5 dôvodov, prečo je UK rap tak obľúbený: V čom je iný ako americký?

Central Cee x ArrDee x Hazey (Zdroj: Instagram/centralcee, arrdeegram, hazey.141)

#Hovoria vám niečo mená ako Central Cee, ArrDee, Stormzy, D1, Aitch či Hazey? Nielen títo chalani berú britskú rapovú scénu útokom. UK rap je stále populárnejší vo svete a aj v našich končinách. Rozhodli sme sa zamerať na to, prečo sa poslucháči nevedia nabažiť textov, ktoré sú plné športových referencií či slov ako „wagwan“, „innit“ alebo „mate“. 

Originálna žánrovosť

Keď hovoríme o britskom rape, nie je to rap samotný. V tvorbe z Anglicka počujeme kombináciu viacerých žánrov, pričom tými najrozšírenejšími sú hlavne drill a grime. UK drill je akýmsi podžánrom drillovej hudby a road rapu. Jeho vznik datujeme približne do roku 2012, keď uzrel svetlo sveta v londýnskej časti menom Brixton. Prezentuje sa unikátnym zvukom a beatmi, ktoré vás dokonalo vtiahnu do deja. Briti v istom ohľade čerpali aj z drillu, ktorý bol rozšírený v americkom Chicagu. Celkovo, drillové tracky sa vyznačujú osobitým soundom, ktorý v kombinácii s rapom dávajú dokopy naozajstnú kvalitu.

Okrem drillu je potrebné spomenúť aj grime. V tomto prípade môžeme hovoriť o žánri, ktorý vychádza z elektronickej hudby a na scéne ho evidujeme od začiatku tohto tisícročia. Má v sebe značné prvký hip-hopu, čo raperi využívajú a vkladajú to do svojich songov. Jedným z predchodcov UK grime bol tanečný štýl UK garage. Ľudia si častokrát drill a grime pletú, ale sú to dva rozdielne žánre, pričom faktom ostáva, že v britskom rape sú zastúpené naozaj výrazne.

Mladí a draví interpreti

Liverpoolsky raper Hazey má iba 18 rokov, no už teraz ho poznajú nielen fanúšikovia vo Veľkej Británii, ale aj vo svete. ArrDee, ktorý pochádza z Brightonu má zas 20, Aitch z Manchestru 22 a Central Cee z Londýna 24. Úspešná generácia britských raperov je stále v začiatkoch svojich profesionálnych kariér. Títo chalani sú nevypísaní, možno aj nevybúrení, draví a hladní po úspechu. Väčšina z nich pochádza zo skromných pomerov a a prežili si množstvo vecí, ktoré chcú doslova vykričať svetu. Je to cítiť v ich tvorbe, pričom to kvitujú aj fanúšikovia na celej planéte. Okrem toho, je na mieste si myslieť, že o vyššie spomínaných menách budeme počúvať minimálne počas najbližšej dekády.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Mega M a Rytmus predvádzajú na spoločnej skladbe vysokú školu rapu

Jasné, sú tu aj Stormzy, ktorý má 29, či priekopník britského rapu Skepta (ten už má dokonca 40 rokov), ale veľká časť UK scény, ktorá tlačí tamojší rap do popredia a na najvyššie pozície vo svetových hitparádach, sú chalani, ktorí sa narodili na prelome tisícročí, alebo v úvode nultých rokov. Celému žánru v britskom podaní prospieva aj fakt, že jednotlívi tvorcovia sú rovesníci, vzájomne sa chápu, spolupracujú a rap game budujú spolu.

Autenticita priamo z ulíc

Nikdy presne nezistíme, či sú jednotlivé texty konkrétnych interpretov stopercentne pravdivé, ale v podaní UK raperov môžeme konštatovať, že im veľkú časť toho, čo sa objavuje v songoch, veríme. Zlomené srdcia, nepríjemné zážitky z minulosti, z domova či z pouličných stretov, motivácia zmeniť svoj život, problémy so zákonom či užívanie si života – práve to sú najčastejšie témy, ktoré môžeme v britskej tvorbe nájsť. Či už sa chcete namotivovať, „opustiť“ alebo zamyslieť, máte si z čoho vybrať.

Autenticita vždy bola, je a aj bude najlepšia. A to neplatí iba v britskom rape, či v hudobnej tvorbe celkovo, to platí aj v živote samotnom. Netreba sa na nič hrať, vymýšľať si a prifarbovať. Story telling v podaní UK rap artists sa neustále zlepšuje, pričom keď porovnáme niektoré songy spred približne 4-5 rokov s tými aktuálnymi, sú tam posuny aj po lyrickej a hudobnej stránke.

Oživovanie niekdajších hitov

Ďalším zaujímavým prvkom, ktorý sa v UK rape nachádza o niečo viac, ako v iných žánroch naprieč svetom, je oživovanie starých hitov. Vyššie si môžete vypočuť interpreta menom D1. Teda, skôr D1NE, pretože, keď si do Google alebo Youtube dáte D1, nájde vám aj amerického rapera Dee-1. To je niekto iný, ale kto sa v tom má vyznať, keď len v Anglicku môžete nájsť aj chalanov ako J1 alebo A1? Niekedy sa umelci so pseudonymami doslova „nebabrajú“.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Staré mamy reagujú na rap: Návrat do obdobia opíc? (VIDEO)

Zobrať beat pôvodnej skladby, vložiť do neho moderné prvky a pridať rap, to je veľmi populárny krok, pričom v ľuďoch to prebúdza nostalgiu, ktorá je skombinovaná so zvedavosťou. Niekedy je z toho mixtape, inokedy remix, ale cítiť, že aj keď sú UK tvorcovia po väčšine mladíci, čerpajú aj z trackov, ktoré sú porovnateľne staré alebo len o niečo mladšie ako oni.

Využitie digitálnej doby

UK rap využíva digitálnu dobu. Unikátny britský akcent, mladí chalani plní ideálov, motivácie a cieľov, kvalitný zvuk, kombinácia žánrov a pútavé videoklipy. Vedia, čo chcú robiť a ako to robiť, pričom stále sú na začiatku kariéry, čo sľubuje ďalšie zlepšenie. Rozdiel s americkým rapom je samozrejme v anglickom prízvuku, na ktorí niektorí ľudia nedajú dopustiť. Osobne máme pocit, že mladá britská generácia je o niečo dravšia a originálnejšia ako tá americká, pričom v textoch sa objavuje menej tém typu „drogy a autá“ a viac referencií, či už z filmov, seriálov alebo športu (predovšetkým futbalu).

Samozrejme, vždy je to o konkrétnych interpretoch, ktorých počúvate a netreba generalizovať. Britský rap je ale rozdielny od toho amerického, nielen lyricky, ale aj zvukom. Netvrdíme, že beaty z Európy sú lepšie alebo horšie ako tie z USA, ale sú iné. To spôsobujú aj drillové a grime prvky. Bude zaujímavé sledovať, ako bude celý vývoj UK rapu pokračovať v nasledujúcich rokoch. Momentálne platí, že letí nahor ako kométa a nepochybujeme o tom, že keď sa spýtate niekoho zo svojho okolia, či si britských rappers ide, tak dostanete pozitívnu odpoveď.

Viac rapového obsahu nájdete na tomto odkaze.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame