporátne firmy, banky a ďalšie finančné inštitúcie. „Bitcoin a jeho distribučná sieť je v porovnaní so súčasným monetárnym systémom omnoho účinnejšie a efektívnejšie riešenie, pre bežných ľudí aj podnikateľov. V mojom ponímaní ide o ďalšiu možnosť, ako posielať niečo, čo má hodnotu, od jedného človeka k druhému. A to v extrémne krátkom čase a navyše priamo — teda bez toho, aby sa tohto procesu musela zúčastniť akákoľvek inštitúcia, ktorá sa na ňom priživí.“

Investovanie na trhu s kryptom
Kryptomeny oslovili aj mladého podnikateľa Adama (Zdroj: Unsplash/Drawkit Illustrations

Prvý bitcoin

Vtedy si povedal, že ide o úžasnú vec. Začiatkom roka 2020 si otvoril peňaženku a kúpil si prvý bitcoin. „Krátko na to trh dramaticky spadol. Videl som, ako rýchlo miznú peniaze, ktoré som do bitcoinu nalial. Stratil som polovicu vkladu, spanikáril som a bitcoin som predal,“ spomína. „A potom som ho kúpil naspäť za drahšie (smiech). Takže na mojom prvom krypto obchode som prerobil.“

Niekoľko nasledujúcich mesiacov sa venoval iným projektom a krypto odsunul do úzadia. „A predsa sa okolo mňa krypto stále objavovalo: čítal som o ňom v správach, o trhu hovorili ľudia v mojom okolí. A tak sa aj moja pozornosť začala uberať smerom ku krypto svetu,“ hovorí.

Začal s intenzívnym štúdiom článkov o zákulisí kryptomien a vývoji ich cien a trhu. „Na toto obdobie mám pekné spomienky, pretože som to nepovažoval za prácu. Bolo pre mňa fascinujúce zbierať o krypto trhu informácie, na základe ktorých som vedel robiť prvé investorské rozhodnutia,“ hovorí Adam. Časom sa jeho denný prieskum pretavil do aktívneho obchodovania.

Čo odlišuje dobrého a zlého obchodníka?

Za posledné dva roky strávil aktívnym obchodovaním na krypto trhu a štúdiom od dvoch do šiestich hodín denne. Časom sa však menil spôsob, akým nad obchodovaním premýšľal, ako aj to, aké informácie vyhľadával. „Sledujem iba tie projekty, ktoré ma zaujímajú,“ vysvetľuje. „Tento svet je taký veľký, že nad ním môžeš tráviť nekonečne veľa času. Problém je, že mnohé informácie, na ktoré narazíš, si protirečia, čo tvoje rozhodnutia zneisťuje. Snažím sa ten hluk eliminovať a kontrolovať len základné dáta. To dramaticky redukuje čas, ktorý nad obchodovaním trávim.“

Adam hovorí, že okrem celkového trhu a cien denne kontroluje hlavne to, čo sa deje s projektami, do ktorých investoval. Nejaký čas venuje novým projektom a samozrejme aj tomu, aká je situácia na svetovom finančnom trhu. „Všetko je prepojené,“ hovorí.

Aký je podľa neho rozdiel medzi dobrým a zlým obchodníkom? „Schopnosť koncentrovať sa a byť pripravený na každý scenár. Ak máš plán a vieš ho vykonať aj napriek zemetraseniam na trhu, gratulujem,“ hovorí. „Ak ma táto dvojročná misia niečo naučila, je to schopnosť oddeliť moje emócie od obchodovania.“

Nie je to pre každého

Môj najväčší zárobok bol 13-tisíc dolárov za 13 dní. Tisíc dolárov za deň znie ako veľa, no potom v iný deň som stratil 8-tisíc dolárov,“ hovorí Adam. „Trh je extrémne dynamický a volatilný. Môžeš mať dni, keď zarobíš veľmi veľa, ale aj dni, keď o veľa prídeš. Aj preto denné obchodovanie s kryptomenami nie je pre každého.“

Adam vysvetľuje, že schopnosť sústrediť sa je kľúčová. „Väčšina nováčikov sa nechá zmanipulovať novinkami, že máš predať, keď sú ceny nízke, a nakúpiť, keď sú ceny vysoké. V skutočnosti je to presne naopak,“ hovorí.

Počas posledných dvoch rokov ma krypto naučilo, ako sa od všetkých grafov, cien a tabuliek odosobniť. Aktuálne sú trhy dole, hoci postupne stúpajú. Celý ten krypto-hype nie je taký hype ako kedysi,“ dodáva Adam. „Aj vzhľadom na nestálu ekonomickú situáciu vo svete sa veľa investorov rozhodlo peniaze z krypta (ale aj akcií) vytiahnuť. Myslím si, že je pred nami ešte pár krušných rokov — vo svete kryptomien, akcií, ale aj ekonomických systémov po celom svete. Verím ale, že keď týchto pár rokov prejde, je pred nami svetlá budúcnosť.

adam-saweczko-kryptomeny-rozhovor
Adam Saweczko sa venuje obchodovaniu s kryptom (Zdroj: archív AS)

Investoval si už do kryptomien?


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame