Všetko o Windows 11: Vzhľad, zmeny, aj parametre potrebné na rozbehnutie

Všetko o Windows 11

Všetko o Windows 11 (Zdroj: Microsoft)

#Prednedávnom Microsoft ohlásil nový operačný systém. Až do samotného predstavenia sme však tápali, či ním bude len nadstavba terajšieho Windows 10 alebo Microsoft konečne zmení dizajn a prinesie nejaké zmeny. A dočkali sme sa. Nový operačný systém Windows 11 vychádza už túto jeseň a nesie so sebou nový vzhľad, menšie aj väčšie zmeny a hlavne náročnejšie parametre na jeho rozbehnutie.


Ako si vybrať ideálny notebook? Krátky rýchlokurz, ako si nájdeš aj ty svojho favorita a neminieš tisíce


Rozdiel začína v Štarte

Čo najviac odlišuje vzhľad macOS a Windows? Po novom už takmer nič. Hlavný spodný panel sa na Windows 11 presunie do stredu obrazovky (bude však dostupná aj verzia so Štartom v ľavom dolnom rohu). Zmena nastane aj v oblasti ikoniek na lište. Už nebudú ohraničované ako štvorčeky. Pripomínať majú mobilné aplikácie a vzhľadom sa znova dostávame k nápadnej podobe s operačným systémom macOS. Hlavný panel po novom už nebude možné presunúť na ľavú, ale pravú stranu, prípadne na vrch obrazovky.

Ponuka Štart prejde taktiež zmenou. Už v nej nenájdeš živé dlaždice o počasí, nových správach či aktuálnej ponuke na Netflixe. Microsoft sa viac zameria na najčastejšie aplikácie a nedávno otvorené dokumenty. Jedným klikom by si sa tak mal dostať v podstate ku všetkému, čo na svoju prácu potrebuješ. Výhodou bude aj ľubovoľná nastaviteľnosť tvojich obľúbených aplikácií. Tie si pripneš na vrch, aby si ich mal vždy poruke. V tomto aspekte pôsobí Windows 11 skôr ako mobil, než ako počítač.

Zmena začína Ponukou Štart
Zmena začína Ponukou Štart (Zdroj: Microsoft)

Widgety

Spomínané živé dlaždice však nezmiznú úplne, ale nahradia ich widgety, ktoré poznáme z operačného systému Android, ale po novom aj z iOS. Vyber si, čo ťa najviac zaujíma (počasie, kalendár, ceny na burzách) a pripni si tento widget do Ponuky Štart. Vďaka nim budeš mať prehľad o všetkom. Zvoliť si budeš môcť dokonca veľkosť widgetu a jeho priesvitnosť. Ak ťa zaujíma viac, jednoducho naň klikni a otvor viac informácii.

Ponuka Štart a widgety sa budú prispôsobovať aj dotykovým obrazovkám. Ak máš preklápateľný notebook, ikony sa zväčšia, aby si pri dotyku nikdy netrafil vedľa. Ak máš odnímateľnú obrazovku od klávesnice, ikony sa od seba viac vzdialia. Nezmení sa jedine kompatibilita s dotykovými perami od Lenova, HP či iných značiek. Windows 11 taktiež príde v upravených verziách pre všetky najpredávanejšie značky notebookov. Zmeny však budú len minimálne, skôr pôjde o drobnosti daných značiek.

Priprav sa na nové widgety
Priprav sa na nové widgety (Zdroj: Microsoft)

Vylepšený multitasking

Rád pracuješ s mutlitaskingom? Windows 11 ho konečne povýši na novú úroveň. Otvor si na pravej strane obrazovky web, v ľavom hornom horu MS Word a vľavo dolu povedzme Skype. Takéto rozloženie si dokážeš uložiť ako pattern a pripnúť medzi widgety do Ponuky Štart. Nielenže ti systém uloží rozloženie obrazovky, ale aj aplikácie, ktoré si mal otvorené. Pomenuj si rozloženie názvami Škola či Práca a ušetri zbytočné úkony hľadaním správneho multitaskingu. Ten bude podobne fungovať aj s dotykovou obrazovkou.

Ústretovou aplikáciou sa stane aj Teams. Nakoľko pandémia ešte stále ovplyvňuje naše školské či pracovné životy, Microsoft sa snaží o to, aby sme ani počas týchto dní nestratili kontakt s ľuďmi. Teams bude na Windows 11 optimalizovaný ihneď v deň vydania a rovnako na ňom využiješ multitasking. Pomocou funkcie Prichytenie si zariadiš pracovnú plochu tak, ako ti najviac vyhovuje a uložíš ju pre rýchle opätovné použitie.

Čaká na teba prepracovaný multitasking
Čaká na teba prepracovaný multitasking (Zdroj: Microsoft)

Na svoje si prídu aj hráči

Microsoft nezabudol ani na svojich verných gamerov. Hráči dostanú s novým operačným systémom aj herný štandard DirectX 12 Ultimate, ktorý sľubuje kvalitu textúr podobnú filmovému CGI. Nový DirectX sa postará aj o lepší raytracing. Vítaná bude taktiež funkcia Auto-HDR, ktorá je na konzolách už bežným štandardom. Aby si ju využil, budeš ale potrebovať HDR monitor a za ten si nejaké to euro priplatíš.

Do tretice dostanú hráči funkciu Direct Storage. Tá umožní grafickej karte priamy prístup k disku s dátami. Zníži sa čakanie na loading screene a viac času budeš venovať samotnému hraniu. V podstate ide o priame spojenie grafickej karty a SSD disku, ktoré majú dnes už aj next-gen konzoly. Nič prelomové, ale na druhú stranu veľmi vítaná zmena, a to hlavne pre hráčov. Samozrejmosťou ostáva Game Pass s viac ako 100 predplatenými hrami.

Súčasťou Windows 11 bude aj obľúbený Game Pass
Súčasťou Windows 11 bude aj obľúbený Game Pass (Zdroj: Microsoft)

Windows 11 a jeho požiadavky

Každý jeden počítač, ktorý má riadne zakúpený Windows 10, dostane aktualizáciu na Windows 11 zadarmo. Nezáleží na tom, či si Win 10 kúpil spoločne s notebookom, alebo si poskladal vlastný stroj a operačný systém dokúpil. Teoreticky každý počítač aj notebook by mal vedieť Win 11 rozbehnúť, v praktickom svete to tak ale nemusí platiť. Microsoft zverejnil minimálne systémové požiadavky. Maj však na vedomí, že procesy a animácie sa pri minimálnych požiadavkách výrazne skomplikujú.

Microsoft odporúča minimálne 2-jadrový procesor s rýchlosťou 1 GHz. Tvoja operačná pamäť by nemala byť nižšia ako 4 GB. Interné úložisko na rozbehnutie musíš mať aspoň 64 GB. Displej tvojej obrazovky musí mať aspoň 9 palcov a HD rozlíšenie. No a koniec koncov potrebuješ aj Microsoft konto, ale ak máš Windows 10, predpokladám, že toto kritérium už spĺňaš. Požiadavky pre určité technológie ako DirectX 12 Ultimate či Teams si môžeš pozrieť tu.

Či prinesie Windows 11 lepšie rozhranie na prácu, školu, voľný čas a zábavu ako jeho predchodca uvidíme až časom. Naplánované vydanie určil Microsoft na 20. október 2021, avšak dátum ešte nemusí byť konečný. Tešíš sa na nový Windows 11 a nainštaluješ ši ho v deň vydania? Alebo ostaneš verný svojej Win 10, prípadne dokonca Win 7?

Zdroj: hashtag.sk, Microsoft
Odporúčame