Udalosti minulého týždňa: Teleskop Jamesa Webba zrejme objavil doteraz najstaršiu galaxiu

vzdialená galaxia

Teleskop Jamesa Webba podľa všetkého objavil doteraz vôbec najstaršiu galaxiu (Zdroj: Pixabay/WikiImages)

#Týždeň sa končí a my ti prinášame ďalší súhrn udalostí z minulého týždňa. Uplynulých 7 dní sa nieslo nielen v znamení vysokých horúčav, ale aj nových objavov, či už na Zemi, alebo vo vesmíre. Filmových fanúšikov určite potešilo niekoľko trailerov na očakávané filmové novinky.

#1 Fanúšik hry Truck Simulator si vytvoril vlastný herný systém

Fanúšik hernej série si získal pozornosť na sociálnych sieťach vďaka vlastnému hernému systému. Ten posúva zážitok z hry na úplne nový level. Systém, ktorý fanúšik zostrojil, verne pripomína kabínu skutočného kamiónu. Má vňom sedadlá, radiacu páku i podsvietený prístrojový panel. Realistické pôsobenie dopĺňajú spätné zrkadlá. Samozrejmosťou je tiež niekoľko obrazoviek, ktoré nie sú len na mieste čelného skla, ale aj bočných okien. Muž za svoju kreativitu získal množstvo obdivných komentárov. Vďaka kvalitnej hernej grafike vyvolávajú jeho videá dojem, akoby skutočne cestoval kamiónom.

Séria Truck Simulator podporuje kreativitu: Fanúšik vytvoril vlastný herný systém pripomínajúci skutočnú jazdu

#2 Ryšaví ľudia mohli počas dvoch dní navštíviť sieť kín zadarmo

Teploty v Spojenom kráľovstve sa začiatkom týždňa vyšplhali až na rekordných 40°C, čím prekonali historický rekord. Horúčavy v krajine spôsobili mnoho problémov, od zatvorených škôl až po zrušené dopravné spojenia. Sieť kín Showcase Cinemas sa dva najhorúcejšie dni rozhodla niektorým ľuďom aspoň o niečo spríjemniť. Ryšaví ľudia, ktorí sú na slnečné žiarenie a horúčavy najcitlivejší, si mohli v pondelok a v utorok v ktorejkoľvek ich kinosále vychutnať nielen filmy, ale aj príjemné, klimatizované prostredie, celkom zadarmo. Každý obyvateľ Spojeného kráľovstva s ryšavými vlasmi mohol získať v oba dni po jednom voľnom lístku.

Sieť kín reaguje na extrémne horúčavy po svojom: Ryšaví ľudia dostanú lístky do kina zadarmo

#3 Teleskop Jamesa Webba zrejme objavil doteraz najstaršiu galaxiu

Teleskop Jamesa Webba podľa všetkého objavil doteraz vôbec najstaršiu galaxiu. Len týždeň po zverejnení prvých fotografií sa zdá, že teleskop objavil galaxiu, ktorá vznikla pre 13,5 miliardami rokov, teda len 300 miliónov rokov po Veľkom tresku. Vek objavenej galaxie je zatiaľ len hrubým odhadom a sú potrebné podrobnejšie výskumy. No u astronómov tento objav už teraz vyvoláva nadšenie. Výskumný tím by chcel, aby Webbov teleskom vykonal spektroskopiu, analýzu svetla, ktorá odhalí detailné informácie a pomôže určiť presnú vzdialenosť galaxie.

#4 Universal Pictures zverejnili trailer k filmu Halloween Ends

Universal Pictures zverejnili prvý oficiálny trailer k očakávanému hororu Halloween Ends. Ten by mal prísť do kín v októbri a uzavrieť trillógiu, ktorou do kultovej série prispel režisér David Gordon Green. Trailer sľubuje finálny napínavý súboj medzi Michaelom Myersom a Laurie Strode, v ktorom, ako sa zdá, ide o všetko. Jeden z dvoch predstaviteľov Michaela Myersa prezradil, že sa môžeme tešiť na prekvapivý záver. Trailer tiež naznačuje, že nás čaká lepší filmový zážitok, než pri minuloročnom, nie práve vydarenom, Halloween Kills.

Halloween Ends by mal prísť do kín v októbri: Tvorcovia zverejnili trailer k záverečnému filmu trilógie

#5 Netflix prišiel počas posledných 3 mesiacov o takmer milión predplatiteľov

Netflix v druhom štvrťroku tohto roku prišiel o neuveriteľných 970 000 predplatiteľov. Predpovede streamovacej služby boli však ešte vyššie. Netflix očakával, že počet predplatiteľov sa zníži až o dva milióny. Vo svojej správe za druhý štvrťrok oznámil, že momentálne aktuálny počet predplatiteľov je 220,67 milióna a že v treťom kvartáli očakáva, že sa počet ešte navýši. V druhom štvrťroku vyšlo aj prvých 7 epizód 4. série Stranger Things, čo spoločnosť zachránilo pred väčším poklesom. Netflix zvyčajne seriály zverejňuje naraz, no v prípade Stranger Things vyšlo prvých sedem epizód 27. mája, teda v druhom kvartáli a zvyšok 1. júla, čo už spadá do tretieho štvrťroka.

#6 Na dne zálivu Poole Bay bol objavený vrak lode starej 750 rokov

Vrak 750 ročnej lode, ktorý bol objavený v zálive Poole Bay na juhu Anglicka, sa dostal pod najvyšší stupeň ochrany. Tento týždeň bol vyhlásený za najstarší vrak objavený vo vodách Spojeného Kráľovstva. Vrak potopenej lode objavil potápač už v roku 2020 a jeho vek sa podarilo určiť aj vďaka drevu, z ktorého bola loď postavená. To pochádzalo zo stromov, ktoré boli zoťaté približne v polovici 13. storočia. Okrem mažiarov, ktoré sa v troskách našli, loď viezla aj dva náhrobné kamene. Symboly, ktoré v nich boli vyryté, sú typické pre 13. storočie a naznačujú, že náhrobné kamene boli určené pre osoby vysokého postavenia. Kam loď išla a prečo sa potopila, sa zatiaľ nezistilo. Výskumy však pokračujú a vďaka najvyššiemu stupňu ochrany na miesto jeho nálezu nebudú môcť ísť potápači, ktorým sa nepodarilo získať licenciu.

Najstarší vrak lode je starý najmenej 750 rokov: Kam stredoveká loď smerovala, sa zatiaľ nepodarilo zistiť

#7 Nigéria sa rozhodla bojovať proti terorizmu zákazom motocyklov

V Nigérií chcú zakázať motocykle. Zákaz má byť súčasťou boja proti terorizmu. Motocykle, ktoré sú v krajine označované ako okadas, sú hlučné, znečisťujú prostredie, a často sa využívajú aj ako nebezpečné taxíky. To však nie sú dôvody, kvôli ktorým im hrozí zákaz. Tieto motocykle často využívajú vzbúrenci pri útokoch na severe krajiny. V utorok prišlo o život 17 ľudí, keď desiatky ozbrojencov v motocykloch okadas zaútočili na policajnú stanicu a niekoľko miestnych fariem. Minister spravodlivosti vo štvrtok vyhlásil, že vláda hľadá spôsoby, ako narastajúcim teroristickým operáciám zabrániť. Jedným z riešení by bol aj celoštátny zákaz motocyklov.

 


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com, variety.com, vice.com
Odporúčame