Kruhy & Vlny: Osobná terapia, láska k rodine a hudobná vyspelosť. Český rap má ku komu vzhliadať (Rozbor)

Foto: @kubokrizo, Instagram @milionplus

#Český label Milion+ nám len pred pár dňami ponúkol očakávaný release albumu Kruhy & Vlny, ktorý si pre fanúšikov pripravila najvýraznejšia dvojica pardubickej crew – hudobní lídri Yzomandias a Nik Tendo. O tom, ako dlho sme na ich spoločný projekt čakali, azda nemusíme hovoriť.

Yzomandias a Nik Tendo majú už od svojho prvého spoločného tracku medzi sebou zvláštnu chémiu, ktorú nájdeme len pri minimálnom počte interpretov. Ich spoločné tracky boli väčšinou hymny a neprehliadnuteľné sú aj fungujúce medziľudské vzťahy, ktoré spolu zdieľajú. Bez ľudského faktoru nemôže dlhodobo fungovať ani ten hudobný.

Ako nám však ukázal krátky dokument Láska & Bolest, ktorý mapoval vznik rovnomenného singlu, ani tieto vzťahy nie sú vždy bezchybné. Všetci sme len ľudia a iné to nie je ani pri populárnej dvojici, ktorá otvorene porozprávala o pozadí toho, čo stálo za tak silným trackom. Už tieto skutočnosti ma presvedčili, že nás čaká výnimočný projekt, ktorý bude kvalitatívne, ale aj myšlienkovo na úplne inej úrovni.

Album Kruhy & Vlny je 45. release z dielne Milion+, ktorý obsahuje dokopy 15 trackov a 1 skit. Ak by sme to prerátali do minutáže, dostaneme sa na úroveň 50 minút, čo je už solídny plnohodnotný projekt. Ostatne ako vždy, albumy Milion+ ponúkajú poslucháčom vždy kvalitnú porciu trackov s rôznorodým zameraním a nič iné som neočakával ani v tomto prípade. Zaujímavosťou je, že na albume nenájdeme žiadného hosťa a čaká nás tak 50 minút Yza & Nika.

Z hľadiska konceptu toto rozhodnutie plne chápem a pri počúvaní mi to dávalo zmysel. Single sú poskladané rozumne, poslucháč teda neskĺzne do stereotypu a tým pádom nemá pocit, že sa začína nudiť. Bohužiaľ, veľa súčasných releasov túto nudnú tendenciu má a na domácej scéne nie je veľa interpretov, ktorí by dokázali postaviť tak nadupaný a zaujímavý album bez toho, aby si na pomoc nezavolali iných interpretov. V tomto prípade to ale hlavní protagonisti zvládajú na jednotku.

Hĺbka a emócia

Prvou vlastnosťou, ktorá u mňa zarezonovala, bola hĺbka celého diela a emócia, ktorá sa ním nesie. Tento aspekt som badal už pri poslednom Nikovom projekte Jsem v pohodě, sem v prdeli, ktorý definoval jeho vtedajšie rozpoloženie a prišiel mi temnejší, ako jeho predchodcovia. V dokumente Láska & Bolest sme sa dozvedeli, že Nik naozaj nebol v poslednom období po psychickej stránke úplne v poriadku, no dokázal sa z toho dostať.

V konečnom dôsledku práve hudba pôsobila ako skvelá terapia a obaja interpreti sa zo svojich pocitov doslova vypísali. V trackoch je cítiť autenticitu, emóciu a postoje, ktoré zohrávajú v ich životoch kľúčovú úlohu. Pri predošlých albumoch som nevnímal až takúto otvorenosť a prišlo mi, že najmä Yzomandias si necháva od ľudí prirodzený odstup, čo vnímam úplne v poriadku. Určite bol tento môj pocit spôsobený aj tým, že prakticky nedáva interviews.

Pri najnovšom diele ale vidíme chalanov úprimnejších, ako kedykoľvek predtým a táto pridaná hodnota robí z albumu Kruhy & Vlny špecifické dielo, ktoré nie je orientované len na fanúšikov, ale predovšetkým na ventilovanie vlastných pocitov a postojov interpretov. V niektorých momentoch pôsobí doslova ako terapia na beate. A aj to je možno dôvod, prečo chalani na albume nechceli mať iných hostí.

Hudobná vyspelosť a progres, ale aj zrkadlo spoločnosti

Okrem svojich súkromných skúseností interpretov, ako aj celý label M+ určite poznačila situácia okolo Karla. Ten bol zadržaný a odsúdený za drogovú trestnú činnosť, no jeho kamaráti sa od neho neodvrátili. Práve naopak, na albume je cítiť silný support a to nielen na tracku Free Karlo. Yzo a Nik poukazujú vo viacerých skladbách na zle nastavený systém, tresty a vyjadrujú jasný postoj voči polícii, ktorý ostáva nezmenený prakticky od začiatku ich tvorby.

Túto ich nenávisť voči polícii vnímam dvomi spôsobmi – tá prvá je evidentná a smeruje priamo k ich činnosti, s ktorou nemajú naprieč životom dobré skúsenosti a ktorá dostala za mreže ich kamaráta na neprimerane dlhý čas. Na druhej strane je to celé nutné vnímať aj širokospektrálnejšie – spoločensky. Vysoké tresty sú vinou systému, v ktorom žijeme. Taktiež tu máme zle nastavené hodnoty ľudí a zrady, kvôli ktorým končia mnohí za mrežami, ba ešte horšie. Yzo a Nik posúvajú v textoch zrkadlo skazenej spoločnosti.

V textoch podčiarkujú svoje životné hodnoty, postoje a vyzdvihujú dôležitosť rodiny. Neprezentujú len bezchybný life raperov plný peňazí, párty a slávy, ale práve naopak – sú autentickí, emotívni a neboja sa hovoriť ani o ťažších obdobiach, čoho jasným príkladom je track Láska & Bolest. Už tradične v textoch nájdeme aj referencie a odkazy na staršie tracky či projekty, no veľmi dobre pracujú aj s inými odkazmi (veľmi ma baví referencia na The Doors v tracku Vyměřenej Čas).

Na jednotlivých skladbách ma zaujala aj variabilita flows a skvelá melodická stránka, ktorá sa mení naprieč celým albumom. Pri prvej stránke viac vyniká Yzomandias, ktorý má podľa môjho názoru zrejme najlepšie flows v Česku, zatiaľ čo melodicky to viac ťahá Nik a spolu to vytvára prakticky dokonalú harmóniu. Obaja interpreti vynikajú v iných prvkoch a ich spojenie mi miestami dáva pocit, že sú na domácej scéne neporaziteľní. Double Trouble. Batman & Robin. Biggie & Pac.

Hudobná stránka prerástla hranice republík

Nebudem klamať, pri M+ som si už zvykol na to, že celá hudobná stránka nových projektov je vždy progresívna a prerastá hranice našich malých republík. Inak to nie je ani v tomto prípade a veľký S/O smeruje k všetkým ľuďom, ktorí sa na albume podieľali. Produkčne dielo obstrarali Decky a najmä HAARP, ktorému podľa môjho názoru zatiaľ producentsky patrí rok 2022. Jeho skvelú prácu som obdivoval už na albume od TKX a práve HAARP-ov špecifický podpis posúva celý album do vyššieho emočného a kvalitatívneho levelu.

Výbornú prácu ale odviedol aj Decky, ktorý je pravidelnou súčasťou každého úspešného projektu zo stajne M+ a v tomto prípade ma osobne najviac baví track číslo 13 – Co Ty Oči??. Ešte pre doplnenie, master albumu mal na starosti Johanz Westerman.

Rap má ku komu vzhliadať

Yzo a Nik sú rapovo vyspelí a preto nie je kvalita projektu žiadnym prekvapením. Chalani sú progresívni, neboja sa experimentovať, no zároveň ostávajú aj vo svojich komfortných vodách a držia sa koreňov, na ktorých postavili svoje kariéry. Je to prakticky definícia ich tvorby. Ak český rap hľadá, ku komu má vzhliadať, odpoveď je jasná. Label Milion+ sedí za volantom domácej scény a vezie československý rap progresívnymi vodami aj ďalej. Zároveň ukazuje ostatným, ako má vyzerať profesionálne fungujúci tím so všetkým, čo k nemu patrí.

Album Kruhy & Vlny je autentický, emotívny, zásadový a progresívny. Hovoríme tu o jednom z najúprimnejších projektov z dielne pardubického labelu, ktorý sa neskrýva za prázdne frázy, neskresľuje častokrát krutú realitu života a poskytuje terapiu poslucháčom, ale aj samotným autorom.

Aj keď ešte potrebujem nejaký čas a niekoľko vypočutí na to, aby som celé dielo spracoval, nebojím sa povedať, že nám na stole leží jeden z najlepších projektov aktuálneho roka a tiež jeden z najlepších projektov úspešného labelu Milion+.

 

 

 

 

 

Odporúčame