Začínal na pumpe, dnes je z neho druhý Zuckerberg: Príbeh krypto-miliardára, o ktorom nevieš

Zdroj: Unsplash.com/Art Rachen

#Zakladateľ platformy Binance, Číňan Changpeng „CZ“ Zhao, nahromadil za necelých 5 rokov toľko bohatstva ako Mark Zuckerberg! Minimálne na papieri patrí krypto-podnikateľ medzi najbohatších ľudí sveta. Toto je jeho bizarný príbeh.

Changpeng vyrastal v chudobných pomeroch, väčšinu detstva strávil v čínskej provincii Jiangsu. Jeho rodičia pôsobili ako profesori, mali rešpekt a dobrú prácu, no kvôli nepohodlným „buržoáznym sklonom“ jeho otca sa musela celá rodina nútene vysťahovať z mesta. Z čínskeho vidieka si odniesol pokoru, skromnosť, ale aj spomienky na prídely jedla.

Nový život v Kanade

Ako 12-ročný aj s rodinou emigoval do Kanady. Už ako tínedžer pracoval cez deň pre McDonalds či ako rozhodca volejbalových zápasov, večer zase vyrážal na nočnú zmenu na pumpe. V Kanade napokon vyštudoval softvérové inžinierstvo a roky pracoval v New Yorku či Tokyu.

Mal len 27, keď viedol medzinárodné tímy špecialistov, ktorí programovali komplikované softvérové riešenia pre Tokijskú burzu cenných papierov a ďalšie prestížne organizácie.

Práca ho však nebavila tak ako kedysi, a tak sa rozhliadal po možnosti, ako zúžitkovať svoje skúsenosti s programovaním pre finančné trhy. Na dynamicky sa vyvíjajúcom krypto-trhu našiel masívnu dieru, a vymyslel na ňu miliardový štupeľ.

Pol rok a milióny zákazníkov

V roku 2005 sa presťahoval ako do Šanghaja, kde založil svoj prvý úspešný projekt Fusion Systems. O 9 rokov neskôr predal dom, utŕžené peniaze vrazil do bitcoinu, a potom prišiel s nápadom založiť Binance.

Jeho platforma mala už po pol roku existencie viac ako 6 miliónov užívateľov a status najväčšej krypto-burzy si udržala dodnes.

Len za minulý rok Binance vygeneroval transakcie v celkovej hodnote 34 miliárd dolárov, hodnotu samotnej firmy odhadujú experti na astronomických 300 miliárd. Je to mimochodom šesťkrát viac v porovnaní s jej najbližším konkurentom, americkou platformou Coinbsase.

Miliardár na papieri

V skutočnosti až 99 % jeho bohatstva pobýva v krypto-aktívach. Zhao tak uznáva, že je teda iba „papierovým“ miliardárom. Aj napriek tomu ho rebríček Bloomberg Billionaires Index s odhadovaným majetkom takmer 15 miliárd dolcov zaradil na 113. miesto najbohatších ľudí na svete. Iné rebríčky pritom hovoria o majetku necelých 74 miliárd dolárov — takýmto nehanebným bohatstvom by mal aktuálne disponovať napríklad aj zakladateľ spoločnosti Meta Mark Zuckerberg.

Nech už je pravda s celkovou hodnotou majetku akákoľvek, Changpeng zostal aj ako miliardár skromný. Hoci hlboko do vrecka nemá, na hlúposti peniaze skutočne nevyhadzuje. Nevlastní žiadne autá, jachty ani luxusné hodinky. Je známy tým, že na verejnosti nosí prevažne mikiny a tričká s logom jeho firmy.

V nedávnom interview tiež prezradil, že drvivú väčšinu svojho majetku chce v budúcnosti rozdať charitám. „Mám v pláne darovať väčšinu môjho bohatstva, podobne ako iní podnikatelia a zakladatelia úspešných firiem, od Rockefellera až dodnes,“ povedal krypto-miliardár. Či sa so svetom podelí s 90, 95 alebo až 99 % jeho majetku, je v súčasnosti predmetom jeho rozhodovania.


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s naším maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame