Miliardár z Mekáča a ďalší nováčikovia: Krypto-svet vlani splodil množstvo boháčov, toto sú ich bizarné príbehy

Poslíček z McDonald's Delivery na bicykli.

Verte tomu alebo nie, ale aj čerstvý miliardár ešte nedávno pracoval v McDonald's (Zdroj: Unsplash.com/Mak)

#Uplynulý rok doprial investorom na akciových trhoch pekné zisky, no dôvod na radosť mali predovšetkým tí, ktorí svoje financie rozumne nalievali do krytomien. Podľa analýz vyniesol bitcoin minulý rok investorom návratnosť v hodnote takmer 60 %, zatiaľ čo celý trh s kryptomenami rástol o závratných 187,5 %.

Práve rekordný nárast dôvery v krypto trhy má na svedomí zrod viac ako desiatky nových miliardárov. Posvietili sme si na nováčikov, ktorí pribudli na zoznam svetových miliardárov. Aké životné príbehy ukrývajú?


Bohatý otec, chudobný otec: Tieto základy finančnej gramotnosti ťa v škole nenaučia


Brian Armstrong (majetok 6,5 miliardy)

Na platforme Coinbase, ktorú spoluzakladal, sa v súčasnosti denne premelú transakcie v hodnote 3 miliárd dolárov. Služba si za 10 rokov existencie vybudovala silnú dôveru fanúšikov kryptomien, ale aj investorov. Dnes ide o najhodnotnejší krypto biznis v USA.

Sam Bankman-Fried (majetok 4,5 miliardy)

28-ročný Američan spravuje prostredníctvom fondov svojej firmy Alamde Research až 2,5 miliardy dolárov, jeho burza FTX patrí v krypto-svete medzi najpopulárnejšie. O Samovi sme už písali ako o šikovnom podnikateľovi aj nádejnom filantropovi.

Bitcoin kryptomena.
Kryptomeny vlani pomohli mnohým mladým ľudom za obrovským bohatstvom (Zdroj: Getty Images)

Chris Larsen (majetok 2,9 miliardy)

Kontroverzný podnikateľ spoluzakladal v roku 2012 firmu Ripple, ktorá mala bankám pomocou blockchain technológie uľahčiť medzinárodné transakcie. Aj vďaka predaju jeho kryptomeny XRP sa mu majetok v roku 2018 krátko vyšplhal na astronomických 17 miliárd. Ešte v rovnakom roku však bublina s XRP praskla, kvôli čomu investori stratili mastný balík peňazí. Chris teraz čelí obžalobe.

Changpeng „CZ“ Zhao (majetok 1,9 miliardy)

Bývalý softvérový inžinier predal v roku 2014 svoj dom v Šanghaji len preto, aby získané peniaze nalial do bitcoinu. V lete 2017 spustil platformu Binance, ktorej trvalo iba rok na to, aby sa stala najpopulárnejším miestom na obchod s kryptomenami. Odvtedy sa chalanisko činí — okrem krypto-fariem a investičných fondov spustil aj výrobu debetnej karty, vďaka ktorej môžeš kryptomeny využívať na platby po celej Európe. „CZ“ je synom rešpektovaného čínskeho profesora. Pikoškou je, že ako mladý pracoval v McDonald’s a aby si mohol dovoliť drahý nájom, kedysi tiež často zastupoval kolegov počas nočných služieb na benzínke.

Tyler a Cameron Winklevossovci (majetok každý po 1,6 miliardy)

Dvojičky s podnikavým duchom si budú fanúšikovia Facebooku a filmu Sociálna sieť určite pamätať. Chalani vtedy napadli na súde spolužiaka z Harvardu Marka Zuckenberga za to, že údajne ukradol ich nápad. Spor ukončilo až mimosúdne vyrovnanie, vďaka ktorému decká dostali astronomické odškodné v hodnote 65 miliónov dolárov. Časť z toho šikovne investovali do bitocinu a neskôr sa naplno vrhli do biznisu v kryptosvete. V súčasnosti vlastnia približne 70 000 bitcoinov, ako aj krypto-trhovisko Gemini, ktoré spracúva denne obchody v hodnote asi 200 miliónov dolárov.


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame