Zomrela hudobná legenda: Ennio Morricone zložil soudtrack k viac ako 500 filmom a seriálom, toto sú jeho najznámejšie kúsky

Ennio Morricone počas koncertu

Ennio Morricone zomrel dnes vo veku 91 rokov (Zdroj: Wikipedia/Gonzalo Tello)

#Svet dnes ako blesk z jasného neba zasiahla správa, že v Ríme vo veku 91 rokov zomrel legendárny hudobný skladateľ Ennio Morricone. Talianska legenda, ktorú skrz jeho diela pozná doslova každý na planéte, nešťastne spadla, čo sa Morriconemu nakoniec stalo aj osudným.

My ti prinášame krátky prierez jeho životom, doplnený o najikonickejšie skladby. A že je z čoho vyberať podčiarkuje aj fakt, že svoj rukopis zanechal vo viac ako 500 filmoch a seriáloch.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Cinema Monkeys™ (@cinemonkeys),

Cez deň škola, večer nočné kluby

Ennio Morricone sa narodil 10. novembra 1928 v Ríme. Vzdelanie získal na Národnej akadémii svätej Cecílie, kde absolvoval hru na trúbku. Neskôr sa začal venovať kompozícii, tú následne aj vyštudoval. V päťdesiatych rokoch písal a aranžoval mnoho skladieb v Taliansku. Počas študentského života hrával večer v rímskych nočných kluboch, popritom aranžoval nahrávky pre hudobné štúdiá, zatiaľ čo počas dňa navštevoval školu.

Vychutnaj si najlepšie ľudové hity v podaní Kandráčovcov, už 19. júla: Lístky na koncert kúpiš na Predpredaj.sk

Po ukončení štúdií viedol spevácky zbor a spolupracoval s talianskym rozhlasom. Už v tom čase bol považovaný za originálneho skladateľa, ktorý do svojich diel prinášal zvuky z každodenného života. Napríklad údery kladivom. písanie na písacom stroji, alebo cinkot plechoviek.

V Európe sa tieto techniky hojne používali v žánri musique concrète. Popritom skladal aj populárnu hudbu a aranžoval pre amerického speváka Paula Anku jeho taliansky hit Ogni Volta.

Ikonické westerny

Jeho kariéra filmového skladateľa začala v roku 1961 talianskym snímkom Fašista. Na európsky trh sa v tom čase začali dostávať americké westerny. Talianske štúdiá na túto skutočnosť reagovali a v koprodukcii so španielskymi či nemeckými štúdiami vznikali známe spaghetti westerny.

Legendárny festival, ktorý by chcel zažiť snáď každý: Woodstock preslávili neviazaný sex, kopec drog aj hipisáci

Zrejme najvýznamnejším predstaviteľom tohto žánru je režisér Sergio Leone, ktorý kombináciou štylizovaných obrazov, amortality, násilia a hrdinského dobrodružstva výrazne ovplyvnil tento žáner i modernú filmovú tvorbu. Genialita Leoneho tam ani zďaleka nekončila. Musel nakrúcať s rekvizitami, ktoré boli pôvodne určené pre iný film a na scéne sa mu objavil vtedy úplne neznámy americký herec, Clint Eastwood.

Leone si zvolil Morriconeho čiastočne kvôli jeho hudobnej výstrednosti, vďaka ktorej by mohol lepšie vystihnúť ikonickú povahu hlavnej postavy v podaní Eastwooda. Navyše mal skúsenosti s experimentálnou hudbou. Morriconeho fascinovala možnosť používať tradičné nástroje novým spôsobom a tým vložiť do hudby reálne zvuky, ako hlasy zvierat, plač, či pískanie a zvony. Každý zvuk považoval za hudbu a naopak.

Autentické zvuky

V prvom westerne Sergia Leoneho, Pre hrsť dolárov z roku 1964, využil Morricone svoje schopnosti v aranžovaní. Prepracoval totiž jednu z amerických folklórnych piesní, obohatil ju o novú melódiu a vytvoril tak titulnú pieseň k filmu. Tento postup prearanžovania motívov využil i v ďalších filmoch.

Spojenie plieskajúceho biča, elektrickej gitary a pískania s klasickým obrazom amerického westernu – jazdou na koni po pustej krajine, spôsobilo jedinečné poňatie éry Divokého západu. Snímka Pre hrsť dolárov bola prvým spaghetti westernom, ktorý sa premietal v USA. Reálnym zobrazením a brutálnym násilím šokoval divákov, čím sa líšil od pôvodných westernov.

Titulná skladba k novému Bondovi je vonku a už má milióny vypočutí: Zhostila sa ho iba 18-ročná Billie Eilish

Spolupráca Leone – Morricone – Eastwood vytvorila ešte ďalšie dva filmy, Pre hrsť dolárov navyše a Dobrý, zlý a škaredý. V čase, kedy vznikala hudba k druhému pokračovaniu „dolárovej“ série, priniesol jeden zo scenáristov jazzovú nahrávku a navrhol ju vložiť do filmu. Režisér Sergio Leone ju údajne vyhodil z okna a dotyčného vykázal z miestnosti.

Precíznosť, aká sa už nevidí

Dôkazom toho, že si vážil úlohu skladateľa bol aj fakt, že hudba sa nahrávala pred nakrúcaním, aby počas neho slúžila ako inšpirácia pre hercov a štáb. Snímka Dobrý, zlý a škaredý obsahuje i najdlhší z Leoneho záverečných kovbojských súbojov. Strih obrazu sa počas tejto scény odvíja od rastúceho napätia Morriconeho vopred nahranej hudby.

Je držiteľom viacerých prestížnych ocenení. V roku 2007 získal Ennio Morricone za svoje celoživotné dielo právom Oscara. Pred celý Hollywood sa postavil ešte raz, a to keď preberal všetky možné ceny (vrátane Oscara) za film Osem hrozných, ktorý vznikol v roku 2016.

Zdroj: wikipedia.org, csfd.cz
Odporúčame