Ed Sheeran v rapových polohách: Presadil by sa v tomto žánri?

Ed Sheeran je svetovou superstar. 31-ročný rodák z mesta Halifax v Spojenom kráľovstve je neoddeliteľnou súčasťou pop music. Pre populárnu hudbu urobil za uplynulé roky veľa. Ak ale počúvate jeho tvorbu pozorne, všimnete si, že z času na čas načrie aj do rapového prejavu. A treba napísať, že je v tom viac než dobrý. 

Ed Sheeran a rap 

Samozrejme, Ed Sheeran nikdy nebude považovaný za rappera a pravdepodobne o to ani nestojí. Je to populárny spevák, ktorý má za sebou veľké množstvo prvotriednych hitov a albumov, ktoré počúvajú ľudia po celom svete. Okrem toho, že je to skvelý spevák s výborným hlasom a citom pre texty, vie sa vo svojich trackoch predstaviť aj v rapovej polohe.

Predovšetkým v súčasnosti, kedy je rap ako žáner naozaj rozsiahly a objavujú sa v ňom viaceré štýly, môžeme konštatovať, že Ed viackrát v skladbách, ktorých je súčasťou, rapuje. Jasné, nie je to druh striktného rapu, kde Sheeran niekomu vyslovene „naloží“ a nie je to ani Eminem. Ale, o rape hovoriť rozhodne môžeme.

Zoberme si ako príklad aktuálny song „Are You Entertained“, kde Ed spojil sily s Russom. Myslíme si, že vo svojej slohe preukázal, že rap game mu nie je cudzia. Má tempo, má prejav, má dobrý flow. Čo viac?

A čo song „Own It“, kde Eda Sheerana dopĺňa predstaviteľ UK rapu Stormzy? V tomto konkrétnom tracku sa stretáva hneď niekoľko žánrov, čo tvorí naozaj pútavý celok. Nečudo, že je to veľký hit!

Stormzymu s Edom to funguje aj na tejto spolupráci…

Otázka znie, či môžeme do kategórie rapu za istých okolnosti brať aj song „Shape of You“. Jeden z najväčších bangrov, aké Ed Sheeran kedy vytvoril, je z nášho pohľadu taktiež zmesou nielen pop music, ale aj prvkov rapu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Momo onedlho zhltne scénu: Pripomeň si všetky jeho doterajšie albumy

Takto by sme mohli pokračovať ďalej. Ako píšeme vyššie, Ed Sheeran nie je rapper, je to spevák. Je ale natoľko talentovaný a všestranný, že rapovanie mu nespôsobuje ťažkosti. Prejavom je na tom výborne, počúva sa dobre, jeho skladby majú výpovednú hodnotu a nemá problém ani zrýchľovať či celkovo meniť tempo.

Toto vás bude zaujímať: Leto je za nami a začína jeseň. Dali sme pre teba dokopy rapový playlist na najbližšie mesiace. Songy, ktorí ti pomôžu zvládnuť nižšie teploty a kratšie dni. Nechýbajú mená zo Slovenska či z Českej republiky. Viac sa dozviete na tomto odkaze.

Viac rapového obsahu nájdete na tomto odkaze.

Photo credits: Instagram/Ed Sheeran

Odporúčame