10 najlepších slovenských albumov roku 2017

Sviatočné obdobie a koniec roka prináša okrem príjemnej pohody pre čitateľov aj tradičné rebríčky, v ktorých viaceré weby sumarizujú prehľad aktuálneho roka. Každému rapovému fanúšikovi musí byť jasné, že rok 2017 bol jeden z najsilnejších a priniesol so sebou aj veľa kvalitných počinov, ktoré sme sa my rozhodli dnes usporiadať. Ešte pred tým, ako prejdeme ku najlepším českým albumom a najlepším slovenským skladbám, sme sa rozhodli zosumarizovať najlepšie slovenské albumy stále aktuálneho roka.

Ak by sme na začiatok mali porovnať obtiažnosť našej úlohy oproti minulému roku, museli by sme zdôrazniť, že sme pri zostavovaní TOP 10 mali oveľa viac práce a „starostí“ v pozitívnom zmysle slova, keďže natrieskať z kvalitného roka do istého poradia len 10 albumov, rozhodne nebolo ľahké.

Rebríček sumarizovalo v našej redakcii 6 ľudí a konečný výsledok je kompromisom našich názorov. Ako už zdôrazňujeme pri každom článku tohto druhu, jedná sa o subjektívne názory našich redaktorov. Vaše postrehy si radi prečítame v komentároch.

Než sa dostaneme ku samotnému poradiu, dovoľte ešte pár slov. Rebríček sme sa snažili zostaviť čo najobjektívnejšie, ako sme vedeli. Veríme, že sa na nás nikto neurazí, pretože sa stále chceme držať línie, na základe ktorej nechceme niekoho uprednostňovať len preto, že s ním vychádzame dobre, respektíve je to náš kamarát, ako sa to bohužiaľ u niektorých médií stáva.

V silnom roku 2017 vydali album aj osvedčené mená ako Momo, Kali, Majself, Otis či producentskú dosku Peter Pann. Zrejme ste pochopili, že vymenovanie týchto mien značí to, že sa do najlepšej desiatky nevošli. Momo, Kali a Majself vydali už tradične kvalitné albumy, ktoré rozhodne nemôžme označiť ako sklamanie. Dá sa povedať, že „doplatili“ na extrémne silnú tohtoročnú konkurenciu a práve preto sa nám ich nepodarilo do TOP 10 vtesnať. Dosť už ale bolo slov, poďme už na rebríček.

10. Radikal Chef – Freeride II

Najlepšiu desiatku tohtoročných albumov nám otvára šéfkuchár Radikal Chef a jeho doska Freeride II, ktorá je pokračovaním Patrikovho minuloročného počinu. Freeride II nám ponúka poctivú porciu new school rapu, v ktorom sa ale zrejme nenájde každý a rozhodne nie ortodoxnejší starší fanúšikovia. Podľa prvých ohlasov Radikal svojich fanúšikov nesklamal a albumom naplnil ich očakávania. Samotný album je oproti jednotke energickejší a živší, čo určite ocenia fanúšikovia na shows. Výnimku predstavuje zrejme len track Afrodisiacum, ktorý by určite zapadol do koncepcie Freeridu a na chvíľu nás vtiahne späť do minuloročného albumu. Medzi najlepšie skladby albumu by sme okrem vyššie spomínaného tracku rozhodne zaradili Paríž, 7 životov a Ráno Mažem Instastory, ale o tom niekedy inokedy.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kúpi si raz Separ futbalový klub? (ROZHOVOR)

9. Delik – MVP

V nabitom závere roka sme sa dočkali okrem iného aj ďalšej sólovej dosky od Delika, ktorý prežil vskutku zaujímavý rok. Okrem toho, že vydal s Grimasom EP Dvojitý Zásah, tak svetlo sveta uzrela aj „kauza“ okolo obľúbenej formácie Moja Reč, v ktorej už Delik nepôsobí. Možno práve všetky udalosti, ktoré sa v poslednom dlhšom období udiali, inšpirovali samotného interpreta ku vydaniu naozaj vydareného albumu. MVP je atmosferický album, na ktorom máme možnosť počuť „starého Delika“, ktorý do albumu vložil podľa nás najmä 2 emócie. Prvou je sklamanie, alebo možno „nasranosť“ okolo istých udalostí v živote a miestami aj vyjadrenia k Mojej Reči. Druhou je rozhodne presný opak, teda chill skladby, v ktorých dáva najavo, že už mu je dobre a nerieši nič. Za zmienku určite stoja aj výborní hostia ako Zmetok Drama, Vec či Separ, ktorí doručili skvelé slohy.

8. Pouličný Autor Tónov – 3UMF

Člen Pozor Records vydal svoj očakávaný debutový album 3UMF, ktorý sme zaradili na 8. miesto. P.A.T. si pre fanúšikov pripravil celkom solídny počet skladieb – konkrétne ich na albume nájdeme 19. Pre niekoho sa možno môže na prvý pohľad zdať finálny počet skladieb na debutový album priveľký, no „našťastie“ má P.A.T. v talóne viacero zaujímavých životných príbehov, ktoré pretavil do skladieb a v kombinácií s ďalšími zaujímavými témami vytvoril koncept, pri ktorom sa poslucháč nebude nudiť. Keď ku všetkým faktom prirátame aj hostí ako Rytmus, Separ, Kali, Laris Diam, Palermo či kolegovia z MPP, vyjde nám z toho kvalitný debutový nosič, ktorý skrátka medzi najlepšie albumy tohto roka zaradiť musíme.

7. Plexo – Nočné Mory

Miesto číslo sedem patrí Plexovi, ktorý vydal v prvej polovici tohto roka album Nočné Mory. Ak náš portál čítaš pravidelne, určite ti neunikol náš rozhovor, v ktorom sme vyspovedali samotného interpreta. Plexo ponúkol poslucháčom maximálne vyzretý album, z ktorého necítiť žiaden kalkul. Najsilnejšou stránkou nosiča sú určite témy, v ktorých interpret nazerá na seba, na svoj život a na rôzne životné situácie, ktoré v danom období prežil. Zaujímavosťou, ktorú Plexo odlíšil aj v booklete, je rozdelenie trackov – skladby, ktoré písal keď ešte pil vs. skladby v dobe, keď prestal. Highlightom albumu je za nás track Kostlivci.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Spojenie Yza a Nerieš, ktoré nepoteší tvoju frajerku. Dôvod?

6. Gleb – Lavička Pimpin

Na šieste miesto sme sa rozhodli zaradiť ďalšieho člena, ktorý svoj album nahrával pod FCK THEM. Glebova Lavička Pimpin je určite jedným z najpríjemnejších prekvapení tohto roka. Výborný, trendami neskazený Gleb si aj tomto počine ide svoj rýchly a tvrdý štýl, ktorý môžme v našich končinách označiť ako jedinečný. Okrem samotného obsahu musíme ako výborný krok zarátať aj voľbu hostí – Dymer, Fobia Kid či Delik tu doručili už tradične dobré slohy no a ku spojeniu Gleba a Smacka hádam netreba dodávať nič (taký malý grime sviatok pre všetkých, ktorí si tento štýl idú).

5. Separ – Pancier

Druhú polovicu nášho rebríčka nám otvára aktuálne azda najrotovanejší interpret na Slovensku. Separ vydal v prvej polovici tohto roka extrémne očakávaný album Pancier, ktorý bol napísaný, nahraný a vydaný v priebehu troch mesiacov. Samotný album má aktuálne za sebou asi najväčšie turné, aké sme u nás mohli za posledné roky (ak vôbec) vidieť. Tento nosič obsahuje zaujímavú kombináciu úderných bangrov (Gojira, Keď Ideme Von, Pirat Army…) so silnejšími a hlbšími skladbami (Reflektujem, NesmrteľnýStroskotaný…), ktoré sú pre Separa špecifické a určite by sme ich privítali aj vo väčšom množstve.

