Za menej času viac peňazí: Osvoj si základné pravidlá zarábania, ostane ti viac času na príjemnejšie veci

Foto: Designecologist/Unsplash.com

#Práca je nevyhnutná každodenná aktivita tých z nás, ktorí nechcú ostať na krku svojim rodičom. Dôležité je vybrať si to, čo ťa bude baviť. Robiť niečo len kvôli financiám určite nemá zmysel. Z dlhodobého hľadiska to pôjde s tebou dole vodou.

Okrem toho to, čo budeš zažívať vo svojom vnútri, bude mať od pocitu šťastia poriadne ďaleko. S prácou idú ruka v ruke aj financie. Ako zarobiť viac? Možno si si aj ty už neraz položil túto otázku. Dnes ti prezradíme tie najlepšie tipy, ktoré sme získali od popredných expertov.

#1 Poznaj svoju hodnotu

Photo by @Matthew_T_Rader on Unsplash

Toto je podľa odborníkov kľúčový bod. Ak si nebudeš vedieť adekvátne oceniť svoju robotu, môžeš pokojne robiť aj 24 hodín denne, pričom ti to nebude stačiť ani na podnájom. Ak niečo skutočne vieš (a každý z nás aspoň v niečom vyniká), skús to speňažiť. Ovládaš skvele grafický dizajn? Bloguješ? Plynule hovoríš piatimi jazykmi? Alebo máš nejakú inú (super)schopnosť?

Tak ju neváhaj premeniť na peniaze. Stav si svoju taxu a neboj sa si za svoju prácu vypýtať aj patričnú finančnú odmenu. Najhoršie sa však pýtajú peniaze od známych či rodiny. Ak ťa chcú však podporiť, nebude im ľúto ich obetovať za produkt či službu, nad ktorou si strávil celé hodiny.

#2 Zbieraj kontakty a referencie

pexels.com

V dnešnej dobe je takmer všetko o kontaktoch. Ak je niekto s tvojou prácou spokojný, neváhaj si od neho pýtať referencie. Tie najlepšie kontakty na projekty získaš predovšetkým cez odporúčania. Ak svoju prácu zvládneš bravúrne, ľudia ťa budú naozaj radi odporúčať.

Vytvor si vlastný web či portfólio, na ktorom predstavíš svoju profesionálnu tvár celému svetu. Dnešná doba praje freelancerom. Pracuješ kedy chceš, kde chceš a nemusíš sa na nič a nikoho viazať.

#3 Neváhaj urobiť drobnú službu navyše

Photo by Kat Stokes on Unsplash

Malý bonus poteší každého. Pustil si sa do nejakého projektu, ktorý ťa fakt baví? Neváhaj a pripoj k nemu niečo navyše, aj keď to nemáš zaplatené. Budovanie si pozitívnych vzťahov so svojimi zákazníkmi môžeš aj takýmto spôsobom. Z teba neubudne a druhého to naozaj poteší. A ktovie, možno práve takouto drobnosťou výrazne vynikneš nad svojou konkurenciou.

#4 Maximalizuj svoju výkonnosť

Photo by rawpixel on Unsplash

Aby si nestratil „drive“ pre svoju prácu, skús svoju činnosť zefektívniť maximálne, ako sa len dá. Cieľ je jednoduchý: Spraviť čo najviac za minimum času. Napomôcť ti k tomu môže aj Paretovo pravidlo. To hovorí o tom, že 20% správne vybraných činností ti prinesie 80% výsledkov. Preto sa snaž robiť skutočne dôležité veci a na to nepodstatné sa vykašli. Ak ťa zaujalo, určite si o ňom naštuduj niečo viac. Uvidíš, že ti ušetrí more času.

Odporúčame