Príbeh Vitalika Buterina: Vedie druhú najúspešnejšiu kryptomenu Ethereum, ale peniaze má na háku

Vitalik Buterin, zakladateľ kryptomeny Ethereum.

Vitalik Buterin prerazil v niečom, čo spočiatku sám odpisoval (Zdroj: Wikimedia Commons/John Phillips)

#O tvorcovi bitcoinu Satoshi Nakamotovi sme už niečo popísali. Jeho blockchain technológia v kombinácii s anonymitou spôsobili v krypto svete doslova revolúciu. Ak je Satoshi skutočným stvoriteľom moderného sveta kryptomien, mladý Kanaďan Vitalik Buterin je pravým krypto prorokom. Má 28 rokov, je najmladším krypto miliardárom sveta a toto je jeho životný príbeh.


Miliardár z Mekáča a ďalší nováčikovia: Krypto-svet vlani splodil množstvo boháčov


Počítačovo nadané dieťa

Vitalik stojí za druhou najúspešnejšou kryptomenou zvanou Ethereum. Narodil sa v Rusku roku 1994, no ako 6-ročný s rodičmi emigroval do Kanady. Už odmalička prejavoval známky nadpriemernej inteligencie a fascinovali ho, neprakvapujúco, hlavne počítače.

Svoj prvý dostal ako 4-ročný a rodičom za krátky čas doplo, že ich dieťa nebude pred obrazovkou drtiť hry alebo četovať s neznámymi. Namiesto toho rodinu prekvapil, keď iba ako 7-ročný napísal komplexnú a prekvapivo detailnú encyklopédiu o zajacoch.

Po maturitách smerovali jeho kroky na výšku. V roku 2011 mu jeho otec, mimochodom talentovaný programátor, predstavil bitcoin. Asi už správne tušíš, že láska k počítačom sa u Vitalika zrodila práve vďaka jeho tatovi.

MacBook Air a Blockchain.
Bitcoin Vitalika neohúril, ale technológia blockchain oveľa viac (Zdroj: Unsplash.com/Morthy Jameson)

Z bitcoinu nespadol na zadok, videl však viac

Bitcoin spočiatku mladého Vitalika neohúril, kryptomenu študoval dlhé mesiace do hĺbky a svoje pochybnosti o systéme riešil s ďalšími krypto-nadšencami na rôznych technologických fórach. Predpokladal, že bitcoin do pár rokov zomrie.

V tom čase bol študentom, a keďže do problematiky videl viac než bežný smrteľník, o kryptomene pravidelne písal pre novovzniknutý Bitcoin magazín. Za každý článok vtedy dostal 5 bitcoinov, teda necelé tri eurá.

Vitalika však finančný aspekt bitcoinu nefascinoval, viac ho oslovila technológia blockchain. Od roku 2013 začal pracovať na vlastnom riešení, vďaka ktorému by bolo možné využiť blockchain nielen na budovanie kryptomeny nezávislej od súčasného bankového systému, ale v stovkách ďalších oblastí.

ethereum krypto
Ethereum je druhá najsilnejšia kryptomena (Zdroj: Unsplash.com/executium)

Muž, ktorý ručí za Ethereum

A tak ešte v 2013 predstavil spolu s partiou developerov novú kryptomenu Ethereum. Tá si okamžite získala pozornosť investorov, ktorí technológii dôverovali natoľko, že do projektu naliali astronomických 18 miliónov dolárov. Jeden ether sa v tom čase predával za smiešnych 0,30 dolára — aktuálne atakuje hranicu 3500 dolárov za token!

Pre bitcoin bol vstup na trh ľahký — Satoshiho Nakamota nikto nepoznal. Ethereum však predstavilo revolučné decentralizované krypto riešenie, ktoré musela doručiť dôveryhodná a bezúhonná osoba. A tou Vitalik dodnes je. V súčasnosti je stále hlavným mozgom Etherea, no okrem toho manažuje a zastrešuje množstvo ďalších projektov.

Fanúšikovia kryptomien ho majú za bôžika nielen preto, ako vášnivo technológiu blockchainu rozvíja, ale aj preto, že peniaze má totálne na háku.

Nuž, nech už sú jeho pohnútky meniť (krypto)svet akékoľvek, jedno je isté — bez Vitalika a jeho kryptomeny Ethereum by blockchain a krypto ani zďaleka neboli tam, kde sú v súčasnosti.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame