Vedci objavili úplne nový prvok: Nachádza sa v zemskej atmosfére a je vysoko reaktívny!

zemská atmosféra

V atmosfére bol objavený nový prvok (Zdroj: Unsplash/Miguel A. Amutio)

#Každý nádych vzduchu, ktorý nasávame, pozostáva väčšinou z dusíka s výdatnou dávkou kyslíka a trochou oxidu uhličitého. No celú túto atmosférickú polievku je tvorí hotová spleť rôznych zlúčenín a prvkov, priťom o niektorých môžeme len špekulovať.

Jedna z týchto záhad sa však práve dostala do centra pozornosti. Chemici ukázali, že v atmosfére existuje reaktívna trieda zlúčenín nazývaných organické hydrotrioxidy. Hoci tieto chemikálie majú len krátku „životnosť“, môžu mať účinky, o ktorých nevieme.  V skutočnosti si podľa výpočtov výskumníkov práve pri čítaní tohto článku vysal niekoľko miliárd takýchto molekúl.

V atmosfére boli vždy

Čo to presne znamená pre naše zdravie, nehovoriac o zdraví našej planéty, doslova a do písmena visí vzduchu. Ale vzhľadom na to, že sme práve objavili túto novú zložku v zemskej atmosfére, stojí za to sa na ňu pozrieť. „Tieto zlúčeniny tu boli vždy – len sme o nich nevedeli,“ hovorí chemik Henrik Grum Kjærgaard z Kodanskej univerzity v Dánsku.


Máš sa na čo tešiť! V najbližších dňoch sa na nočnej oblohe objaví hotové vesmírne divadlo


„Ale skutočnosť, že teraz máme dôkaz, že zlúčeniny sa tvoria a žijú určitý čas, znamená, že je možné študovať ich účinok… a reagovať, ak sa ukážu ako nebezpečné.“ Pomerne často v chémii môže pridanie jedinej novej zložky radikálne zmeniť správanie celého materiálu.

Ako v atmosfére vznikajú?

Výskumy tímu teraz poskytujú prvé priame pozorovania hydrotrioxidu, ktorý sa tvorí za atmosférických podmienok z niekoľkých látok, o ktorých je známe, že sú prítomné v našom ovzduší. To im umožnilo študovať spôsob, akým sa zlúčenina pravdepodobne syntetizuje, ako dlho zostáva a ako sa rozkladá.


Vedci začínajú kultivovať rastliny na mesačnej pôde: Budeme ich raz môcť pestovať aj vo vesmíre?


Jedna takáto emisia, nazývaná izoprén, môže reagovať v atmosfére a každoročne generovať približne 10 miliónov metrických ton hydrotrioxidu. To je však len jeden potenciálny zdroj. Na základe výpočtov tímu by takmer každá zlúčenina mohla teoreticky hrať úlohu pri atmosférickej tvorbe hydrotrioxidov, ktoré zostávajú nedotknuté kdekoľvek od niekoľkých minút do niekoľkých hodín.

Vysoko reaktívne látky

„Väčšina ľudskej činnosti vedie k emisiám chemických látok do atmosféry. Takže znalosť reakcií, ktoré určujú chémiu atmosféry, je dôležitá, ak máme byť schopní predpovedať, ako naše činy ovplyvnia atmosféru v budúcnosti,“ hovorí Kristan H. Møller, tiež chemik z univerzity v Kodani.


Určenie zemetrasení či vybuchnutie sopky: Kozmická metóda merania času môže úplne ovplyvniť náš svet


Keďže hydrotrioxidy sú vysoko reaktívne, existuje otvorená otázka, či môžu ľahko vytvárať stabilné štruktúry v atmosfére. Nie je to len akademický bod špekulácií. Toľko zo spôsobu, akým naša atmosféra funguje, od zložitých spôsobov, akými ovplyvňuje osobné zdravie až po obrovský rozsah globálnej klímy, vyplýva zo spôsobu interakcie stopových materiálov v nej.

Môžu mať vplyv na klímu

V čase svojho pôsobenia sa môžu podieľať na množstve ďalších reakcií ako silný oxidant, z ktorých niektoré by mohli byť ukryté vo vnútri mikroskopických pevných látok unášaných vetrom. „Je ľahké si predstaviť, že v aerosóloch sa tvoria nové látky, ktoré sú škodlivé pri vdýchnutí. Na riešenie týchto potenciálnych účinkov na zdravie je však potrebný ďalší výskum,“ hovorí Kjærgaard.

Keďže aerosóly tiež ovplyvňujú spôsob, akým naša planéta odráža slnečné svetlo, poznanie toho, ako ich vnútorná chémia spôsobuje ich rast alebo degradáciu, by mohlo zmeniť spôsob, akým modelujeme našu klímu. Ďalšie výskumy nepochybne začnú odhaľovať úlohu hydrotrioxidov v atmosférickom kokteile našej planéty. Ako poznamenáva výskumník Jing Chen z Kodanskej univerzity, je to naozaj len začiatok.


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s naším maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame