Tisícky Austrálčanov sa na pláži vyzliekli donaha,: Chceli podporiť povedomie o rakovine kože

Aj takto vyzerali Austrálčania na pláži(Zdroj: Unsplash.com/ Annie Spratt)

#Len nedávno sa na pláži zišlo približne 2500 ľudí na pláži Bondi v Sydney, aby zapózovali pred fotoaparátom amerického umelca Spencera Tunickova. Nefotil tak však žiadnu reklamu na nudistickú pláž. Jeho myšlienka bola oveľa hlbšia. Poď sa pozrieť čo chcel touto nahotou Spencer Tunick zachytiť a na čo upozorňuje.

Rakovina kože v horúcej Austrálii trápi nejdeného obyvateľa. Federálna vláda Austrálie na svojej stránke informovala o tom, že tento rok bude ešte diagnostikovaných 17 756 nových prípadov rakoviny kože. Zároveň podľa štatistík a dostupných liečiv dodávajú, že 1 281 z uvedeného množstva postihnutých Austrálčanov na túto chorobu aj zomrie.

Melanóma sa nazýva štvrtá najčastejšia forma rakoviny v Austrálii. Na to sa rozhodol upozorniť Spencer Tunick trochu kontroverznou, no v konečnom dôsledku veľmi efektívnou formou. „Máme príležitosť zvýšiť povedomie o lekárskych kontrolách kože a je mi cťou… prísť sem, urobiť svoje umenie a osláviť telo a ochranu,“ vyjadril sa Tunick. Jeho cieľom je okrem umenia aj upozorniť a povzbudiť ľudí, aby si nechali skontrolovať kožu lekárom.

S charitatívnou organizáciou na pláži Bondi zorganizoval hromadné fotenie, ktoré korigoval megafónom. Dav nahých ľudí tak pózoval pokiaľ nebol fotograf s výsledkom spokojný až do chvíle, kým sa mnohí z nich neponorili do oceánu. Informoval o tom Reuters.com. „Bola som vystrašená, ale musím sa priznať, že som si myslela: „Čo som to urobila?“ Ale bolo to skvelé, všetci mali naozaj dobrú atmosféru, všetci mali rešpekt ale bolo to zábavné,“ povedala účastníčka Robyn Lindner.

Táto veľkolepá inštalácia nahých ľudí ale nie je jeho prvý počin. Umelec so sídlom v New Yorku je práve známy nahým hromadným fotením. Tunick naposledy režíroval hromadné natáčanie v Sydney v roku 2010, keď 5200 Austrálčanov pózovalo nahých v budove opery v Sydney.


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame