Vyťaž z kritiky maximum: Tieto štyri spôsoby ti pomôžu vyhrať nad akokoľvek tvrdým feedbackom

nervózna žena s rukami cez tvár

Nauč sa vyťažiť z kritiky maximum (Zdroj: Unsplash/JJ Jordan)

#Kritika je neoddeliteľnou súčasťou medziľudských vzťahov. Každý z nás sa s ňou občas stretáva. Škoda len, že nikoho z nás neučia, čo si s ňou počať. Možno vďaka prehnanej snahe o dokonalosť, ktorú nám vtĺkali do hlavy už na základných školách, v dospelosti netušíme, ako ju prijať.


Priprav sa na skúšku čo najlepšie: Dá sa to aj vtedy, keď sa ti absolútne nechce


Pretože aj tá nás môže posunúť dopredu. Občas je namieste. A ak je správne formulovaná bez cieľa zakopať nás pod čiernu zem, môže byť pre nás skutočným prínosom. Ak nevieš, čo si s kritikou počať, máme pre teba rady, ktoré ti určite pomôžu.

Žena za notebookom
Netreba hádzať všetko do jedného vreca (Zdroj: Unsplash/Toa Heftiba)

Netreba hádzať všetko do jedného vreca

Nie je kritika ako kritika. Najlepšia je tá s pozitívnym feedbackom, ktorý ťa posunie dopredu. Vďaka nemu si uvedomíš, kde sa nachádzajú tvoje slabosti, na ktorých ešte treba popracovať. Aj tvoje ego ju vie väčšinu celkom slušne prijať. Druhý typ kritiky je už o niečo nepríjemnejší.

To je ten, z ktorého nemáš absolútne žiaden benefit. Do poslednej skupiny kritikov patria hejteri. Ale tých fakt nemusíš počúvať. Ak je však kritika na mieste a v rámci slušnosti, určite ti tieto štyri tipy vhod:

#1 Počúvaj

Nech ti vraví ktokoľvek čokoľvek, mysli na to, že nemusíš reagovať. Skús počúvať. A pozorne sleduj človeka, ktorý ti adresuje pripomienky. Ak to bude pozitívna kritika, ktorá ťa môže nakopnúť, určite to pocítiš. Ak ide od večného negativistu, ktorému sa ničím nezavďačíš, vedz, že jeho kritické slová určite nestoja za pozornosť.

#2 Zachovaj si pokoj

A to aj za tú cenu, že by si musel vyjsť z miestnosti. Zachovať si vnútorný postoj je pri kritike obzvlášť dôležité. Ak to v tebe vrie, ospravedlň sa a povedz, že potrebuješ ísť na pár minút na čistý vzduch. Zhlboka sa nadýchni a pokús sa uvoľniť všetko napätie v tele. Uvidíš, ako ti to pomôže.

Pokojná žena v levanduľovom poli
Musíš si vedieť zachovať pokoj (Zdroj: Unsplash/Amy Treasure)

#3 Neber to osobne

Ak ťa niekto kritizuje a pritom sa drží faktov, tak nezabúdaj na to, že tie sa nedajú vyvrátiť. Zaspal si na skúšku či do školy? Tak to bola len a len tvoja chyba. Môžeš sa z toho poučiť a urobiť všetko preto, aby sa druhýkrát nezopakoval tento scenár. Pozitívnu kritiku od okolia vnímaj ako signál, že máš v sebe potenciál na to, aby si sa stal lepším človekom.


Leniví, nestáli, bez rešpektu? Naopak, deti milénia sú top zamestnancami budúcnosti


#4 Nezabúdaj, že to je len jeden uhol pohľadu

Niektoré slová kritiky, najmä ten neoprávnenej, nám nepridajú na dobrej nálade. Ale nezúfaj, keď budeš na tom fakt zle, uvedom si, že kritika určitého človeka ti ukazuje len jeden uhol pohľadu. Ak máš možnosť, skús sa spýtať aj ďalších ľudí, ako vnímajú danú situáciu. Tak si skôr vytvoríš objektívny nadhľad.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame