Očkovanie na Slovensku: Tu sú odpovede na všetky tvoje otázky plus tipy, ako neuveriť klamstvám

vakcinácia

Pri utváraní názoru na vakcináciu si dávaj pozor na zdroje, z ktorých čítaš (Zdroj: GettyImages)

#Vakcinácia je v dnešných dňoch horúca téma, ktorú rozoberá široká verejnosť. Napriek tomu, že očkovanie je tu s nami už dlhé stáročia, až v súčasnosti sa oň bližšie zaujímajú aj a laici. V skrátenej verzii sa tak učia, ako funguje. Práve z tohto dôvodu môže často dôjsť k nepochopeniu, alebo čítaniu a následnému obhajovaniu nedôveryhodných zdrojov.


Koronavírusy nie sú žiadna novinka, zabíjajú už desaťročia: Spoznaj predchodcov súčasnej pandémie


Výsledkom sú najrôznejšie články založené na dezinformáciách a konšpiračných teóriách. Prečítaj si krátku sumarizáciu toho, čo vakcinácia vlastne je, kde pramenia jej korene, ale aj to, ako je možné, že vakcína na Covid-19 prišla v relatívne krátkom čase a čo si o očkovaní myslia najznámejší influenceri.

Prvé známky očkovania

Očkovanie nie je vôbec novinkou. Prvé zachované dôkazy očkovania siahajú do Číny a datujú sa okolo roku 1000 nášho letopočtu. Išlo o očkovanie proti pravým kiahňam. Postup bol jednoduchý – hmota odobraná z pľuzgierov, ktoré sú charakteristickým príznakom tohto ochorenia, bola vysušená a následne vdýchnutá zdravým človekom.

Celý princíp takejto primitívnej formy očkovania bol zameraný na zmiernenie príznakov ochorenia, ktoré boli v tom čase fatálne. Postup aplikovali lekári aj v Afrike a Turecku. V Osmanskej ríši sa s týmto spôsobom oboznámila anglická aristokratka a spisovateľka, Mary Wortley Montagu, ktorá ho v roku 1721 pomohla postupne rozšíriť po Anglicku.

Príznaky pravých kiahní sú vyrážky a teplota
Príznaky pravých kiahní (Zdroj: Wikipedia/Commons)

Moderná vakcinácia

Prvé očkovanie, ktoré sa dá považovať za moderné, zaviedol anglický lekár Edward Jenner. Všimol si, že pacienti, ktorí prekonali kravské kiahne sa už nenakazili pravými kiahňami. Rozhodol sa preto jednej z dojičiek kráv, ktorá ochorenie v tom čase prekonávala, odobrať hnis z pľuzgierov na rukách. Ten potom podal len osem ročnému chlapcovi, Jamesovi Philippsovi.

Vedľajšie účinky nie sú pri očkovaní ničím neobvyklým, práve naopak. Aj malému Jamesovi sa krátko po očkovaní mierne zvýšila teplota a mal nepríjemný pocit v rukách. Nasledujúce dni sa príznaky ešte viac zhoršili a objavilo sa nechutenstvo. Avšak na desiaty deň sa chlapec začal cítiť lepšie a kravské kiahne prekonal. Keď ho Edward Jenner následne nakazil pravými kiahňami, James už neochorel.

Očkovanie v roku 1976
Očkovanie v roku 1976 (Zdroj: Unsplash/CDC)

Ako fungujú vakcíny dnes

Edward Jenner podal malému Jamesovi v podstate slabšiu variantu nebezpečného vírusu. Na takomto princípe fungovali vakcíny relatívne dosť dlho. To znamená, že sa v očkovacích roztokoch nachádzal buď oslabený alebo úplne mŕtvy vírus. Dôležité bolo, aby ho imunitný systém rozpoznal a začal tvoriť protilátky.

Pokrokovejšie sú mRNA vakcíny, o ktorých práve dnes počujeme dosť veľa. Hoci môže byť široká verejnosť dosť vydesená z toho, že ide o genetickú modifikáciu, v skutočnosti je to najbezpečnejšia verzia vakcíny. Mediátorová RNA je základným komponentom, ktorý sa nachádza v každej bunke. Je to v podstate poklad, z ktorého môžu vznikať proteíny. Tento typ RNA sa nachádza aj vo vírusoch a umožňuje im produkciu proteínov, ktoré vykonávajú rôzne funkcie, napríklad vstup do bunky, ich rozmnožovanie sa či narušenie DNA hostiteľskej bunky.

V minulosti vakcíny obsahovali oslabený alebo mŕtvy vírus
V minulosti vakcíny obsahovali oslabený alebo mŕtvy vírus (Zdroj: Unsplash/CDC)

Smrteľnými kiahňami sa nakazilo 50 miliónov ľudí ročne: Rusi vyšľachtili nový druh, mali ho predávať na čiernom trhu


Ak teda imunitný systém dokáže rozoznať mRNA kódujúcu proteín, ktorý obaľuje vírus, dokáže si voči nej vytvoriť adekvátne protilátky, ktoré neskôr využije v boji so skutočným vírusom. Takto vyrobené vakcíny sú bezpečnejšie, pretože sa v organizme nenachádza celá forma daného vírusu. Ich výroba je taktiež rýchlejšia a omnoho lacnejšia.

Vakcín sa rozhodne netreba báť bez ohľadu na to, odkiaľ pochádzajú. Každý liek musí prejsť sériou prísnych pravidiel, ktoré sa postarajú o jeho bezpečnosť a dôveryhodnosť. Starajú sa o to agentúry, ktoré sú postavené na rôznych úrovniach. Na Slovensku je to Štátny ústav pre kontrolu liečiv, ktorý podlieha Európskej liekovej agentúre. Takéto inštitúcie teda nájdeme v každom štáte.

Prečo niektoré vyžadujú viacero dávok

Za svoj život sme si všetci prešli viacerými očkovaniami a ani sme si to neuvedomili. No faktom ostáva, že niektoré z nich potrebovali viaceré očkovacie dávky. Neznamená to však, že daná vakcína je menej efektívna ako ostatné. Medzi jednotlivými dávkami musia byť určité časové odstupy, ktoré sú určené klinickými skúškami. Môže ísť o niekoľko týždňov, ale aj rokov (napríklad preočkovanie proti tetanu).

Opakované dávkovanie je zavedené z veľmi jednoduchého dôvodu – ak sa po prvom pokuse nevytvoria protilátky, jednoducho sa dá organizmu ďalšia príležitosť na správne rozpoznanie vírusu. Tým sa zlepšuje efektivita celej vakcíny. Prečo ale nezaberie zvýšiť dávku vakcíny? Odpoveď je rovnako podmienená klinickými testami danej očkovacej látky. Organizmus by pri zvýšenej dávke mohol zareagovať prehnanou reakciou. Preto je bezpečnejšie jednotlivé dávky viackrát zopakovať.

Niektoré vakcíny vyžadujú viacero opakovaných dávok
Niektoré vakcíny vyžadujú viacero opakovaných dávok (Zdroj: Unsplash/Steven Cornfield)

Očkovanie je najefektívnejšou prevenciou

Vakcinácia podlieha v každom štáte prísnym podmienkam. Deti sa očkujú už od ranného detstva a práve preto sú vytvorené očkovacie kalendáre, ktoré sú individuálne prispôsobované detskými lekármi podľa zdravotného stavu dieťaťa. Podľa dát, ktoré zverejnil UNICEF sa očkovaním ročne zabraní dvom až trom miliónom úmrtí.


Vírus opradený množstvom predsudkov a mýtov: HIV sa netýka len homosexuálov, nakaziť sa môžeš aj pri tetovaní


Nehovoriac o eradikovaných ochoreniach (považujú sa za vyhubené), medzi ktoré patria pravé kiahne a mor dobytka. Medzi tieto ochorenia by sa pomaly mohla zaradiť aj detská obrna, ktorú spôsobuje poliovírus. Jediné krajiny, v ktorým sa ešte vírus vyskytuje, sú Afganistan a Pakistan.

