VÝBER: 10 najsledovanejších trackov Bena Cristovaa. Nekorunovaný kráľ flowu

Ben Cristovao podľa mnohých nepatrí do rapu, ale tvrdiť toto je veľmi nefér. Český interpret síce viackrát presiahol hranice rapu samotného ako žánru a viackrát sme ho videli aj v rôznych speváckych polohách, ale keď si pustíte jeho skladby, či už aktuálnejšie alebo staršie, musíte potvrdiť, že rapovo je na tom lepšie ako oficiálna väčšina českej a slovenskej scény. Aj preto sme sa rozhodli, že sa pozrieme na jeho 10 najsledovanejších trackov, ktoré doteraz objavili, respektíve na ktorých sa doteraz objavil. 

Ako už býva v tomto koncepte článkov zvykom, brali sme do úvahy všetky tracky, kde sa objavuje Ben Cristovao, a ktoré boli uverejnené na video platforme YouTube. Myslíme si, že týchto 10 songov vám prinesie energiu, nostalgiu či zamyslenie sa. V neposlednom rade uvedomenie si toho, že Benny Cristo je právoplatnou súčasťou slovenskej rap game a kto tvrdí opak, ten sa jednoducho mýli. Nepoďme už viac zdržovať, rovno poďme na to.

Ben Cristovao & Cavalier – TĚŽKÝ VÁHY / prod. by Jan Sokolowski

ŤĚŽKÝ VÁHY. Toto je bomba. Ben Cristovao, Cavalier a produkcia od Jana Sokolowskeho. Takmer tridsať miliónov zhliadnutí na YouTube, bombastický text s údernými riadkami, k tomu premakaný videoklip a hudobný projekt, ktorý je už niekoľko rokov motiváciou pre mnohých ľudí, ktorí sa chcú fyzicky niekam vo svojom živote posunúť.

Ben Cristovao aj Cavalier v tomto konkrétnom prípade dokazujú svoju veľkú kvalitu, ktorá, posúďte sami, či bola dostatočným spôsobom docenená. Táto skladba je vo veľa ohľadoch hymnou svojho odvetvia a myslíme si, že pomyselnú 30-miliónovú hranicu skôr či neskôr napokon pokorí. Svedčalo by jej to, o tom nemusíme ani diskutovať.

Ak ste sa niekedy venovali pravidelnému cvičeniu, respektíve ste sa chceli v niečom konkrétnom poriadne namotivovať a vybičovať k lepším výkonom, tak si myslíme, že túto skladbu určite poznáte. A ak sa v takej fáze nachádzate teraz, tak potom je to bez pochýb track práve pre vás.

Ben Cristovao ft. Mária Čírová – PADAM

Titulná pieseň k tanečnému filmu BACKSTAGE je zároveň druhou najsledovanejšou skladbou, kde sa Ben Cristovao objavuje. Spolu s Máriou Čírovou dali dokopy track, ktorý videlo k dnešnému dňu niečo málo nad 29 miliónov ľudí, čo sú na slovenské a české pomery vyslovene kráľovské čísla. O hudbu sa v tomto prípade postarali Osama Verse – Atile a The Glowsticks.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Moja Reč vie, ako sa zaryť pod kožu. Pamätáte si „Mlčanie jahniat”?

Videoklip tvoria zábery z filmu BACKSTAGE, pričom či už Mária Čírová alebo aj Ben Cristovao si svoju pozíciu veľmi dobre zastali. Tento track je vynikajúci, nech sa naň pozrieme z každého možného uhla. Áno, nemusí to byť šálka kávy každého jedného z nás, ale keď príde na objektívne zhodnotenie, tak treba priznať, že toto sa skutočne podarilo, i keď si to premeriame kritickým okom.

Ben Cristovao – BOMBY / prod. by The Glowsticks

Koľko máte rokov? Poznáte túto skladbu? Pevne veríme, že áno, pretože svojho času to bol najväčší hit slovenskej a českej hudby. Nepreháňame BOMBY rozbili scénu, Ben Cristovao nimi ovládol hitparádu a celé Československo doslova išlo bomby. Potvrdzuje to viac ako 26 miliónov pozretí, pričom si treba uvedomiť, že Česko a Slovensko majú dokopy 15 miliónov obyvateľov.

Videoklip, tanec, rap, celkový flow, Benny Cristo v rôznych polohách. Toto je niečo, o čom sa hovorí dodnes, i keď. táto skladba už má svoje roky. Určite ste ju aj vy niekoľkokrát počuli na party. Ak nie, tak ju počuť budete, hráva sa totiž dodnes. Ale pravdupovediac, väčšinou má úspech u tínedžerov a študentov, i keď treba dodať, že energiou vás poriadne nabije, nech už ste akokoľvek mladí či starí.

Cavalier & Ben Cristovao – Nemůžu si dovolit (prod. Jan Sokolowski)

Opäť kombinácia Cavaliera a Bena Cristovaa. A opäť nesmierne úspešná. Presné číslo? 16 miliónov pozretí. Skladba, ktorá pojednáva o problematike, ktorá je aktuálna aj v súčasnosti a myslíme si, že bude aktuálna vlastne vždy, pretože ľudská nátura je jednoducho svojím spôsobom nastavená. Aby sme nezabudli, produkcia opäť od Jana Sokolowskeho. Dalo sa na tomto vôbec niečo pokaziť? Nuž, pozreli by sme si k tomuto songu videoklip, určite by bol nesmierne zaujímavý. Nie nadarmo sa hovorí, že nemôžeme mať všetko.

Ben Cristovao & The Glowsticks – ASIO

Skvelý videoklip, výborný rapový prejav, kvalitná hudba. Výsledok? Viac ako 15,7 milióna pozretí a obrovský úspech aj roky od vydania. ASIO je jeden z najlepších trackov doterajšej kariéry Bena Cristovaa a nebudeme si klamať, naozaj je to tak. Odporúčame si pustiť tento track viackrát, potom sa vám ho podarí ideálne precítiť tak, ako pôvodne zamýšľali aj samotní autori. Skúste, uvidíte. Pravdepodobne sa jedná o jeden zo songov, ktorý by si zaslúžil aj miesto v našej rubrike Reminder, pretože sa mu nedostalo toľko pozornosti, koľko by si zrejme zaslúžil.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ed Sheeran v rapových polohách: Presadil by sa v tomto žánri?

Ben Cristovao ft. Betty & Mishel – KOLOTOČ / prod. by The Glowsticks

Láska nie je jednoduchá záležitosť. To zrejme potvrdíme všetci. Ak ste sa niekedy dostali do vzťahových komplikácií, respektíve ste nevedeli, či to vôbec vzťah je, alebo kam to celé smeruje, museli ste sa cítiť ako na kolotoťi. O tom práve je tento track, ktorému, ako väčšine Benových songov, nič nechýba. Takmer 14 miliónov vzhliadnutí a téma, ktorá hýbe ľudstvo stále. Z každého kolotoča však treba včas vystúpiť, pretože sa vám roztočí hlava a stratíte zmysel pre realitu. Ale nebojte sa, veľmi dobre vieme, že to v určitých momentoch ani zďaleka nie je jednoduché.

EGO ft. Gýza & Ben Cristovao – Vozíme (prod. Deryck)

Nechceme Bena Cristovaa prehnane chváliť, ale čo track, to bomba. Veď posúďte sami, VOZÍME z Egovho albumu Precedens je vyslovene banger, skvelý song s výborným videoklipom, pričom túto skladbu si ľudia obľúbili aj počas živých vystúpení. Viac ako 13 miliónov zhliadnutí na YouTube neprekvapí nikoho. Práve naopak, toto číslo bude ešte v nasledujúcich mesiacoch podľa všetkého stúpať. Zdá sa teda, že má na to všetky potrebné predpoklady. Inak, Ego a Ben si hudobne veľmi rozumejú a myslíme si, že ich kolabo budeme počuť aj v tomto kalendárnom roku.

Ben Cristovao & Ego – MOLLY / prod. by The Glowsticks

O niečo staršia spolupráca Ega s Benom Cristovaom, ale veľmi úspešná. Poznáte skladbu MOLLY? Ak nie, tak to rýchlo zmeňme, svojho času by ste väčší banger hľadali iba s problémami. Tento song si k dnešnému dňu na video platforme YouTube vypočulo viac ako 13,2 milióna ľudí, čo vzhľadom na to, že uzrel svetlo sveta pred približne siedmymi rokmi, je viac ako výborné číslo. Môžeme konštatovať, že sa jedná o typický party song, také vznikali typologicky približne dekádu dozadu. Ale keď sa zamyslíme nad obsahom, tak páni z Česka a Slovenska sa rozhodne nebudú hádať. Alebo sa nebodaj mýlime?

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ronald Weedman: 2-metrový raper, ktorý nepustí brko z ruky (ROZHOVOR)

Ben Cristovao – ÚŽASNÁ / prod. by The Glowsticks

Opäť sa dostávame k téme lásky, opäť ju Ben Cristovao uchopil o niečo iným spôsobom a opäť sa to dočkalo úspechu. ÚŽASNÁ je track, v ktorom sa nájde väčšina z nás, nečudo, že si ho vypočulo viac ako 12,2 milióna ľudí. Niekedy v týchto záležitostich ľudia až príliš váhajú, čo je v konečnom dôsledku na škodu celej veci. Preto buďte odvážni a priami, uvidíte, že to bude mať zmysel. A možno vám k tomu pomôže aj práve táto skladba. Na druhej strane, ak sa vám téma lásky a podobných záležitostí nepozdáva, pravdepodobne ani nemusíte stláčať tlačidlo play. A to patrí aj o ďalšej skladbe, ktorá sa v našom zozname nachádza.

Ben Cristovao – POSLEDNÍ / prod. by The Glowsticks

Aj na záver hrá prím láska. Tento raz zo smutnej strany. Ben Cristovao v skladbe POSLEDNÍ otvorí svoje srdce, ktoré mu vyslovene krváca, ale aj to k tomu patrí, ako všetci veľmi dobre vieme. 11,9 milióna pozretí, song, ktorý má nesmierne silnú emóciu. Celé to dotvára výborný a originálny videoklip. V tejto skladbe môžeme sledovať Benov vývoj, ako sa hrá s flowom, frázovaním aj žánrami celkovo. Nečudo, že je dlhodobo radený medzi najviac kreatívnych umelcov z Česka a zo Slovenska.

Tak to by sme mali. U Bena Cristovaa by sme týmto spôsobom mohli pokračovať ešte veľmi dlho. Nie je prehnané napísať, že väčšina skladieb, kde sa objavil, nabrala hitový potenciál a videlo ich milióny ľudí. Ben pokračuje ďalej vo svojej práci a v uplynulom období sa viac a viac vracia aj k rapu, kde sme ho možno videli v posledných rokoch menej ako by sme si predstavovali. A to je len a len dobré zistenie.

Foto: Ben Cristovao, profil na Instagrame Benny Cristo 

Odporúčame