Veľtrh CES 2021 ukázal smerovanie technológií: Priprav sa na inteligentnú domácnosť aj zrolovateľné smartfóny

Inteligentný robot do domácnosti Samsung Bot Handy

Samsung Bot Handy je pomocník, ktorého v domácnosti ocenia mnohí (Zdroj: Samsung)

#Consumer Electronics Show, celosvetovo známy pod skratkou CES, je najväčší svetový veľtrh spotrebnej elektroniky, ktorý sa od roku 1967 každoročne organizuje v Las Vegas. Jedná sa o gigantickú akciu, kde sa spravidla objavujú všetky možné novinky, ktoré sa budú daný rok predávať na svetovom trhu.


Gigantická spoločnosť sa podieľa na tajnom vývoji už niekoľko rokov: Nápady vyzerajú ako z ďalekej budúcnosti!


Tentokrát sa pre pandémiu koronavírusu konalo celé podujatie CES 2021 virtuálne. Našťastie to však neznamená, že by sme boli ukrátení o množstvo skvelých technologických vychytávok. Poď sa spolu s nami pozrieť na tie najzaujímavejšie. Chcel by si nejakú vlastniť aj ty? 

Rolovateľný telefón a Google TV

Spoločnosť TCL tohtoročné CES 2021 ovládla pre seba. Predstavila totiž dve verzie zrolovateľného smartfónu. Prvú by sme mohli prirovnať k rolke či zvitku, pričom jeho využitie pre bežných spotrebiteľov je zatiaľ otázne. O to viac však zaujal druhý model, ktorého 6,7-palcový displej sa dokáže netiahnuť až na 7,8 palca. To by mohlo byť riešenie pre tých, ktorí nechcú vo vrecku nosiť veľké telefóny, no zároveň pri niektorých činnostiach potrebujú väčší displej.

Druhou novinkou od TCL je spolupráca s Google, ktorá vyvrcholila uvedením Google TV. Táto platforma ponúkne používateľom okrem hlasového ovládania množstvo obsahu, ktorý je prehľadne roztriedený podľa užívateľských preferencií. TCL Google TV začne na americkom trhu, no je pravdepodobné, že sa bude postupne rozširovať do celého sveta.

Ultimátny respirátor

Koniec pandémie je stále v nedohľadne a uvedomuje si to aj herná firma Razer. Tá predstavila respirátor, ktorý dostal označenie Project Hazel. Asi ti je už jasné, že nejde o obyčajný respirátor N95. Tento sa dodáva s nabíjacím puzdrom a ponúka špeciálne dezinfekciu ultrafialovým svetlom.


Tancujúce roboty pobláznili svet: Ľudia sú nadšení aj vystrašení zdokonaľujúcou sa technikou


Nechýba dokonca ani mikrofón a zosilňovač, takže sa nemusíš báť, že by ťa nebolo počuť. Dátum vydania aj cena zostáva neodhalená, pretože Razer potrebuje ešte nejaký čas na doladenie detailov.

Razer predstavil respirátor Project Hazel
Razer predstavil respirátor Project Hazel (Zdroj: Razer)

Rukavice na virtuálnu realitu

Ako povýšiť virtuálnu realitu na úplne úroveň? Odpoveď prináša spoločnosť SenseGlove, ktorá svetu ukázala rukavice Nova. Tie totiž ponúkajú prepracovanú haptickú odozvu, vďaka čomu budeš mať pocit, že v rukách naozaj držíš predmety z virtuálnej reality. Ich technológia ponúka až dvojkilový protitlak na každý jeden prst, čiže rukavice nebudú mať problém simulovať aj ťažké predmety.

Splnený sen každej gazdinky

Samsung sa v poslednom čase zameral hlavne na inteligentnú domácnosť. Výsledkom toho je aj Bot Handy, robot, po ktorom už roky tuží každý, kto sa stará o domácnosť. Vďaka svojmu mechanickému ramenu ti dokáže priniesť takmer čokoľvek, nehovoriac o tom, že mu nerobí problém naložiť a vyložiť umývačku riadu. V spojení s umelou inteligenciou z neho však dokážeš vyťažiť omnoho viac.

V rámci platformy SmartThings Samsung ukázal inteligentnú kuchyňu. Najviac pozornosti si pre seba ukradla chladnička, ktorá obsahuje plánovač. Ten ti vytvorí jedálniček na celý týždeň a automaticky ti vygeneruje aj zoznam potrebných surovín. Samozrejmosťou je aj konektivita s ostatnými zariadeniami v domácnosti.

Interiér ako z budúcnosti

Priniesť niečo nové do interiéru automobilov vie byť poriadne náročná úloha. Mercedes-Benz sa preto rozhodol k radikálnemu kroku. Celú palubnú dosku nahradil gigantickým 56-palcovým displejom, ktorý by mal infotainment ich áut posunúť na úplne nový level.


Plány NASA na rok 2021 sú poriadne ambiciózne: Čaká nás príprava návratu na Mesiac i ďalšie objavovanie Marsu


Mercedes sa však nevyhol posmešným komentárom a obrázkom na internete, keďže ľudia hneď začali reagovať sa samotnú odolnosť displeja. Predsa len aj ty asi poznáš, že správať sa k palubnej doske ako v rukavičkách môže byť náročné, hlavne ak si kupuješ model na dlhé roky. Otázna je potom cena výmeny v prípade poškodenia displeja.

Audiookuliare za babku

Určite sa stotožňuješs tým, že hudba cez slúchadlá je súčasťou množstva každodenných činností, ktoré vykonávaš. V niektorých situáciách, ako napríklad pri športovaní vonku, je však dobré, ak máš prehľad o tom, čo sa deje okolo teba. A presne na to myslí JLab, ktorá predstavila audiookuliare Bose.

Vďaka ich reproduktorom sa budeš môcť cítiť omnoho bezpečnejšie, pričom ich môžeš presúvať na rôzne okuliare, čo je veľká výhoda. Aby toho nebolo málo, JLab s cenovkou na úrovni približne 41 eur cieli na poriadne veľkú skupinu zákazníkov.

Takto vyzerajú JLab Bose
Takto vyzerajú JLab Bose (Zdroj: JLab)

Polovičné náklady na vodu

Tohtoročné ocenenie Best of Innovation na CES 2021 smeruje spoločnosti Hydraloop za ich rovnomenný produkt, ktorý môže poriadne zredukovať náklady domácností na vodu. Zariadenie totiž dokáže zrecyklovať takmer 80 % všetkej používanej vody. Na účtoch ti tak poriadne klesne suma za vodu.

Cena tohto zariadenia je približne 4-tisíc dolárov (necelých 3300 eur), čo znamená, že rýchla návratnosť je samozrejmosťou, hlavne, ak vieš, že vodou sa u vás doma rozhodne nešetrí. Skvelý nápad, ako prispieť v zbytočnému plytvaniu.

Zdroj: digital.ces.tech, bloomberg.com, tcl.com,
Odporúčame