Kyberšikana nie je zďaleka jedinou hrozbou online sveta: Virtuálny priestor môže priniesť aj znásilnenie

. Podľa výpovede ju mal napadnúť gang protivníkov, ktorí zaútočili na jej avatara počas hry (Zdroj: Freepik/senivpetro)

#Online priestor je už dávno lákavým prostredím pre nekalé praktiky. Okrem kradnutia identity či osobných údajov má byť novinkou aj virtuálne znásilnenie. Kým v reálom svete je to prísne trestané, na svet moderných technológií je zatiaľ zákon prikrátky. Dievčina zažila udalosti, ktoré jej spôsobili traumu, aj napriek tomu, že sa reálne nestala. VR dokázala oklamať jej mozog, ktorý je presvedčený, že bola znásilnená.

Tresty ako v realite

Trestné činy v online priestore by mali byť rovnako potrestané ako tie v reálnom živote. Zhodli sa na tom odborníci, ktorí žiadajú vymáhanie takých istých trestov a práv pre online skutky, ako je tomu v bežnom živote.  Problémom je ťažké usvedčenie a dokazovanie viny.

Apelujú však na verejnosť, aby si na takéto formy zneužívania dali pozor. Z obyčajnej online zábavky sa môže vykľuť trauma na celý život. Ak sa s niečím takým stretneš, určite by si si to nemal nechávať pre seba.

Prípad dievčaťa z Anglicka

Podľa zdroju bolo poškodené len 16-ročné dievča z Veľkej Británie. Mala byť obeťou znásilnenia počas hrania hry vo virtuálnej realite. Podľa výpovede ju mal napadnúť gang protivníkov, ktorí zaútočili na jej avatara počas hry.

Dievča malo počas hrania nasadenú virtuálnu realitu, preto sa úrady prikláňajú k možnosti, že mohla zažiť traumu podobnú tej, ktorej čelia obete pri skutočnom znásilnení. VR totiž dokáže hráčovi preniesť autentické zábery cez okuliare a poslať hmatové impulzy v podobe vibrácii do ovládačov.

Kyberznásilnenie

Odborníci sa zhodli, že takúto situáciu hráč naplno vníma a môže ním ľahko emočne zamávať. Príčinou má byť realistický zážitok z hry. Odborníčka na kyberšikanu sa vyjadrila, že snaha o realistickú skúsenosť môže viesť k negatívnym psychologickým a sociálnym dopadom v prípade, ak sa niečo pokazí. Spoločnosti by nemali takéto činy popierať či zľahčovať.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Virtuálne porno na pracovisku: Užívatelia neskrývajú sklamanie, že nemôžu sledovať prasačinky v 3D realite

Technológia sa zakladá na klamaní mozgu, pričom cieľom je ho presvedči o tom, že udalosti, ktoré zažívaš vo VR sú naozajstné. Pri podobných traumách, akou je znásilnenie, by mohol mozog zle odhadnúť čo je pravdou. Telo by tak prežilo traumu bez ohľadu na to, že ju fyzicky nezažilo.

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame