Prichádza revolúcia v nabíjaní: Spoločnosť Xiaomi predstavila zariadenie, ktoré nabije tvoj telefón na diaľku

Xiaomi Mi Air Charge

Xiaomi Mi Air Charge môže zmeniť svet (Zdroj: Xiaomi)

#Určite to poznáš. Tvoja batéria na telefóne sa pomaly vyvíja a ty hľadáš najbližšiu nabíjačku. Takéto situácie sa môžu už čoskoro stať minulosťou. Spoločnosť Xiaomi predstavila svetu svoju revolúciu v nabíjaní smartfónov, ktorá nabije tvoj telefón bez kábla či bezdrôtovej nabíjacej podložky. Samotná firma hovorí, že týmto začína nová éra nabíjania.

Nabi si telefón na diaľku

Koncept nabíjacej stanice Xiaomi Mi Air Charge síce zatiaľ vyzerá mohutne, časom sa to môže zmeniť. Čo sa týka vzhľadu, kocka o rozmeroch menšej taburetky môže pre niektorých pôsobiť zbytočne rušivo. Vývojári však potrebovali všetky potrebné komponenty natlačiť do jedného tela tak, aby bol predajný aj po dizajnovej stránke.


Štýlový doplnok, s ktorým posunieš cvičenie na novú úroveň: Vybrali sme pre teba tie najlepšie fit náramky


Vnútri sa totiž ukrýva to, čo zabezpečí nabíjanie. Konkrétne ide o päť fázových interferenčných antén. Tie dokážu zistiť, kde v izbe sa smartfón nachádza a vďaka 144 vysielacím anténam, ktoré prenášajú tenučké vlny energie, nabije akumulátor.

V jednoducho svete to funguje nasledovne: Nabíjacia stanica vysiela určitý typ signálu, ktorý mení vlnové dĺžky. Smartfón ich vie zachytiť a následne zistiť, že táto zmena vlnových dĺžok nabije batériu. Tieto vlnky sa následne menia na energiu a batéria sa nabíja.

Xiaomi Mi Air Charge v priestore
Xiaomi Mi Air Charge je zatiaľ poriadne veľká, no všetko môže zmeniť postupný vývoj (Zdroj: Xiaomi)

Viacero zariadení naraz

Všetky moderné smartfóny podporujú klasické 5W nabíjanie, ktoré tvoj smartfón plne nabije do dvoch hodín. Niektoré výkonné delá však majú podporu aj 40W nabíjania. V tomto prípade je tvoj smartfón na 100% už do pol hodiny. Medzi ne patrí napríklad Xiaomi Mi 10 Ultra, Huawei Mate 40 Pro alebo OnePlus 8 Pro.

Možno si si všimol, že nabíjacia stanica Mi Air Charge jednoducho musí byť schopná nabíjať viaceré zariadenia súčasne. Konkrétne ide o 5 zariadení, ktoré budú nabíjané klasickým 5W nabíjaním (na 40W nabíjanie treba špeciálny adaptér a hrubší kábel).

Xiaomi Mi Air Charge v priestore
Xiaomi Mi Air Charge v priestore (Zdroj: Xiaomi)

Prekážky v ceste a dosah

Určite si povieš, že gauč, komoda alebo stôl môžu plány na bezdrôtové nabíjanie prekaziť. Xiaomi však jasne vyhlásilo, že drevené alebo látkové prekážky stanici nevadia. Problémom môže byť jedine stena alebo priečka, ktorá okrem svojej hustoty v sebe môže obsahovať aj železo.


Všetci o nej hovoria, používať ju môžu len vyvolení: Svet prepadol novej sociálnej sieti


Ak by si teoreticky umiestil stanicu do stredu obývačky, 5 členov domácnosti si pri celovečernom filme dokáže plne nabiť svoje smartfóny. Dosah stanice je zatiaľ len niekoľko metrov, pri dobrom umiestnení však zaručene pokryje celú miestnosť. To je celkom pekná vyhliadky do budúcna, nemyslíš?

Bezdrôtové nabíjanie
Nabíjanie nikdy nebolo pohodlnejšie (Zdroj: Xiaomi)

Nie je bezdrôtové ako bezdrôtové

Keď sme pred niekoľkými rokmi dostali prvé bezdrôtové nabíjacie stanice (či už od Samsungu, Apple alebo samotného Xiaomi), neverili sme, ako sa dotykom na panel dokáže nabiť akumulátor v zariadení. Dnes je bezdrôtové nabíjanie realitou a bežne ho využívame. Niektorí si dokonca nabíjajú svoje smartfóny pomocou iných smartfónov, ktoré samé o sebe podporujú bezdrôtové nabíjanie.

Nie je však bezdrôtové ako bezdrôtové. Keďže aj Xiaomi stanica musí mať tiež svoj zdroj energie, bezdrôtovou by som ju určite nenazval. Správny pojem by mohol byť „bezdotyková stanica“, nakoľko zariadenie k nabitiu nevyžaduje fyzický kontakt. A práve v tomto Xiaomi predbehol konkurenciu. Ich Mi Air Charge je totiž prvou svojho druhu na trhu.

Xiaomi Mi Air Charge v priestore
(Zdroj: Xiaomi)

Kedy to budeš vlastniť a koľko zaplatíš?

V prvom rade, ide zatiaľ iba o koncept. Áno, táto nabíjacia stanica už skutočne existuje a funguje, spoločnosť ju však chce zdokonaliť a až následne predstaviť pre bežných užívateľov. Dátum oficiálneho predstavenia nám ešte nebol upresnený, ale podľa mňa ho pokojne môžeme očakávať už tento rok.


Veľtrh CES 2021 ukázal smerovanie technológií: Priprav sa na inteligentnú domácnosť aj zrolovateľné smartfóny


Čo sa týka ceny, o tej tiež ešte nevieme. Ak si však porovnáme ostatné káblové nabíjačky alebo nabíjacie podložky, určite si za tento špás priplatíme. Netvrdím, že cena bude radovo v stovkách eur, mysli však na to, že táto jedna stanica stačí celej rodine na nepretržité nabíjanie všetkých zariadení. Ceny takýchto staníc však začnú klesať hneď po tom, ako ich vývoj oznámi aj konkurencia.

Čo hovoríš na bezdotykové nabíjanie smartfónov? Myslíš si, že bude finálny koncept skutočne fungovať? Daj nám vedieť do komentára.

Zdroj: hashtag.sk, blog.mi.com
Odporúčame