4. Pil C – V Rádiu Hral Elán, Keď Umrel Tupac

Tesne pod pomyselným stupňom víťazov u nás skončil Pil C. Ku tomuto albumu sme popísali už celkom dosť a teda to pre našich čitateľov nemôže byť prekvapením. Lukáš nahral a vydal výborný album, na ktorom nájdeme minimálne dvoch ašpirantov na najlepšiu skladbu roka. Ak by sme mali VRHEKUT porovnať s debutovým albumom Hype, rozhodne by sme museli konštatovať, že tohtoročný album je hlbší, úprimnejší a podľa nás aj po viacerých stránkach lepší, ako minuloročný. Úplne ideálne sadol aj výber producentov a hostí, ktorí albumu dodali presne to, čo potreboval. Nám už len ostáva sa tešiť na turné, ktoré by malo pochopiteľne začať na jar.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
DaBaby zrušil koncert, aby odvrátil hanbu. Čo sa stalo?

3. TKX – Z.V.E.N.S.S.

Tesla vydal tento rok asi najskutočnejší a najúprimnejší album, aký sme mali možnosť na našej scéne počuť. Z Východnej Európy Na Strechu Sveta je plný skutočných príbehov, ktoré poslucháčom neraz spôsobia husiu kožu. Neuveriteľný životný príbeh premietnutý do sedemnástich trackov a album, ktorý sa nič nehrá, jednoducho patrí do najlepšej trojice. My už asi ani nemáme viac čo dodať pretože tí, ktorí album počuli, presne vedia, o čom hovoríme. Za zmienku ešte určite stoja aj jedinečné krsty v Prahe a Žiline.

2. Ego – Precedens

Finálnu dvojicu nám otvára člen legendárneho Kontrafaktu, ktorý vydal po extrémnej dlhej dobe veľmi očakávaný album Precedens. To, že je pre veľa ľudí tento počin albumom roka maximálne rešpektujeme, keďže aj my sami sme mali s poslednou trojicou veľkú dilemu. Ego opäť potvrdil skutočnosť, že je v hudbe ponorený neskutočne hlboko a zase raz svojou kreativitou „prebúral“ isté hudobné a rapové hranice. Na CD-čku nájdeme 15 skladieb s hosťami ako Rytmus, Tomi, Laris Diam či HAHA CREW. Ďalšou zaujímavosťou je, že Ego nepoužil na tomto albume ani jedinú nadávku. Konkrétnejšie by sme sa chceli na tento počin pozrieť v nasledujúcich dňoch prostredníctvom menšej recenzie, no každopádne je to u nás výborné druhé miesto o maličký vlások pred TKX.

1. Dame – Selfmade

Ako ste už mnohí čakali, prvé miesto patrí členovi formácie DMS – Damemu. Už keď sme sa dozvedeli, že bude Adam vydávať album, sme mali menší tip, že to môže byť jeden z najlepších albumov tohto roka. Ono tí, ktorí počúvali album MMXV od DMS mohli tiež tušiť, že by Dame mohol atakovať najvyššie priečky. Album Selfmade je ďalšie úprimné dielo, ktoré sa na nič nehrá a všetky pocity sú jasne premietnuté do finálnych skladieb.

Interpret do albumu vložil svoje aktuálne emócie, svoje pohľady na životné situácie a v neposlednom rade veci, ktoré ho trápia na dnešnej spoločnosti. Zároveň boli tracky podané špecifickým Dameho štýlom, ktorým poňal napríklad aj skladbu Vnímam. Všetko bolo zakončené skvelým trackom Počuješ?! a my už teda len pre úplnosť dodáme, že práve Selfmade je našim albumom roka 2017.

[democracy id=“12″]

 

Odporúčame