Očkovanie môže pôsobiť jednoducho a je praktikované niekoľko stoviek rokov, stále je to najefektívnejšia prevencia mnohých ochorení. Aj napriek tomu ročne celosvetovo umrie viac ako 1 milión ľudí na ochorenia, ktorým sa dá zabrániť očkovaním. Informuje o tom webový portál Our world in data, v ktorom si ľahko dohľadáš overené informácie s uvedenými zdrojmi aj zo Slovenska.

Prečo vakcína na Covid-19 prišla tak rýchlo?

O tejto očkovacej látke má dnes naštudované dosť veľa ľudí. Ide o mRNA vakcínu, ktorá je založená na podobnom princípe, aký sme si opísali vyššie. Otázka, ktorá mnohých trápi je však to, prečo sa objavila v tak krátkom čase a hlavne to, že na očkovaní poriadne zbohatnú farmaceutické spoločnosti.

Je pravdou, že za normálnych podmienok trvá vývoj novej vakcíny 10 až 15 rokov. Portál Medical News Today však podotýka, že na vývoji tejto vakcíny sa podieľali vedci z celého sveta, preto sa efektivita práce zvýšila. Taktiež je nevyhnutné dodať aj fakt, že vývoj tejto vakcíny bol omnoho lepšie zafinancovaný (len Európska komisia prispela čiastkou 8 miliárd dolárov), pretože jej prítomnosť je nevyhnutná.

Vakcína na Covid-19
Vakcína na Covid-19 prišla extrémne rýchlo (Zdroj: Freepik)

Je však pravda, že farmaceutické spoločnosti na očkovaní zarobia? Určite nie, pretože tieto spoločnosti najlepšie zarábajú práve na dlhodobej liečbe ochorení a nie na ich prevencií. Príkladom je predaj lieku Sovaldi na liečbu hepatitídy typu C v USA. Len prvý rok, čo bol tento liek na americkom trhu, priniesol zisk vo výške 10 miliárd dolárov. Pre porovnanie, predaj vakcín na celom svete všetkými farmaceutickými spoločnosťami vytvára ročne zisk okolo 24 miliárd dolárov, čo tvorí približne dve percentá z celkovej zarobenej sumy.

Očkovanie na Slovensku

V súčasnosti je obrovskou témou či sa očkovať novou vakcínou, alebo nie. Samozrejme, konečné rozhodnutie je individuálne a nikto ho nemôže ovplyvňovať. Zaujímalo nás však, aký názor majú na túto tému slovenský influenceri a známe osobnosti a či sa oni sami pôjdu zaočkovať.

Juraj Vie

„Očkovanie je spása z tejto hnusnej situácie, dám sa zaočkovať čo najskôr sa bude dať.“

Demotivácia

„Dám sa očkovať okamžite, ako to bude možné. Vakcína „extrémne rýchlo“ vôbec neprišla, práve naopak. Po mnohých diskusiách s lekármi, vedcami a odborníkmi, ktorých znalosti tejto problematiky sú o gazilión úrovní vyššie než moje, sa naozaj nebojím. Riziká, ak sa tak vôbec dajú nazvať, sú rádovo nižšie než riziká vyplývajúce z nakazenia sa Covidom.

Nepoznám bohužiaľ argument, ktorý by presvedčil ľudí, ktorí sú vo vnútri natoľko prestrašení, že zahodili elementárnu logiku a rozum. Influencerov a influencerky, ktoré cez víkend vysávajú na záchodoch čiary od „kamoša, ktorý zohnal“, ale pýtajú sa na zloženie vakcíny. Tetu Jarmilu zo Sobrancov, ktorá do seba láduje zlacnené párky, prebalené na parkovisku kamiónov pri Čadci, ale „nedá do tela nič, čo nepozná“. Jožka z Majcichova, ktorý do seba naleje pol litra domácej, ktorú mu kolega kedysi doniesol a rok dozadu dal kúru pomocou tabletiek z Thajska, aby mal cez leto sixpack na kúpalisku. Ako im vysvetliť veci, ako „stádová imunita“, mRNA a gramatika, aby to pochopili, poraď?

Týmto ľudom odporúčam, aby si nepýtali umŕtvenie u zubára, či epidurálku pri pôrode. A poprosím ich, aby nevychádzali z domu a neohrozovali životy tých, ktorí by sa zaočkovať aj chceli, ale nemôžu. Dikmocčau.“

Iniciatíva, ktorá prináša pohľad rôznych ľudí

Množstvo ľudí sa zapojilo aj do iniciatívy #ZaockujemSa. Na tejto stránky nájdeš vyjadrenia ľudí z rôznych pracovných oblastí, ktorí sa rozhodli zaočkovať. V skratke uvádzajú dôvod, prečo sa takto rozhodli. Ide o známych ale aj bežných ľudí a zapojiť sa môžeš aj ty.

Ľubica (zdravotníčka)

„Len očkovanie nám pomôže poraziť tento vírus a vrátiť sa k životu aký máme radi.“

Jolana (žurnalistka) 

„S manželom sme prekonali Covid a v domácnosti sa nám podarilo ochrániť nášho 88-ročného starkého. Každý rok ho dávame očkovať proti chrípke, tak prečo nie práve teraz? Prihlásili sme ho hneď po spustení 85+.“

Juraj (lekár)

„Ako lekár viem, s akými nástrojmi pracuje medicína. Vakcinácia je pravdepodobne najúčinnejší, aký sme kedy vymysleli.“

Michal (učiteľ)

„Očkovanie je cesta späť do normálnosti a jedinou reálnou cestou ako poraziť vírus, ktorý nám zmenil život a uvrhol nás do tohto bezčasia.“

Zaujíma ťa názor aj iných influencerov či obyčajných ľudí? Pozri si celú iniciatívu #ZaockujemSa.

Farmaceutické spoločnosti na vakcínach nezarábajú veľké peniaze
Farmaceutické spoločnosti na vakcínach nezarábajú tak ako si mnohí myslia (Zdroj: Unsplash/ National Cancer Institute)

Pár tipov na záver

V dnešných dňoch je nesmierne náročné rozhodnúť sa, ktoré informácie sú relevantné a čomu veriť. Dokonca aj časť lekárov, právnikov a mnohých ďalších ľudí, ktorí by mali byť vo svojom odbore o niečo viac vzdelaní ako široká verejnosť, často vyhlasuje nepravdy. Preto by sme ti chceli poradiť, ako čo najlepšie selektovať informácie, z ktorých si môžeš urobiť vlastný názor:

1. Hľadaj si relevantné stránky a pokojne čerpaj nápady aj od influencerov – vždy by však mali byť uvedené kvalitné zdroje.

2. Ak je nejaký zdroj označovaný odborníkmi za konšpiračný, radšej sa mu vyhni.

3. Snaž sa vyhľadávať aj zahraničné weby, v ktorých nájdeš konkrétne výskumy (ak máš problém s jazykom, určite ti postačí aj prekladač).

4. Overuj si informácie – každý správny novinár si informáciu potvrdí z viacerých zdrojov. Inšpiruj sa touto technikou aj ty.

5. Pokús sa vyhľadávať články, ktoré sa nesnažia upútať bulvárnymi nadpismi, ale poskytujú objektívny obraz na danú tému.

6. Neváhaj sa obrátiť na starších. Či už sú to rodičia, učitelia, kamaráti – konštruktívnemu rozhovoru sa nebude vyhýbať nikto, kto nečerpá z konšpirácií.

Zdroj: wikipedia.org, health.harvard.edu, ourworldindata.org
Odporúčame