TEST klasických žuvačiek: Celkové sklamanie, naozaj svieži dych zaručila iba jedna značka

žuvačky test

Nájsť víťaza testu bolo naozaj náročné (Zdroj: Hashtag.sk)

#Vedel si, že žuvačky sú súčasťou ľudstva a ich jedálnička tisícky rokov? Avšak v podobe, v akej žuvačky poznáme dnes, boli predstavené verejnosti pred viac ako 100 rokmi. Za ten čas si vybudovali silnú fanúšikovskú základňu a dnes si deň bez žuvačky vie predstaviť iba málokto.

Náš najnovší test sme zamerali práve na tento nenápadný, avšak v mnohých situáciách neoceniteľný produkt. Kritériom bolo, aby sme vybrali žuvačky, ktoré sú v klasickom balení po 10 kusov, a teda nie v maxi balení. Ich príchuť mala byť výrobcom ponúkaná ako tá základná. O to viac nás prekvapilo, keď sme v regáloch obchodov nenarazili na dostatočný počet produktov. K dispozícii sú často extra silné, sladké, s takou či onakou príchuťou. Napokon sme však zozbierali štyri produkty, ktoré sme podrobili nášmu testu.

Testované produkty (Zdroj: Hashtag.sk)

Zameriavali sme sa na chuť, pocit sviežeho dychu, pomer ceny a kvality, konzistenciu po rozžutí a v neposlednom rade na zloženie. Pri poslednom atribúte berieme do úvahy najmä fakt, či žuvačky obsahujú cukor a aspartám.

Ako informuje jeden z mnohých zdrojov, aspartám sa vyrába synteticky z aminokyseliny fenylanín a z kyseliny asparaginovej. Mimoriadne často sa pri ňom skloňujú zmienky o možnom poškodzovaní mozgu. Konkrétne sa látka spája so vznikom rakoviny mozgu. Žiaľ, je súčasťou mnohých produktov a najmä žuvačiek. Ktorý produkt chutil najlepšie, zanechal svieži dych a ktorý vám v závere odporúčame kúpiť?

Wrigley’s Winterfresh Original

 • Orientačná cena: 0,69 €
 • Hmotnosť: 14 g
 • Zloženie: Sladidlá sorbitol, maltitol, manitol, aspartám, acesulfám K, gumová báza, zahusťovadlo arabská guma, arómy, zvlhčovadlo glycerol, emulgátor sójový lecitín, povlaková látka karnaubský vosk, antioxidant BHA
 • Energia: 619 kJ/149 kcal

Výrobca deklaruje, že žuvačka je bez cukru. 10 kúskov má mať mätovú a mentolovú príchuť. V regáloch pri konkurenčných produktoch splynie s ostatnými kvôli svojmu modrému obalu. Aj preto sme mu udelili menší počet bodov – nijako totiž neprekvapí, neohúri a neodlišuje sa. Vďaka nemu sa dozvedáme aj zloženie, pričom jednou zo zložiek je aj aspartám, ktorému sme sa chceli vyhnúť. A ako produkt chutí?

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TOP 5 knižných tipov, ktoré by si mal každý z nás prečítať aspoň raz za život: Stretol si sa s niektorými z nich?

Žuvačka bola o niečo tvrdšia na rozhryznutie. Už krátko po rozžutí mala žuvačka zvláštnu konzistenciu. Scvrkla sa na minimum a bola akoby okamžite vyžúvaná. Po približne piatich minútach putovala žuvačka do koša. Pocit sviežeho dychu bol takmer nulový. Veríme, že je to spôsobené chuťou. Tá nie je príjemná, je vyslovene umelá. Nebadať v nej ani náznak sviežosti.

Chuť: ⚫⚪⚪⚪⚪
Zloženie: ⚫⚫⚫⚪⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚪⚪⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚪⚪
Pocit sviežeho dychu: ⚫⚫⚪⚪⚪
Cena vs. kvalita: ⚫⚫⚪⚪⚪

Žuvačky Wrigley’s Winterfresh Original (Zdroj: Hashtag.sk)

Wrigley’s Orbit Peppermint

 • Orientačná cena: 0,69 €
 • Hmotnosť: 14 g
 • Zloženie: Sladidlá sorbitol, xylitol, aspartám, manitol, acesulfám K, gumová báza, zahusťovadlo arabská guma, arómy, zvlhčovadlo glycerol, emulgátor sójový lecitín, povlaková látka karnaubský vosk, antioxidant BHA
 • Energia: 618 kJ/148 kcal

Zrejme nikoho neprekvapíme, ak povieme, že Orbit je popredná značka žuvačiek. Je to dostupný produkt, po ktorom neraz siahneme kvôli povedomiu o značke. Ako sme však uviedli aj pri predchádzajúcom produkte, obal je bežný. Nevymyká sa spracovaním ani vizuálnym zhotovením. Aj preto mu dávame polovičný počet bodov, čiže solídnu 3.

Obal nám opäť prezrádza, že v zložení je aspartám. Inak je zložením produkt veľmi podobný tomu predchádzajúcemu. Odlíši sa aspoň chuťou? Žuvačka sa ľahko rozžuje. Konzistencia je aj po rozžutí dlho veľmi dobrá. Chuť je príjemná, mentolová. Neštípe a nie je príliš tuhá, napriek tomu zabezpečuje pocit sviežeho dychu.

Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚪
Zloženie: ⚫⚫⚫⚪⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚪⚪
Pocit sviežeho dychu: ⚫⚫⚫⚫⚪
Cena vs. kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚪

Žuvačky Wrigley’s Orbit Peppermint (Zdroj: Hashtag.sk)

Artic Swiss Chewing Gum

 • Orientačná cena: 1,15 €
 • Hmotnosť: 16 g
 • Zloženie: sladidlo: maltitol, sorbitol, xylitol, sukralóza, gumový základ (obsahuje antioxidant: výťažok bohatý na Tokoferol), zahusťovadlo: arabská guma, prírodná mätová aróma, stabilizátor vlhkosti: glycerol, leštiaca látka: karnaubský vosk
 • Energia: 210 kcal / 880 kJ
👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ – MATURITA 2022: Zmaturoval by si zo slovenčiny? Otestuj sa a ukáž svoje vedomosti!

O niečo menej známym produktom sú žuvačky Artic. Odlišujú sa už obstarávacou cenou, ktorá je značne vyššia oproti konkurenčným produktom. Tam však rozdielnosť nekončí.

Už v prvom momente vidíme iný obal. Odlišuje sa vizuálnou stránkou, ako aj tým, že každá žuvačka je zabalená zvlášť. Je na mieste otázka, nakoľko je to praktické? Niekedy chceme mať žuvačky v čo najmenšom obale, aby sme si ich mohli zobrať so sebou do vrecka nohavíc, bundy či malej kabelky. Rozhodli sme sa však, že tomuto produktu na základe obalu udelíme o bod viac, minimálne za to, že sa odlišuje.

Veľkým plusom je však zloženie. Výrobca uvádza, že produkt neobsahuje umelé farbivá, umelé arómy a ani aspartam. Wow! Žuvačka sa ľahko rozžuje, konzistencia nie je tvrdá, práve naopak. Takmer okamžite po zahryznutí začne žuvačka vypúšťať do úst arómu. Chuť je veľmi dobrá. Žuvačka neštípe, dokonca máme pocit, že je jemne sladká, ale zároveň je v nej potrebný mentolový podtón. Pocit sviežeho dychu je však slabý.

Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚪
Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚫
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚪
Pocit sviežeho dychu: ⚫⚫⚫⚪⚪
Cena vs. kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚪

Žuvačky Artic (Zdroj: Hashtag.sk)

Wrigley’s Airwaves

 • Orientačná cena: 0,69 €
 • Hmotnosť: 14 g
 • Zloženie: Sladidlá sorbitol, isomalt, maltitolový sirup, aspartam, acesulfam K, gumový základ, leštiaca látka uhličitan vápenatý, aróma, zahusťovadlo arabská guma, emulgátor sójový lecitín, zvlhčujúca látka glycerol, farbivo E171, leštiaca látka karnaubský vosk, antioxidant BHA, farbivá E133, E160a
 • Energia: 142 kcal/ 591 kJ

Tak ako aj konkurenčné produkty, aj Airwaves stavil na tradičný obal v modrej farbe. Zloženie nás nijako nepotešilo. Okrem tradičných prvkov je tu zastúpený aj aspartam a tiež farbivo E141. Ako jediný produkt sú totiž tieto žuvačky slabomodrej farby. Ovplyvnilo to však aj chuť?

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Akú kabelku musíš mať bezpodmienečne v šatníku? Priprav sa na hrany, flitre a veľa lásky!

Už po vložení do úst nám bolo jasné, že táto žuvačka bude štípať. Bolo to však iba v prvých sekundách, kedy bola žuvačka naozaj štipľavejšia. Po chvíli sa však tuhosť vytratila. Celkovo chuť žuvačky hodnotíme veľmi pozitívne, pretože si myslíme, že žuvačky predsa majú byť „tuhé“.

Konzistencia bola na začiatku v absolútnom poriadku, aj keď po chvíli sme mali pocit, že je žuvačka už veľmi malá. Celkovo však produkt zanecháva perfektný pocit sviežeho dychu.

Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚫
Zloženie: ⚫⚫⚫⚪⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚪⚪
Pocit sviežeho dychu: ⚫⚫⚫⚫⚫
Cena vs. kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚪

Wrigley’s Airwaves (Zdroj: Hashtag.sk)

Vyhodnotenie

Asi pri žiadnom testovanom produkte sme nemali takú dilemu určiť víťaza ako pri žuvačkách. Dôvod je prostý. Na prvom mieste sa umiestnili so zhodným počtom bodov dva produkty. Ťažko sa určuje cena verzus kvalita. Na jednej strane mala napríklad značka Airwaves ten najlepší pocit sviežeho dychu, avšak zloženie nás nepotešilo. Produkt obsahoval aj farbivá aj aspartám, ktorý v produktoch nevidíme radi.

Na druhej strane sú tu žuvačky Artic. Tie majú výborné zloženie, priam ukážkové. Chuť žuvačiek by si však zaslúžila byť viac dotiahnutá. Navyše, cena je neporovnateľne vyššia oproti ostatným produktom. Nakoniec sme však radi, že to takto dopadlo. Každý si môže vybrať podľa preferencie, čo mu najviac chutí a na čo sa rozhodne minúť svoje financie.

Testované žuvačky (Zdroj: Hashtag.sk)

Ktoré zo žuvačiek máš najradšej ty?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, zdravopedia.sk
Odporúčame