6 dôvodov, prečo by si mal navštíviť Štrasburg: Romantika v štvrti syfilisu aj opice, ktoré jedia pukance

#Štrasburg pravdepodobne nebude na zozname tvojich vysnívaných destinácií vo Francúzsku prvý, no práve preto by sme ti ho radi ukázali. Okrem sídla Európskeho parlamentu toto mesto ponúka tiež krásne zákutia, oddychovú atmosféru a mnoho atrakcií, vďaka ktorým sa jeho návšteva oplatí. Lákavé je aj spojenie nemecko-francúzskych hraníc, malebné výhľady a okolitá krajina. 

1# Pýši sa bohatou históriou

A pred návštevou ti ju odporúčame poriadne prečítať. Pomôže ti lepšie si predstaviť čím všetkým si mesto prešlo, kým sa stalo jedným z hlavných miest Európskej únie. Dominantou je  katedrála Notre-Dame de Strasbourg a určite by mala byť jednou z prvých zastávok, ktorú absolvuješ. Najvyššia budova v Európe zaujme svojou veľkosťou a precíznou, bohato zdobenou architektúrou. Vstup je navyše zadarmo a vnútri si môžeš pozrieť napríklad slávne astronomické hodiny. 

Štrasburg (foto: Soňa/Hashtag.sk)

Medzi ďalšie významné pamiatky patrí aj Palais de Rohan, ktorý nájdeš vedľa katedrály Notre-Dame. V paláci sú hneď tri múzeá – Múzeum dekoratívneho umenia, Archeologické múzeum a Múzeum výtvarného umenia.

2# Je sídlom Európskeho parlamentu

Navštíviš ho zadarmo a v rámci prehliadky si pozrieš rokovaciu sálu alebo parlamentárium Simone Veilovej. V prípade skupinových návštev je súčasťou aj prednáška o úlohe Európskeho parlamentu, ktorá ti skvele priblíži, prečo by si mal brať aj voľby do Europarlamentu vážne a nemyslieť si, že sa ťa to netýka. Prácu poslancov spoznáš aj vďaka  dostupným brožúrkam. Sľubujeme, že prechádzka po chodbách tejto významnej inštitúcie dodá tvojej návšteve Štrasburgu zaujímavý nádych.

3# Štvrť syfilisu, akú inde nenájdeš

Historická časť mesta bola kedysi centrom mlynárov, garbiarov a rybárov. Ich dávnu prítomnosť pripomínajú ikonické domčeky – La Petite France. Domčeky obmýva hneď niekoľko kanálov a tak je možná aj prehliadka na loďke, ktorú jednoznačne odporúčame. Názov La Petite France (čiže malé Francúzsko) však nesúvisí s architektúrou, ako si mnoho ľudí myslí.

 

foto: Jametlene Reskp/Unsplash.com

Za čias, kedy sa v krajine rozmohol syfilis, zažíval Štrasburg, ako súčasť Alsaska, turbulentné obdobie pripájania sa k Nemecku a Francúzsku. Nemecky hovoriaci obyvatelia túto chorobu nazývali Franzosenkrankheit (alebo French disease, teda francúzska choroba). Choroba sa liečila práve tu, vďaka čomu vznikol aj spomínaný názov.

4# O romantické parky nie je núdza

Ak ťa na výlete poteší aj oddych v prírode, Parc de l´Orangerie je tým pravým miestom. Aj keď zvykne byť rušný a navštevuje ho množstvo turistov, obľúbili si ho zaslúžene. Kvety, stromy a jazero sú ako stvorené na prechádzky s poriadnou dávkou romantiky. Pre rodiny s deťmi čaká niekoľko ihrísk a nájdeš v ňom aj reštaurácie a dokonca malú zoo. Park ponúka únik od hluku mesta a v lete fajn úkryt pred teplom.

5# Opice, ktoré jedia popcorn

La Montagne des Singes (alebo Opičia hora) je jedinečným druhom prírodnej zoo, v ktorej nájdeš na ploche 24 hektárov cez 200 opíc ohrozeného druhu makak magot. Aj keď sa nachádza asi pol hodinu cesty autom/autobusom od Štrasburgu, unikátnu zoo by si nemal vynechať. Po vstupe ti pracovníci ponúknu pukance, ktorými môžeš opice kŕmiť. Dávať im iné jedlo je zakázané, na vypukanej kukurici si však pochutia.

Štrasburg (foto: Soňa/Hashtag.sk)

Pri prechádzke ich uvidíš naozaj veľké množstvo a keďže sa prechádzaš priamo po ich teritóriu, nezľakni sa, ak ti niektorá z nich prebehne rovno po nohách alebo skočí na kolená počas sedenia na lavičke. Pracovníci v žltom sú pre opice autoritou a pri akýchkoľvek otázkach či problémoch sa na nich môžeš obrátiť. Pri prechádzke pomedzi opičími pubertiakmi si dávaj pozor, občas sa im zapáči niečia šiltovka alebo šatka!

6# Gastronomický aj vinársky zážitok

Štrasburgu tvoje chuťové poháriky poteší na viacerých miestach. Okrem tradičných francúzskych jedál ponúka veľa reštaurácií aj alsaské špeciality, napríklad tenučkú cibuľovú pizzu, ktorú ti určite odporúčame vyskúšať! A konkrétne miesta?

  • L‘ Ancienne Douane neďaleko centra
  • Les chauvins Pere et Fils priamo v centre
  • Odporúčame aj vináreň v centre s názvom Le XX Bar à vins
foto: Nadine Doerlé/Pixabay.com

Ako sa do Štrasburgu dostaneš?

Všeobecne je doprava do mesta trochu náročnejšia. Je tu len malé letisko a mnohokrát  ponúka lety len cez nemecké metropoly. Do Štrasburgu sa môžeš ale veľmi dobre dopraviť autobusom alebo autom. Cestou sa zastav v nemeckých mestách a výlet si spoj napríklad s návštevou Frankfurtu, Hamburgu alebo Štuttgartu. A o parádny autotrip je postarané!

Tak čo? Pôjdeš si Štrasburg pozrieť aj ty?  

Odporúčame