Udalosti minulého týždňa: Po 19 rokoch končí najznámejšia talkshow s Ellen DeGeneres

The Ellen Show končí

The Ellen Show končí (Zdroj: SITA/AP)

#Po týždni sa hlásime s novým weektagom. Dnes sa v ňom dozvieš o konci najznámejšej talkshow sveta a o tvorení najväčšieho európskeho labyrintu v Starej Ľubovni, ale nové informácie máme aj z prostredia prvého headsetu od Apple či znovu aktívnej sopky na juhu Talianska. Ktorá novinka ťa zaujala najviac?

#1 Najväčší labyrint v Európe je na Slovensku

Mestečko Stará Ľubovňa, ktoré sa nachádza na severovýchode Slovenska, je už dlhé roky obľúbenou turistickou destináciou. Toto leto budeš mať o dôvod naviac ju navštíviť.

Vyrástol tam totiž najväčší prírodný labyrint v strednej Európe. K atrakciám pribudne aj zaujímavý príbeh o známej Čertovej skale, ktorý je s miestom úzko spätý.

V Starej Ľubovni nájdeš unikátnu vec, je najväčšia v strednej Európe: Atrakcia ako z Harryho Pottera!

#2 The Ellen Show končí

Po takmer dvoch dekádach končí najznámejšia talkshow na svete. Ellen DeGeneres oznámila koniec svojej relácie. Počas 19 rokov hostila stovky známych osobností vo viac ako 3000 epizódach. Získala množstvo ocenení a dostala sa dvakrát aj na Oscary, ktoré mala tú česť moderovať. Show bola v zákulisí posledné roky nálepkovaná za mierne rasistickú.

Poslednou hostkou bola Jennifer Aniston a vysielala sa vo štvrtok. Jennifer sa patrične rozlúčila s celou reláciou spoločne s Ellen, nakoľko Rachel z Priateľov bola aj prvou, aj poslednou hostku. Zatiaľ nie je jasné, či Ellen plánuje naplno odísť „do dôchodku“ alebo sa chce venovať niečomu inému.

#3 Etna je znova aktívna

Jedna z najaktívnejších sopiek v Európe, ktorá sa nachádza na Sicílii sa opäť prebrala k životu a začala vybuchovať. Podľa odborníkov vykazuje pomerne silnú aktivitu. Jej vyčíňanie sa podarilo zachytiť aj na unikátne video, kde je vidieť, ako sopka okrem lávy chrlí aj sopečný dym.

Sicílska sopka Etna začala vybuchovať a chrliť dym, ktorý siaha až do výšky 5 km južným smerom. Prvotné náznaky, že by mohlo dôjsť k erupcii boli už skôr.

Jedna z najaktívnejších sopiek Európy opäť vybuchuje: VIDEO Pozri sa, ako chŕli lávu

#4 Apple pripravuje nový headset

Americká spoločnosť Apple chystá svoj prvý VR/AR headset. Aj keď niektoré leaknuté informácie ešte neboli priamo potvrdené, tieto „okuliare“ by mali dostať názov Apple View a oficiálne predstavené by mohli byť už v roku 2023.

Headset bude možné spárovať ako so smartfónmi s Bionic čipom, tak aj s počítačmi a tabletmi s M1. Nakoľko Apple vytvára vlastný softvér pre svoj hardvér, očakáva sa, že prepojenie bude stabilné. Špekulácie naznačujú, že cena sa nedostane pod hranicu dve tisíc dolárov.

#5 Nový prvok v našej atmosfére

Každý nádych vzduchu, ktorý nasávame, pozostáva väčšinou z dusíka s výdatnou dávkou kyslíka a trochou oxidu uhličitého. No celú túto atmosférickú polievku je tvorí hotová spleť rôznych zlúčenín a prvkov, pritom o niektorých môžeme len špekulovať.

Jedna z týchto záhad sa však práve dostala do centra pozornosti. Chemici ukázali, že v atmosfére existuje reaktívna trieda zlúčenín nazývaných organické hydrotrioxidy. Hoci tieto chemikálie majú len krátku „životnosť“, môžu mať účinky, o ktorých nevieme.

Vedci objavili úplne nový prvok: Nachádza sa v zemskej atmosfére a je vysoko reaktívny!

#6 Zomrel herec Ray Liotta

Vo veku 67 rokov nečakane zomrel skvelý herec Ray Liotta. Preslávili ho filmy Goodfellas, Identita či nedávny Marriage Story a No Sudden Moves. Okrem toho si v posledných rokoch zahral aj v seriáloch s Taronom Egertonom (Black Bird) a Jennifer Lopez (Hanna). Podľa portálu Deadline zomrel herec v pokoji v spánku v Dominikánskej republike.

#7 Môže hranie videohier za tvoje vysoké IQ?

Aj ty si už určite niekedy niekde počul, že hranie videohier je zlé a mal by si sa radšej venovať niečomu inému. Vedci však prichádzajú so šokujúcou novou štúdiou, ktorá vyvracia ten najčastejší názor. Hranie videohier má neočakávaný vplyv na IQ u detí.

Vedci sa zamerali na viac ako 9-tisíc detí vo veku 9 až 10 rokov a sledovali, koľko času strávia denne sledovaním televízie či sledovaním online videí. V prieskume sa podarilo zistiť, že deti strávia sledovaním online videí a televízie až 2,5 hodiny.

Šokujúce zistenie vedcov! Hranie videohier môže byť prospešnejšie, ako si si myslel: Má to neočakávaný vplyv na IQ


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s naším maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: hashtag.sk, deadline.com, hollywoodreporter.com, macrumors.com
Odporúčame