TEST ovocných čajov: Len jeden stojí za nákup, poteší aj tvoju peňaženku!

Veľký test ovocných čajov

Testovali sme ovocné čaje (Zdroj: Hashtag.sk)

#Popíjanie čaju patrí neodmysliteľne k ľudstvu už po stáročia. Okrem čierneho a zeleného čaju je najrozšírenejším druhom ovocný. My sme sa rozhodli otestovať príchuť lesného ovocia.

Vybrali sme si päť produktov, ktorým sme prisudzovali body v šiestich kategóriách. Podmienkou bolo, aby nešlo o sypané čaje a zároveň, aby boli produkty ľahko dostupné. Čaje sme po zaliatí horúcou vodou nijako nedochucovali. Kto sa stal víťazom?

Teekanne

Orientačná cena: 1,79 €
Hmotnosť: 50g

(Zdroj: Hashtag.sk/MZ)

Čaj Teekanne sa svojím obalom nijako neodlišuje od konkurencie. Na obale sú vyobrazené lesné plody, ktoré jasne naznačujú príchuť. Vďaka textu v slovenskom jazyku, ktorý je na zadnej strane obalu, sa môžeme dozvedieť zloženie. Žiaľ, pri každom údaji sme nenašli percentuálne množstvo.

Produkt tvoria: jablká, ibištek, listy černice, pomarančová kôra, regulátor kyslosti: kyselina citrónová, aróma malín, aróma černíc, černice (1 %), čučoriedky (1 %), jahody (1 %), maliny (1 %). Už pri takomto zložení sa sami seba pýtame, či je to zloženie dostačujúce? Nie sú tie percentá príliš mizivé?

Vrecúško je balené v ďalšom, separátnom papieri. Po zaliatí má čaj skôr kyslejšiu vôňu, nie je však veľmi výrazná. Pri odporúčanej dobe lúhovania sa pekne zafarbí do tmavočervenej farby. Samotná chuť je dobrá, s mierne kyslým podtónom. Ak by sme celkovo mali čaj ohodnotiť školskou známkou, bola by to solídna trojka.

Zloženie: ⚫⚫⚫⚪⚪
Vôňa: ⚫⚫⚫⚪⚪
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚫
Zrozumiteľnosť informácií na obale: ⚫⚫⚫⚫⚪
Cena vs. kvalita: ⚫⚫⚫⚪⚪

Milford

Orientačná cena: 1,39 €
Hmotnosť: 50g

(Zdroj: Hashtag.sk/MZ)

Obal je sýtočervenej farby s úvodným nemeckým a anglickým nápisom. Na zadnej strane je však k dispozícii aj slovenský preklad. Vďaka nemu sa dozvedáme, že čaj je zložený z ibišteka, jabĺk, šípok, čiernych ríbezlí, brusníc a plodov bazy čiernej. Ingrediencie sú doplnené o arómu. Bohužiaľ nevieme, o akú, a tiež v akom percentuálnom pomere sú jednotlivé ingrediencie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Hľadáš dlhodobú brigádu, pri ktorej si zvládneš užiť leto? Pridaj sa do nášho tímu!

Sme radi, že po otvorení je každé vrecúško zabalené separátne v papierovom obale. To umožňuje aj hygienickejší prenos čaju napríklad do práce či do školy.

Už po vybratí vrecúška z obalu sa nám do nosa predrala krásna vôňa lesného ovocia. Po zaliatí sa aróma ešte viac uvoľnila. Chuť je príjemná, plná. Čaj nie je sladký ani kyslastý. Za uvedenú cenu ho hodnotíme mimoriadne pozitívne.

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚪
Vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚫
Chuť: ⚫⚫⚫⚫
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚫
Zrozumiteľnosť informácií na obale: ⚫⚫⚫⚫⚫⚪
Cena vs. kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚫

DM BIO

Orientačná cena: 2,25 €
Hmotnosť: 50g

(Zdroj: Hashtag.sk/MZ)

Sieť dm drogerie okrem vlastných kozmetických produktov ponúka aj niekoľko potravinových. Ich čaj bojuje o priazeň najmä vďaka nápisu bio.

Obal pôsobí trochu retro, opäť je na úvodnej strane nemecký nápis. Ten, kto neovláda nemčinu, si môže príchuť domyslieť iba z obrázkov. Našťastie je na zadnej strane uvedený slovenský preklad.

Ten hovorí, že čaj je zložený zo šupiek šípok v pomere 32 %, kvetov ibišteka 26 %, jablká aj pomarančová kôra sú bez uvedenia percent. Nasleduje čierna ríbezľa v množstve 7 %, čučoriedky 6 %, plod bazy 3 % a maliny 2 %. Oceňujeme, že všetky údaje sú rozpísané aj s percentuálnym pomerom. Tiež sa nám páči, že zmes neobsahuje žiadne ďalšie pridané látky.

Čaj po vybratí z vrecúška takmer nijako nevonia. Nemení sa to ani po zaliatí horúcou vodou. Ako je to možné? Chuť nás sklamala rovnako. Je nevýrazná s kyslastým podtónom. Asi by sme od čaju s takou cenou očakávali oveľa viac.

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚪
Vôňa: ⚫⚫⚪⚪⚪
Chuť: ⚫⚫⚪⚪⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚫
Zrozumiteľnosť informácií na obale: ⚫⚫⚫⚫⚫
Cena vs. kvalita: ⚫⚫⚫⚪⚪

Mistral

Orientačná cena: 1,99 €
Hmotnosť: 40g

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Narastá počet ľudí, ktorí sa radia do LGBT+ komunity: Najväčší podiel patrí bisexuálom z generácie Z
(Zdroj: Hashtag.sk/MZ)

Možno iba málokto vie, že Mistral je slovenskou podznačkou. Vyrába sa v Poprade a spadá pod koncern značky Popradský.

Ovocný čaj s príchuťou lesnej zmesi môžeme hodnotiť v úvode podľa obalu. Ten je pekný, s dostatkom informácii. Uvádza zloženie, pričom nie všetky ingrediencie sú vyjadrené aj v percentách. Obsah je nasledujúci: kvet ibišteka, jablčná dužina, listy černíc, aróma, regulátor kyslosti, černice 1 %, jahody, šípky, čučoriedky 1 % a maliny 1 %. Zloženie je pre nás nedostatočne rozpísané a percentuálne pomery sú nízke.

Každý čaj je zabalený samostatne. Vôňa nie je príliš výrazná. Naopak, po zaliatí horúcou vodou je zafarbenie čaju maximálne. Prekvapila však chuť. Je príjemná, sladká a v dozvukoch je minimálna kyslosť. Čaj by podľa nás nie je potrebné nijako inak dochucovať. Množstvu čaju je menšie ako u konkurencie, spolu je to iba 40 g.

Zloženie: ⚫⚫⚫⚪⚪
Vôňa: ⚫⚫⚫⚪⚪
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚫
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚫
Zrozumiteľnosť informácií na obale: ⚫⚫⚫⚫⚪
Cena vs. kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚪

Popradský

Orientačná cena: 1,15 €
Hmotnosť: 40g

(Zdroj: Hashtag.sk/MZ)

Najlacnejší z testovaných čajov je ten Popradský. Už pri prvom kontakte s čajom nemôžeme hodnotiť žiadne odlíšenie sa od konkurencie. Vizuálne zostáva všetko rovnaké, obalu dominujú odtiene fialovej a vyobrazené je lesné ovocie.

Prekvapenie nastáva pri zložení, ktoré je uvedené na zadnej strane obalu. V čaji je použitá jablčná dužina, kvet ibišteka, lesná zmes spolu v pomere 5,5 % (jahoda, šípka, malina, černica, brusnica, čučoriedka). Nasleduje regulátor kyslosti (kyselina citrónová). Sme prekvapení tým, že je doplnený arómou, ktorá je zložená z bazy a smotany.

Ako jediný z testovaných produktov nemá čajové vrecúško zabalené ešte v extra obale. Niekomu to môže prekážať, iný si to ani nevšimne. My preferujeme ešte separátny obal, pretože, ako sme uviedli už vyššie, je to hygienickejšie na prípadnú prepravu do práce a podobne.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto je Brad Pitt? Aj v 60-ke vyzerá sexi, kedysi však zarábal poriadne bizarným spôsobom

Čaj má po zaliatí horúcou vodou a vylúhovaní iba jemnú a skôr nevýraznú arómu. Farbou je takmer totožný s konkurenčným produktom od značky Teekanne. Chuť je slabá, nevýrazná a nepribližuje sa lesnej zmesi. Dozvuk chuti je zvláštny a ťažko popísateľný. Ako keby sme pili iba zafarbenú a málo ochutenú vodu. Množstvu čaju je menšie ako u konkurencie, spolu je to iba 40 g. Pri tomto produkte nepresvedčí ani cena.

Zloženie: ⚫⚫⚫⚪⚪
Vôňa: ⚫⚪⚪⚪⚪
Chuť: ⚫⚪⚪⚪⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚪⚪
Zrozumiteľnosť informácií na obale: ⚫⚫⚫⚫⚪
Cena vs. kvalita: ⚫⚫⚪⚪⚪

Vyhodnotenie

Ovocné čaje sú skvelou alternatívou na doplnenie pitného režimu. Zahrejú, zaženú pocit smädu a osviežia zároveň. Na základe nášho subjektívneho testu sa víťazom stala značka Milford.

Získal až 28 bodov z 30. Ak by výrobca doplnil informácie o zložení, nemal by takmer jedinej chybičky. Milford ovocný čaj najkrajšie voňal a mal aj najvýraznejšiu chuť, ktorú od čaju očakávame. Presvedčil by tiež cenou, pretože je to druhý najlacnejší produkt, ktorý sme testovali.

Naopak, úplne pohorel Popradský a v našom teste sa najlepšie neumiestnil ani BIO čaj, ktorý bol zároveň najdrahší. Ktorý z testovaných produktov by ste chceli vyskúšať vy?

Ktorý z ovocných čajov oslovil najviac teba?


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame