Vybrali sme 10 najlepších trackov od Karla z Milion+

Karlo

TOP 10 skladieb od Karla (Zdroj: Instagram/@Karlojetoemeno)

Karlo je to meno. Ale takisto aj Gumbgu, George Kush, Kava Lord a pre pamätníkov aj aokigahara. Tieto alteregá sú mixom rapera a beatmakera, ktoré sa predbiehajú v originalite a rôznorodosti.

Rodák z Lučenca prišiel na to, ako sa tvoria zaujímavé hity s príbehom, a s množstvom odkazov na minulosť či popkultúru. V skladbách síce tvrdí, že mu je najbližšia rapová golden éra, no sám rád počúva aj iné žánre, ktoré ho formovali do dnešnej podoby.

Karlo

Jeho tvorba sa spája s textami o pouličnom biznise, o rape, o vzťahoch, ale aj o kritickom premýšľaní na akýkoľvek objekt. Oproti iným interpretom vyniká Karlo najmä vo výbere hudobnej zložky, ktorá je pestrá a nesnaží sa priamo kopírovať trendy z USA. Do nej používa zaujímavé flowy, ktoré to vždy okorenia.

Podpor Karla kúpou merchu cez tento link 

Karlo, Karlo vie, ale Karlo nepovie

Karlo je zaťažený na čísla a na svoj dátum narodenia. Práve ten má veľký význam, pretože jeho sólové albumy sa spájajú s číselnou symbolikou na deň 30.06.1989 (albumy 333, 666 a 999).

Debutový album 333 mal 9 skladieb, keďže to je súčet všetkých čísel v názve. Potom nasledoval album 666 z roku 2017, ktorý mal 18 skladieb, a zatiaľ jeho posledný album, 999, mal finálny počet skladieb 27. Dokonalá matematika. Okrem nich má na konte ešte album „Sedel som na káve“ z roku 2019 a spoločný projekt Gudlak s Yzomandiasom z roku 2016.

Karlo

Aj keď bol nachvíľu členom Haha Crew, jeho meno sa bude navždy spájať s českým labelom Milion+, pod ktorým vydal takmer všetky projekty a single. Jeho tvorbu poznám takmer dokonale. Je to vďaka tomu, že Karla počúvam od úplného začiatku kariéry. Podporil som ho kúpou merchu a CD´s a navštívil som aj niekoľko jeho koncertov, takže snáď bude tento rebríček relevantný 🙂

10. KKT (Skladba z albumu 666; rok 2017)

Ej, ej, ej, ej, ej, ej. Skladba KKT má iba jednu chybu. Že nie je dlhšia. Podobné komentáre nájdete aj na Youtube pod videom. Súhlasím, ale keďže ide o intro k albumu 666, je to ideálna dĺžka, ako navnadiť poslucháčov na vypočutie celého projektu. Po prvom tracku máš pocit, že chceš počuť ešte viac. A to je cieľom, no nie?

Nemôžem zabudnúť ani na Karlove tančeky, ktoré ma sprevádzajú počas celej skladby a dodávajú mi vibe, ktorý potrebujem. Kráľ Karlo Tretí sa jednoducho vydaril. Videoklip mal na starosti Riko Ceko, ktorý pomáhal aj s hudobnou produkciou.

9. Sinatra (Skladba z albumu 666; rok 2017)

,,Sellil som to ako magor, chlapci stáli v radoch, čakali kým to vytiahnem ako nádor,“ týmito slovami začína track Sinatra, ktorý bol podľa mňa jeden z prelomových skladieb z Karlovho repertoára. Pochmúrna atmosféra sprevádzaná temným a originálnym beatom, do ktorého Karlo rapuje o svojej „minulosti“ s ilegálnym biznisom, je úžasná. Lučenec stojí za Karlom a Karlo stojí za Lučencom. A to doslova, pretože v klipe nie sú žiadne bičíz, ale Filip Grznár s partiou.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Spojenie legiend: Lil Wayne a will.i.am uvarili spoločný hit "THE FORMULA"

8. Ava Lord ft. Yzomandias (Skladba z albumu 333; rok 2015)

Do rebríčka som sa snažil vybrať skladby bez featuringov, aby som vyzdvihol Karlovu schopnosť doručiť bangre aj bez pomoci druhých. Ale skladba Ava Lord s Yzom (vtedy ešte Logic) je hneď prvou výnimkou. Málo ľudí si uvedomuje, že Karlo je neskutočne talentovaný beatmaker a producent. Nikdy sa nevyhýbal experimentom a inak to nie je ani v tomto prípade, keďže ide o typ beatu, ktorý bol na rok 2015 priam revolučným v slovenskej tvorbe.

Pre tých, ktorí nemajú tušenia, tak Ava Lord je bývalá milenka Dwighta McCartyho, ktorá manipuluje s mužmi vďaka jej nevinnému výzoru a krehkosti. Je to fiktívna postava vo vesmíre Sin Cty od Franka Millera. Priamo v refréne na to odkazuje aj samotný Karlo. Na druhej strane tu máme Yza, ktorý sa šikovne pohral s flowom a frázovaním. Do toho si pridajte trefné lyrics a máte hit ako z časopisu. Ak nemáte tejto spolupráce dosť, odporúčam aj skladbu „Práca“. 

7. Tuje (videosingel; rok 2019)

Klasické spojenie mien: Karlo feat. Gumbgu. Jeden rapuje, druhý produkuje. Tento track podporil na Instagrame aj Separ, pričom ocenil štýl a skills, s ktorými Karlo vytvára skladby. Po tejto skladbe vznikla aj ich prvá spolupráca na tracku Čaba Neblázni.

Samotný názov zobrazuje strom, ktorý sa nazýva Tuja. Prirodzene, keď zaznie v tracku „M+ stojíme za sebou ako Tuje,“ ide o abstraktné zobrazenie ich vernosti v labeli. Vidíte to aj na sociálnych sieťach, kde koluje dookola hashtag #freekarlo, a to nielen od ľudí, ale najmä od jeho kolegov. Tí ho podporujú takmer neustále, a prajú mu skorý návrat.

6. Dealer, ktorý rapoval (Skladba z albumu 999; rok 2020)

Na prvé vypočutie je to jednoduchá skladba, ale opak je pravdou. Flow, frázovanie a striedanie pomalších pasáží s rýchlejším tempom vytvorí výborný vibe. Zvuk je opäť netradičný. Mne osobne pripomína melódia hudby atmosféru westernu, čo mi potvrdzujú aj citoslovcia na začiatku skladby. Tá má jasnú tému, ktorú netreba vysvetľovať. S odstupom času však môžem napísať, že Karlovi ostala ambícia predávať tracky, no práve minulosť ho dobehla v tej nesprávnej chvíli.

5. Zajtra (Skladba z albumu 666; rok 2017)

Tento článok som odkladal vždy na zajtra. A tak to aj dopadlo, že vyšiel až po 2 týždňoch od pôvodného deadlinu. Karlo vie, že táto ľudská vlastnosť, odkladať veci na neskôr, nie je len jeho záťažou, ale týka sa to aj ostatných ľudí. V skladbe si vypočujete množstvo príkladov, ktoré sa reálne vyskytujú v živote. Čo môžeš urobiť dnes, nechaj na zajtra. Nesplnené sľuby, nesplnené túžby, nesplnené priania. Toto všetko ťa môže postihnúť, keď všetko budeš odkladať. Napriek tomu, track poukazuje aj na tú svetlejšiu stranu, keď si zvolíš lenivosť a flegmatizmus. Zajtra (možno) bude lepšie. Bude?

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Machine Gun Kelly dissuje po Eminemovi ďalšieho rapera: Čo má proti Jackovi Harlowovi?

P.S.: A jasné, že keď som sa dneska naj*bal, tak zajtra budem spať až doobeda.

4. Osamelý jazdec (Skladba z albumu 666; rok 2017)

Ak by som mal na jednom tracku poukázať, ako dokáže byť Karlo odlišný od zvyšku scény, tak je to „Osamelý Jazdec“.  Priamo v skladbe hovorí, že nevie kam mieri a len tak blúdi, no pre mňa je to skôr jasný dôkaz toho, že Karlo už vie z doterajšieho života, čo mu robí radosť a aké má povahové črty. Ženie sa za pomysleným šťastím, ktoré ešte nemá nejaký charakter. Vie, čo nechce v živote robiť a hľadá presný opak.

Hudobne ide opäť o niečo diametrálne odlišné, keďže ide o „westernovku“, v ktorej sú zakomponované gitary, bubny a ďalšie typické nástroje, ktoré dávajú songu skvelý drive. Aj v tejto skladbe počuť vplyv hudby, ktorú Karlo počúva mimo rapového žánru. Takisto ako aj názov skladby, ktorý odkazuje na film zasadený do podobnej témy.

