Stručná história peňazí: Kedysi to boli soľ či dobytok, čoskoro budeme platiť už len digitálne

peniaze mince drobné drobáky centy euro

Kým ľudia dospeli k takýmto minciam, vyžadovalo si to dlhý vývoj (Zdroj: Unsplash.com/Steve Johnson)

#Keď sa ľudia v dobách dávno minulých usadili a začali obrábať svoje políčka, nadbytok dopestovaných plodín spôsobil, že mali k dispozícií tovar, ktorý mohli ďalej vymieňať. Najskôr za iný tovar, neskôr za mince, bankovky a dnes napríklad už aj za kryptomeny. Ako sa v čase vyvíjali peniaze a ich forma?

Tovar za tovar

Obchodnovanie sa začalo barterom, keďže najjednoduchšie bolo kedysi vymeniť si veci, ktoré mali rovnakú hodnotu. Išlo však o nepraktický a často aj nevýhodný spôsob zámeny, keďže bolo nutné nájsť niekoho, kto danú vec ponúkal a zároveň bol ochotný prijať núkanú protihodnotu. Ak by si žil v časoch prehistorických, mal k dipozícii napríklad nadbytočných 30 vajíčok a potreboval by si nové topánky, musel by si nájsť obuvníka, ktorý by ti topánky vyrobil a ako platbu akceptoval tvoje vajíčka.

Bolo len otázkou času, kedy ľudia prídu s univerzálnejším platidlom, ktoré by umožnilo jednoduchšie obchodovanie. Začali sa používať vzácne, žiaduce a trvanlivé predmety, ktoré boli ľudia ochotní prijať aj keď ich práve nepotrebovali. Začalo sa to dobytkom, soľou či kožušinami, neskôr sa presadili napríklad kusy plátna či vzácne mušle kauri. V našich končinách sa používali aj plátené šatôčky — odtiaľ máme podľa všetkého aj slovo „platiť“.

Postupne ich však z trhu vytlačili hlavne drahé kovy ako zlato či striebro, pretože boli vzácne, trvanlivé a ľudí priťahovali aj svojím leskom. Ľahko sa skladovali, dali sa jednoducho vážiť aj deliť. Také vážené striebro sa napríklad používalo ako platidlo už v starovekej Mezopotámii v 5. tisícročí pred Kristom.

Historici však vedú dodnes debaty o tom, prečo vlastne potreba univerzálnych peňazí vznikla. Niektorí tvrdia, že motiváciou na zavedenie peňazí boli hlavne dane, iní hovoria o úveroch.

striebro sošky artefakty Indonézia
Za „predskokanov“ dnešných peňazí môžeme považovať rôzne zlaté či strieborné sošky, artefakty alebo drahokamy (Zdroj. Unsplash.com/Bernard Hermant)

Strašiak menom inflácia, alebo keď 10 eur už viac nie je 10 eur: Prečo ti dokáže zničiť úspory a ako sa pred ňou chrániť?


Mince a bankovky

Papierové bankovky sa prvýkrát objavujú v Číne v 10. storočí. Kovové mince boli ťažké a pri vyšších čiastkach bolo ich používanie skutočne nepraktické. Ľudia si preto mince uschovali u obchodníkov, od ktorých dostali ručne písané potvrdenie o uložení peňazí. Neskôr sa začali vydávať podobné potvrdenky v pevne stanovených hodnotách.

Do Európy dorazili bankovky až v 17. storočí, priekopníckou krajinou v ich zavedení bolo Švédsko. Hodnota bankoviek bola daná množstvom zlata, ktoré bolo v banke uložené. V tom čase si si mohol bankovku dokonca na požiadanie zameniť za kus vzácneho kovu.

V 20. storočí sa od krytia bankoviek zlatom postupne upúšťalo a zodpovednosť za peňažný systém prebrali centrálne banky jednotlivých štátov, ktoré vydávajú bankovky a mince vo svojej (medzi)národnej mene.

Začiatkom 21. storočia sa s rozvojom technológií a používania platobných kariet začali objavovať návrhy na zrušenie hotovostných peňazí. Dodnes k tomu však nedošlo v žiadnom štáte na svete, hoci obyvatelia mnohých krajín (napríklad Švédska, ale aj Číny) hotovosť používajú skutočne minimálne.

Iba pred 12 rokmi sa tiež zrodili kryptomeny a v súčasnosti množstvo vlád po celom svete pracuje na digitálnych verziách svojich mien. Zdá sa, že ďalšou zastávkou v evolúcii peňazí bude práve prechod na ich digitálnu formu. Futurológovia hovoria, že by sme to mohli stihnúť ešte v tomto storočí.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame