Udalosti minulého týždňa: Spoznali sme farbu roka 2023, seriál Wednesday pokoril rekord na Netflixe

mladá žena fotografuje

Ďalší týždeň priniesol množstvo noviniek (Zdroj: Unsplash/ Marco Xu)

#Decembrové udalosti uplynulého týždňa boli naozaj z každého súdka. Svet fotografie a seriálov, zvieracia ríša, nová farba roka, klimatické hodiny, ale aj ďalší míľnik v medicíne. To sú témy, ktorým sme sa venovali. Ak si niektorú z nich nepostrehol, zrekapituluj si s nami, čo dôležité sa udialo doma i vo svete.

#1 Vieme, ktorých 6 umelcov ovplyvní fotografovanie v roku 2023

Si nadšenec fotografovania a hľadáš inšpiráciu kam posunieš svoju tvorbu? Určite si nenechaj ujsť náš článok. Spoznáš 6 talentovaných umelcov, ktorí ti ukážu rozmanitosť sveta, pulzujúci život veľkomiest, bežný každodenný život, filmové fotografie, komerčnú i dokumentárnu fotografiu. Ak ti nič nehovoria mená ako Joe Puxley, Max Miechowski, Mia Novakova, Vincente Manssur, Rosie Matheson alebo Lawrence Agyei, daj sa do čítania.

#2 Austrálčania sa vyzliekli, aby upozornili na rakovinu kože

Podporiť dobrú vec sa dá mnohými spôsobmi. Austrálčania na to využili svoje telá, keď sa vyzliekli donaha s cieľom upozorniť na problematiku rakoviny kože. Približne 2500 ľudí na pláži Bondi Beach pózovalo, aby vyjadrilo hlbšiu myšlienku ako predvádzanie tela. Rakovina kože v Austrálii predstavuje štvrtú najčastejšiu formu rakoviny. Cieľom bolo povzbudiť ľudí, aby si nechali kožu skontrolovať lekármi a predchádzali tak nebezpečnému ochoreniu.

#3 Streamovací gigant Netflix v tomto týždni predstavil seriál Wednesday

Venuje sa rodine Addamsovcov, no najmä mladej školáčke Wednesday a už po jednom týždni si získal nečakanú popularitu. Stačilo 7 dní a seriál sa stal jednotkou v 83 krajinách. Pokoril rekord v počte odsledovaných hodín a predbehol dovtedy vedúce Stranger Things 4. Za úspechom stojí predovšetkým výkon hlavnej predstaviteľky Jenny Ortega.

#4 Bojnická ZOO po takmer 40 rokoch získala nového slona

Samec Tembo je skutočný cestovateľ, narodil sa v Zimbabwe a do Bojníc prišiel z Viedne. Jeho transport sa pripravoval niekoľko mesiacov. ZOO verí, že sa v budúcnosti dočká aj potomkov, aby rozšírili chovnú skupinu. Aktuálne je pavilón slonov zatvorený, ale čoskoro ho budeš môcť vidieť na vlastné oči.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Udalosti minulého týždňa: Tekvica, ktorá prekonala svetový rekord a slovenský Harry Potter

#5 Spoločnosť Pantone vyhlásila farbu roka

Pre rok 2023 sa ňou stala farba s menom Viva Magenta, ktorá má predstavovať optimizmus, nebojácnosť a pulzujúci život. Nachádza sa na hranici medzi červenou a modrou, v podstate je to takmer purpurová. Túto farbu len naozaj ťažko prehliadneš, vidieť si ju už mohol u Harryho Stylesa alebo Lewisa Hamiltona.

#6 Na pražskej Letnej sa rozsvietili klimatické hodiny

Praha je prvým mestom na východ od Berlína, kde boli tieto hodiny inštalované. Odpočítavajú čas, kedy podľa vedeckých odhadov vystúpi teplota Zeme o 1 až 1,5 stupňa Celzia oproti ére pred priemyselnou revolúciou. Digitálne čísla je možné vidieť zo Staromestského námestia a Parížskej ulice.

#7 Výsledky účinnosti novej vakcíny proti HIV prinášajú nádej

Každý medicínsky objav predstavuje veľký míľnik pre životy ľudí. Aktuálne sa veľký krok podaril vedcom, ktorí vyvinuli experimentálnu vakcínu v rámci liečby proti HIV. Podľa portálu CNN táto vakcína vyvoláva imunitnú odpoveď proti vírusu a aktivuje protilátky, ktoré môžu vytvoriť prvý krok na ceste k imunite voči HIV. V Európe počet chorých ľudí stúpa a mnohí o svojom ochorení ani netušia. Zatiaľ išlo o menší výskum na 48 dobrovoľníkoch, ale výsledky sú viac ako priaznivé.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame