10 tipov, ktoré ti uľahčia cestu lietadlom: Rád cestuješ, ale nevieš si rady s premárneným časom, ktorý prináša dlhý let?

Lietanie na dlhé trasy.

Je jedno, či cestuješ pravidelne alebo len príležitostne, dlhé cesty dajú zabrať (Zdroj: Freepik/freepik)

#Väčšina z nás s obľubou cestuje. Autom, vlakom, autobusom, lietadlom… Je jedno, či cestuješ pravidelne alebo len príležitostne, dlhé cesty dajú zabrať. Rád sa dívaš na svet z vtáčej perspektívy, ale robí ti problém vydržať ničnerobenie v lietadle? Pozri si 10 tipov od nás a od portálu Forbes na to, ako si skrátiť čas strávený v oblakoch.

Pospi si!

Viacerí to označujú za najúčinnejšiu metódu prečkania dlhej cesty lietadlom. Nie vždy sa to však dá. Nedokážeš zaspať v hluku, prekážajú ti otrasy počas letu, nevieš si nájsť pohodlie… Pozri sa s nami na pár „rituálov“, ktoré ti zabezpečia to, že sa z letu dlhšieho než tri hodiny nezblázniš.

Sedadlá si vyberaj s rozumom

Pokiaľ lietaš ekonomickou triedou, taktizuj! Tvojim cieľom je zaistiť si viac sedačiek, než si zaplatil. Viac sedačiek = viac komfortu a priestoru pre spánok. Využi hneď prvú príležitosť pri check-ine – ak cestuješ s kamošom, pýtaj si sedadlá v zadnej časti lietadla (lietadlo je zvyčajne plnšie v prednej časti).

Odmietni možnosť sedenia vedľa seba – ak obsadíte s kamošom sekciu (väčšinou) štyroch sedačiek z oboch strán, je menšia pravdepodobnosť toho, že letuška privedie niekoho cudzieho. Ak by sa to však stalo, a lietadlo by bolo plné, vždy môžeš prehovoriť suseda, a vymeniť si s ním sedadlo.

„Štuple do uší, škraboška na oči“

Nie každému sú štuple pohodlné, ale ak sa na ich používanie privykneš, budeš z toho profitovať. Keď si počas dlhého letu nasadíš spaciu masku na oči, zapcháš si uši, a pod krk si podložíš cestovný vankúšik, zaistíš si najväčšie pohodlie, aké v momentálnej situácií môžeš dostať. Ak máš šancu sa uložiť aspoň na dve sedadlá, využi to. Čiastočné uvoľnenie sa v horizontálnej polohe dá mozgu signál na odpočinok, a môžeš tak prespať aj desať hodín letu.

Hodinový plán

Neber spánok ako svoju záchranu. Naplánuj si program na celý let. Prvú hodinu venuješ študovaniu únikových východov a obedového menu. Ďalšiu hodinu môžeš venovať rozhovoru so spolusediacim(i), ďalšiu využi na obed, neskôr si pusti film… A ani nevieš ako, polovica letu je fuč!

Vlastný nápoj a dostatok vitamínov

Dôležité je spoľahnúť sa sám na seba. Maj po ruke vlastné zásoby tekutín – vodu si napustíš po letiskovej kontrole, cez ktorú prejdeš s prázdnou fľašou. Mať vlastný zdroj nápoja, a nebyť závislý na tom, či ti letuška doleje pitie, je kráľovský pocit.

K prázdnej fľaši si do batohu prihoď šumivé vitamíny – skvelo ti vodu ochutia, a zároveň si doplníš aj nejaké tie vitamíny. Vďaka C vitamínu budeš odolnejší voči baktériám, ktoré cirkulujú vo vzduchotechnike.

Ak elektroniku, tak jedine naplno nabitú!

Ak v lietadle nie je internet, vypni si wi-fi na svojich zariadeniach. Na cesty je dobré si pribaliť aj nabitú powerbanku. Budeš mať tak istotu, že tvoj mobil „prežije“ aj ten najdlhší let – okrem toho, že budeš počúvať hudbu, môžeš hrať aj hry, ktoré bývajú často obrovským „žrútom“ baterky.

Vezmi si vlastné filmy, knihu, hudbu, podcasty

Na každom dlhšom lete ti bude (zvyčajne) ponúknutá vlastná dotyková obrazovka s pestrou ponukou filmov a seriálov. Tie však bývajú v drvivej väčšine v angličtine, prípadne s anglickými titulkami, a ich ponuka je často žánrovo obmedzená.

Odporúčame mať so sebou vlastnú zásobu audiovizuálnej zábavky. Využi čas v lietadle na to, aby si si pozrel nejaký dobrý seriál, na ktorý v bežnom živote nemáš čas.

A ak chceš chvíľkový detox od elektroniky, siahni po knihe. Je to istota, ktorá nesklame. Výber necháme na tebe!

Čiapka a ponožky…

…sú základom každého dlhého letu. Pokiaľ je to možné, obleč sa pohodlne, no hlavne teplo. Vždy je lepšie mať viac vrstiev, ktoré môžeš postupne odložiť, než sedieť niekoľko hodín s pocitom zimy, a prechladnúť. Klimatizácia vie byť pekne nepríjemná!

Dopraj si rozcvičku

Aj keď to bude to posledné, na čo pomyslíš, skús sa aspoň raz za hodinu donútiť k malej prechádzke po lietadle, či k strečingu. Poriadne popreťahovanie tela ti rozprúdi krv a dobrú náladu!

Daj zbohom jet lagu!

Toto je už skôr tip na čas po prílete – ak je to čo i len málo možné, choď sa po prílete poriadne vyspať. Žiadna práca, prechádzka, objavovanie, či kúpanie v mori… Na druhý deň si daj budík o niečo skôr, než si mal v pláne, a ignoruj pocit únavy. Myšlienky na to, že by si mal mať v dobu raňajok vlastne večeru vypusti z hlavy. Jet lag je (údajne) len v hlave, tak ho odtiaľ vyžeň!

 

 

 

Máš rád dlhé lety?

Zdroj: Forbes
Odporúčame