Legendárny festival, ktorý by chcel zažiť snáď každý: Woodstock preslávili neviazaný sex, kopec drog aj hipisáci

Photo by Stephen Arnold on Unsplash

#Opakuje sa to každé leto. Zovšadiaľ sa na nás sypú reklamy a otŕčajú letáky na najlepšie festivaly. Hudba, alkohol, sloboda, to všetko nás silno ťahá na tieto miesta. Nie je predsa nič krajšie, ako zavesiť si skvelú fotku na Instragram a a následne sa opitý vyváľať v blate. Aj keď nepatríš medzi horlivé festivalové typy, legendárny Woodstock by si rozhodne zažiť chcel.

Tri dni plné hudby a mieru

Slávny hudobný festival sa konal na farme neďaleko mesta New York v čase Vietnamskej vojny. Časy boli ťažké a zlé, preto hlavným mottom Woodstocku bolo „Trojdňový festival hudby a mieru“. Myšlienku protestu proti vojne nerozosievali len plagáty, ale aj smeti. Na konci udalosti sa čističi rozhodli vyskladať z odpadkových vriec obrovský symbol mieru.

Hoci organizátori boli veľmi mladí (najstarší mal len 27 rokov), ani zďaleka si nepredstavovali, kam ich idea dosiahne. Festival sa stal kľúčovou udalosťou v histórii populárnej hudby. Okrem toho, že nezabudnuteľná atmosféra Woodstocku bude slávna asi navždy, zožal aj ďalšie pocty. V roku 1970, teda rok od jeho konania, bol natočený dokumentárny film s originálnym soundtrackom.

Plánované boli aj podujatia na každé okrúhliny festivalu, avšak žiadna nezožala taký úspech ako pôvodný. V roku 2004 zaradil prestížny magazín Rolling Stones udalosť na 19. miesto z 50. hlavných podujatí, ktoré navždy zmenili históriu rock´n´rollu. Pred tromi rokmi sa oblasť za farmou zaradila do Národného registra historických pamiatok.

 

 

Prvoradý mal byť zisk

Tak, ako je tomu aj dnes, ani Woodstock nešíril mier a lásku zadarmo. Nadšenci populárnej hudby si za vstup museli zaplatiť. Aspoň taký bol plán. Vstup do trojdňového neba stál len pár dolárov a celkovo sa tak predalo okolo 186 000 lístkov. Kde sa teda celá tá masa ľudí vzala? Odpoveď je veľmi jednoduchá: Famózne zloženie 32 kapiel, ktoré sa mali na festivale ukázať bolo tak lákavé, že ľudia už v prvý deň zborili všetky zátarasy. Celkovo sa ich tak na farmu dostalo niečo vyše 400 000.

Hoci predstava zisku na takomto množstve ľudí môže znieť veľmi lákavo, nebolo tomu tak. Sami účinkujúci, veľké mená ako Janis Joplin alebo Grateful Dead si pýtali svoj honorár ešte pred vystúpením. Niektorí speváci si dokonca zvýšili cenu dvoj až trojnásobne, pretože festival bol prvý svojho druhu. Jednoducho si neboli istí, či skutočne zožne takú slávu. Výsledkom týchto požiadaviek bolo, že organizátori si museli vybavovať pôžičku ešte cez víkend a skončili tak na krku s dlhom vo výške niekoľkých miliónov dolárov.

 

Zelený dym a LSD na každom kroku

Skupina pol milióna ľudí prekypovala pozitivizmom, úsmevmi a dobrou náladou. Možno v tom mal prsty aj fakt, že úplne celý dav fajčil marihuanu. Okrem toho bolo ale na Woodstocku preslávené aj LSD, ktoré užívali aj tí, čo vlastne ani nechceli. V roku 2009, člen skupiny The Who dosvedčil pre magazín Billboard, že hoci na festivale pil len burbón a kolu, psychadelickým stavom sa nevyhol.

Ako neskôr zistil, niekto tajnú ingredienciu v podobe extázy primiešal aj do kociek ľadu. Akokoľvek skvelo a zábavne to môže vyznievať, záchranári dozerajúci na zdravý chod festivalu sa teda rozhodne nenudili. Každú hodinu sa k nim dostalo približne 25 ľudí, ktorí sa predávkovali a kvôli svojim stavom boli jednoducho nepríčetní.

Sex, drogy, rock´n´roll a kravy

Keďže sa na festivale vyskytovalo tak obrovské množstvo ľudí, bolo skrátka nemožné ustrážiť a kontrolovať ich správanie. Ako sme ti už spomínali, festival sa odohrával na pozemkoch farmy. Hoci boli zvieratá oddelené ohradou, deti kvetov to vôbec neodradilo. Jednej noci sa rozhodli kravy vypustiť. Zahnať stádo späť bolo prakticky nereálne. A tak sa kravy tri dni lenivo potulovali medzi veselými účastníkmi festivalu. Tí si s nimi, podľa slov jedného z pracovníkov farmy, Georga Paveyho, veľmi rozumeli.

 

Aj napriek takejto drobnej, a vo svojej podstate milej výtržnosti, boli ľudia k sebe veľmi milí a zdvorilí. Na festivale sa neodohrali žiadne násilné incidenty či bitky. Všetci si vzájomne ďakovali a dodržiavali zásady slušného správania. Policajný náčelník Lou Hank sa o celej situácii vyjadril nesmierne milo, keď povedal, že boli „najlepšie sa správajúca skupina detí, s akou mal možnosť za svojich 24 rokov praxe pracovať“. A presne tak to malo byť.

Zaujal ťa príbeh legendárneho Woodstocku? Oveľa viac o ňom nájdeš v ponuke kníhkupectva Martinus.sk!

Zdroj: littlethings.com, mentalfloss.com, wikipedia.org
Odporúčame