Zverina rapuje o ochrane životného prostredia. Nielen pre deti

Rap, ale aj všeobecne hudba boli už od nepamäti jedným z prostriedkov,  ako mohli umelci vyjadriť svoje názory a postoje k určitej problematike. Kričali do sveta to, o čom si „obyčajní“ ľudia mohli len ponadávať v krčme pri pohári piva s tým, že takýmto spôsobom mohli upozorniť na ťažké témy a verejne upozorniť na nedostatky spoločnosti.

Dnes sa tento jav už pomaly vytráca a hudba, ale i rap sa stáva komerčnejším. Raperi si vyberajú ľahšie témy o láske a zábave, alebo niektoré songy dokonca ani žiaden zmysel nemajú a ich hlavným cieľom je nie to, aby sa ľudia pri ich počúvaní zamysleli, ale aby ich tieto songy roztancovali na party či diskotékach.

A rap pre deti? Ten sa počuje teda málokedy. Až doteraz. Prvý envirorap nielen pre deti  uzrel svetlo sveta. A to vďaka raperovi, ktorý nám je známy ako Zverina.

Daniel Pitoňák alias Zverina, ktorý ma už na konte púť albumov a jeho posledný s názvom Mali ste sa lepšie učiť, ktorý vyšiel len v tomto roku, sa však od ostatných raperov trocha odlišuje. Alebo aspoň najnovším songom odlíšil. Nedávno totiž začal spolupracovať s Divadlom ZáBaVKa a vytvoril pre nich rapový song s názvom Sklo, plasty a papiere. Zverina v ňom priamo pomenúva fakty a teda to, ako katastrofálne sa ľudia správajú k Zemi a prírode. Vyzýva všetkých k tomu, aby odpad separovali a zbytočne ho netvorili. Upozorňuje na to, že aj my sa môžeme aspoň trošku zaslúžiť o to, aby bola Zem krajšia a čistejšia a nám sa tu dobre žilo. A hoci je song primárne určený pre decká určite neurazí ani dospelých.

Ešte stále si niektorí myslia že rap je pre decká nevhodný, že obsahuje množstvo vulgarizmov a nevhodných narážok? Zverina nám ukázal, že takýmto spôsobom, hudbou a teda aj rapom môže podať aj „veľké“ veci tým „najmenším“ z nás. Vďaka tomu v nich možno o trošku viac prebudí záujem  o ekológiu.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.