VIDEO Mimoriadny a aktuálny: Na HBO nájdeš dokument o odhaľovaní korupcie a špiny investigatívnymi novinármi

Colective. Zdroj: HBO

#Hoci rumunský športový denník Gazeta Sporturilor nie je žiadny Washington Post, aj tu sa robí investigatívna novinárčina na úrovni. Zaspomínajme si: v roku 2015 si požiar v bukureštskom klube Colectiv vyžiadal 27 mŕtvych a 180 zranených. Čoskoro začnú v nemocniciach umierať ďalšie popálené obete na zranenia, ktoré neboli považované za život ohrozujúce. Potom dajú lekári echo tímu investigatívnych novinárov a následne už jedno odhalenie strieda druhé.

Reportéri odkryjú obrovské podvody v rumunskom systéme zdravotnej starostlivosti. Nový minister zdravotníctva po svojom vymenovaní necháva nahliadnuť pod pokrievku nielen svojho úsilia o reformu skorumpovaného systému, ale aj prekážok, ktorým je nútený čeliť. Dokument sleduje novinára, informátorov, obete požiaru a vládnych úradníkov. Ponúka nekompromisný pohľad na vplyv investigatívnej žurnalistiky v tej najlepšej podobe.

Colective. Zdroj: HBO

Producentka HBO Europe Hanka Kastelicová k dokumentu dodáva: „Náš film sa zaoberá niekoľkými dôležitými témami, ktoré majú podľa ohlasov na film, univerzálnu platnosť. Prvou je určite nesmierna dôležitosť slobodnej tlače. Mnoho kritikov náš film hodnotí ako jeden z najlepších filmov o žurnalistike vôbec. Ďalšími témami sú klasický súboj obyčajných ľudí s elitami, prehnitosťou a neuveriteľnou korupciou v zdravotnom systéme v Rumunsku, ale zároveň aj kolektívnou zodpovednosťou všetkých voličov a možno ešte viac aj tých, ktorí sa z rôznych dôvodov k voľbám nedostavili. Colectiv je dokumentárny film, ktorého dramaturgia v ničom nezaostáva za hraným thrillerom, ale napriek tomu sa jedná o skutočný príbeh, ktorý si vyžiadal aj mnoho obetí na životoch, je to naozaj film, ktorý zanecháva v divákoch všade po celom svete hlbokú stopu.”

Dokument je už dostupný na HBO GO, takže si ho môžeš kedykoľvek pozrieť. Nižšie samozrejme prikladáme aj trailer. Pokiaľ dáš dokumentu šancu, nezabudni nám dať v komentároch vedieť, čo naň hovoríš a aké pocity si si z neho odniesol. Určite to ale bude silná jazda.

Zdroj: Tlačová správa
Odporúčame