Koronavírusy nie sú žiadna novinka, zabíjajú už desaťročia: Spoznaj predchodcov súčasnej pandémie

Chirurgické rúška

Chirurgické rúška (Zdroj: Unsplash/Mika Baumeister)

#Hoci sa môže zdať, že aktuálna pandémia COVID-19 je už na ústupe a ľudstvo si môže na svoj účet pripísať ďalšiu výhru, nepokazme si to. Niektorí možno majú pocit, že podobná pandémia tu nikdy nebola. Alebo, že sa udiala v dávnej minulosti, ktorá je už zabudnutá. Opak je však pravdou.

Pred takmer 700 rokmi vypukla pandémia Čierna smrť: Budeš prekvapený, čo všetko má spoločné s novým vírusom

Epidémie SARS a MERS sú prakticky starší súrodenci SARS-CoV-2, pretože sú z rodiny koronavírusov. Dnes sa na ne môžeme pozerať ako na varovný prst, ktorý ľuďom ukazoval, aké hrôzy môžu koronavírusy napáchať. Aj napriek tomu, že ich názvy sú pre väčšinu ľudí známe, bližšie podrobnosti pozná málokto.

SARS vypukol v Číne

Ochorenie severe acute respiratory syndrome (SARS) je spôsobené vírusom SARS-CoV-1. Podľa záznamov Svetovej zdravotníckej organizácie prvýkrát prepuklo v roku 2002 v čínskej provincii Guangdong v meste Foshan. Ako prví boli zasiahnutí farmári, kuchári a pracovníci trhov. Rovnako ako súčasný vírus, aj SARS má ako primárneho hostiteľa netopiera. Následne chorí ľudia začali automaticky vyhľadávať lekársku pomoc a vírus sa rozšíril aj v zdravotných zariadeniach.

Netopier, ktorý je hostiteľom SARS (Zdroj: Unsplash/Todd Cravens)

WHO vyhlásilo celosvetovú výstrahu, keď bolo v roku 2003 zaznamenaných sto úmrtí na nebezpečný vírus. Krátko na to, Ministerstvo zdravotníctva v Číne oznámilo 300 nakazených, pričom ochoreniu údajne podľahlo 5 z nich. Nasledovali odporúčania ohľadom obmedzenia cestovania do zahraničia a najmä leteckej prepravy do exotických destinácii. Celkovo sa celosvetovo nakazilo približne 8 000 ľudí a minimálne 770 zomrelo. Hoci neexistuje žiadna špecifická liečba ani vakcína, pacient so SARS bol naposledy evidovaný v roku 2004.

MERS pochádza z tiav

Middle-east respiratory syndrome (MERS) je respiračné ochorenie, ktoré je rovnako spôsobené vírusom z rodiny koronavírusov. Svet ho pozná aj pod názvom ťavia chrípka (z anglického camel flu), z čoho je jasne pochopiteľný hostiteľ vírusu. Prvý pacient s týmto ochorením sa objavil v roku 2012 v Egypte. Rok na to evidovala Saudská Arábia 22 prípadov MERS, pričom 80 % tvorili muži. Dôvodom tejto nerovnováhy je, že väčšina žien nosila niqab, ktorý odhaľuje len oči, a teda mali prirodzene zakryté ústa aj nos.

Žena v niqabe, ktorý odhaľuje len oči (Zdroj: Unsplash)

Koncom roku 2013 bolo evidovaných 60 prípadov, pričom viac než polovica pacientov ochoreniu podľahla. WHO v roku 2014 viac zamerala svoju pozornosť na nový koronavírus, pretože počty nakazených začali rapídne stúpať a koncom roka evidovala Saudská Arábia už takmer 700 nakazených. Epidémia MERS si nakoniec vyžiadala celosvetovo viac než 2 500 nakazených a 866 úmrtí. Rovnako ako pri SARS, nie je nastavená špecifická liečba ani vakcinácia.

Zvýšené teploty a problémy s dýchaním

Všetky koronavírusy majú veľmi podobné príznaky ako chrípka. V praxi to znamená, že spôsobujú zvýšenie telesnej teploty, bolesť svalov, malátnosť a respiračné problémy. Pri SARS ide o kašeľ, v neskorších štádiách vzniká zápal pľúc. Ten je buď vírusový, alebo oslabením imunitného systému vznikne bakteriálny ako sekundárna infekcia. V priemere je inkubačná doba SARS štyri až šesť dní, no maximálne ide o dobu dvoch týždňov.

Doktorandi na Univerzite Komenského prišli so skvelým nápadom: Náhradu pľúcnej ventilácie vedia vyrobiť rýchlo a lacno

Keďže ide o vírusy z rovnakej rodiny, základné príznaky pri MERS nie sú veľmi odlišné: zvýšená teplota a problémy s dýchaním. Tie môžu preklenúť do život ohrozujúceho stavu, pretože až 72 % pacientov potrebovalo umelú pľúcnu ventiláciu. Okrem toho môže MERS vyústiť aj do syndrómu akútnej respiračnej tiesne, no postihnúť môže aj iné systémové sústavy, ako napríklad obličky či srdce.

Koronavírusy v minulosti a dnes

Aj keď sa môže zdať, že sú si ochorenia MERS, SARS a neslávne známy COVID-19 veľmi podobné, každé z nich má svoje odlišnosti. SARS a MERS sú rozhodne fatálnejšie, pretože v percentách spôsobujú oveľa vyššiu úmrtnosť. Avšak veľké nebezpečenstvo COVID spočíva v tom, že sa veľmi rýchlo šíri, preto je z tejto skupiny aj najnebezpečnejší.

Glóbus s pripnutými pripináčikmi
Glóbus znázorňujúci jednoduché cestovanie po svete (Zdroj: Unsplash/Photo by Nicole Geri)

Hoci žiadny prípad SARS nebol evidovaný už takmer 20 rokov, prípady pacientov s MERS sa objavujú stále. Šírenie týchto ochorení môže mať za následok najmä veľká globalizácia a celková možnosť cestovať do všetkých krajín sveta. Preto je veľmi dôležité nezaspať na vavrínoch a neumožniť COVID-19 znova prepuknúť.

Ako nás ovplyvní pandémia? Prečítaj si názor odborníka v tejto NOVEJ knihe!

Zdroj: wikipedia.org, medicalnewstoday.com
Odporúčame