3. Prekliati (videosingel, rok 2017)

Karlo má šiesty zmysel. Keď zaspáva, tak sa mu zjavuje hudba pred očami. Aspoň to tvrdí v texte skladby Prekliati, a my nemáme dôvod mu neveriť. Opäť vlastná produkcia, ktorá prináša spolu s rapovou zložkou neskutočnú atmosféru, v ktorej dokážeš precítiť jeho slová a špinu ulice priamo z videoklipu.

Tento track ti príde rýchlo do ucha, ale aj rýchlo odíde, čo je opäť nevýhoda krátkych skladieb. Prekliati básnici to majú ťažké, no napriek tomu ich ceníme za ich tvorbu podobne ako pri Karlovi.

2. 1995 (videosingel; rok 2015)

Karlo je odchovaný na zvuku, ktorý neumiera. Doba, ktorá ho ovplyvnila po hudobnej stránke najviac, je golden éra hip-hopu. Tá začala približne v druhej polovici 80-tych rokov a trvala približne do prvej polovici 90-tych rokov. Golden éra mala obrovský vplyv na množstvo súčasných interpretov a podobne ako Karlo, aj oni spomínajú na túto éru, ako jednu z tých najlepších v histórii hip-hopu.

Singel je priama demonštrácia toho, prečo Karlo začal robiť rap. Nechýba ani alterego george kush, ktoré je spájané s užívaním weedu, podobne ako v golden ére. Priamo v tracku sa však spomína rok 1999, aj keď názov je 1995. Je to pravdepodobne kvôli tomu, že Karlo myslí celé 90-te roky, ktoré ho formovali aj po inej, než hudobnej stránke.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Nešťastný predčasný odchod rapovej legendy: Kto bol legendárny Eazy-E?

1. Wohoo (Skladba z albumu 666, rok 2017)

Dokonalé spojenie hudby, rapu a videoklipu. Aj pre tieto dôvody je toto Karlov najúspešnejší singel v sólo tvorbe. Množstvo pop-kultúrnych odkazov od Game of Thrones po Pána prsteňov, ktoré využíva ako punchlines, sú trefné a zahrejú každé lyrické hip-hopové srdce. O temný podklad sa postaral Dalyb, na ktorý Karlo nahral niekoľko flows, ktorými to ťahá a strieda ich počas celého tracku. Takisto v skladbe nájdete množstvo dvojzmyslov, a to hneď priamo v refréne.

V klipe je schovaný aj odkaz, stačí ak si stopnete obraz v správnej chvíli niekedy okolo 01:36. Mám aj teóriu, že legendárne „WooHoo“ bolo inšpirované hrou Mortal Kombat, kde pri postave Scorpion a jeho typickým ukončením súpera s „Fatality“ zaznie „Toasty“. Možno sa mýlim, ale vypočujte si skladbu a povedzte mi, či to je podobné alebo nie je. Ďakujem. Aby som nezabudol, od tejto skladby sa ustálilo aj slovné spojenie „Karlo Karlo vie, ale Karlo nepovie“ či „Karlo Je To Meno“.

BONUSOVÉ TRACKY:

Mariachi 

Niektoré skladby dostanú väčší zmysel až po tom, keď sa stane určitá situácia. Tento track je dokonalým príkladom. Pri niektorých baroch až zamrazí, ako si mohol Karlo predpovedať budúcnosť a ako vedel o možnom riziku, ktoré popisoval dopodrobna na rôznych príkladoch. Videoklip na Youtube už neexistuje.

Čaba Neblázni

Vedel vôbec niekto z váš, že Karlo sa volá reálne Juraj Čaba? Pche..a ževraj fanúšikovia (česť výnimkám)…

Grappa 

Hit, na ktorý sa nezabúda. Skibidib wapapa v kafetérii grappa-pa…

Milky Way ft. Zayo 

Kto by dopredu povedal, že táto skladba pobúri časť slovenského internetu? Ja vidím jasný zámer autorov, prečo takúto skladbu vôbec vytvorili. Niektorí ľudia si však povedali, že nemôžu zniesť jednoduchý track, kde sa nerieši hlboká téma, ale jednoducho stav, keď máš 3 promile v krvi. Samozrejme forma skladby k tomu dosť pomohla, a tak vznikali na videoklip aj reakcie. Ku klipu robil reakciu aj Duklock. Bohužiaľ, videoklip, ani reakciu už na Youtube nenájdete. Nepýtajte sa, netuším prečo.

Ak si to dočítal až tu, gratulujem ti, musíš byť pravý Karlov fanúšik. Takže mu drž palce a daj si do najbližšieho statusu #freekarlo, aby si pobúril/potešil svojich kamošov. Ak by si chcel náhodou článok zdieľať, budem potešený.

Podpor Karla kúpou merchu cez tento link 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame