Rebríček najznámejších modeliek všetkých čias: Tieto krásky ovládali svetové móla, poznáš ich všetky?

Módne fotenie

Niektoré modelky to dotiahli až na najlepšie na svete (Zdroj: GettyImages)

#Každým dňom si väčšiu popularitu získavajú modelky na sociálnych sieťach, no modelkami sa roky nazývali iba tie ženy, ktoré na svetových mólach predvádzali dizajnérske kúsky. Tváre na svetových mólach sa počas rokov obmenili, no niektoré budú ikonami už navždy. Ktoré top modelky zo svetových mól sa podľa magazínu Elle považujú za tie najznámejšie?

15. Lindsey Wixson

Aktuálne 28-ročná Američanka sa na svetových mólach začala objavovať v roku 2009 a rýchlo sa stala obľúbenou najmä kvôli svojim plným perám a medzierke medzi zubami. Spolupracovala so značkami, akými sú napríklad Chanel, John Galliano, Versace Vanitas, Miu Miu, Jill Stuart alebo Alexander McQueen. V roku 2017 ohlásila Lindsey svoj odchod zo sveta modelingu kvôli zraneniu nohy, ktoré ju „odstavilo z biznisu na vysokom opätku“ a začala sa venovať interiérovému dizajnu a keramike.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lindsey Wixson (@lindseywixson)

14. Veruschka von Lehndorff

Vlastným menom Vera Lehndorff je považovaná za prvú nemeckú supermodelku. Dnes má 83 rokov, pochádza z aristokratickej rodiny a počas života pôsobila okrem modelingovej brandže aj ako herečka a umelkyňa. Niekdajšia ikona sveta módy a krásy dnes žije v Berlíne a užíva si spoločnosť niekoľkých mačiek.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mr. V (@vnm.atelier)

<script>

13. Christie Brinkley

Krásna blondínka z USA kedysi ovládla svet modelingu. A hoci už ťahá na sedemdesiatku, stále má mnoho fanúšikov. Najväčšiu slávu jej priniesli fotografie uverejnené v Sports Illustrated Swimsuit Issues, na titulkách časopisov sa objavila hneď 500-krát a podpísala množstvo kontraktov s módnymi značkami. Okrem modelingu pôsobila aj ako herečka, ilustrátorka, televízna osobnosť, fotografka, spisovateľka, dizajnérka a aktivistka za ľudské a zvieracie práva a zaujímala sa tiež o ekológiu.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Christie Brinkley (@christiebrinkley)

<script>

12. Adriana Lima

Dnes 41-ročná brazílska modelka patrila od roku 1999 do roku 2018 medzi anjelikov Victoria's Secret. Vo svete modelingu je pritom od roku 1997, a preto je považovaná za jednu z najdlhšie pôsobiacich aktívnych modeliek. Patrí medzi najlepšie zarábajúce ženy v tomto priemysle. Aktuálne je ambasádorkou značiek IWC, Puma, Maybelline a Chopard.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Adriana Lima (@adrianalima)

<script>

11. Claudia Schiffer

Celým menom Claudia Maria Schiffer je nemecká supermodelka a herečka, ktorá aktuálne žije vo Veľkej Británii. V mladosti ju prirovnávali k Brigitte Bardot, dnes má dokonca aj zápis v Guinnessovej knihe rekordov ako modelka, ktorá sa objavila na najväčšom počte titulných stránok magazínov – dokopy ich nafotila vyše tisíc. Claudia bola päť rokov vydatá za známeho televízneho iluzionistu Davida Copperfielda, dnes má 52 rokov.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa ELLE (@ellefr)

<script>

10. Jerry Hall

Dnes šesťdesiatšesťročná Jerry Hall sa stala modelkou už v roku 1975. Počas svojej kariéry sa objavovala na mólach prakticky neustále, neskôr sa ponorila aj do sveta herectva. Roky bola manželkou Micka Jaggera a neskôr bola šesť rokov vydatá za mediálneho magnáta Ruperta Murdocha. Bola múzou pre umelcov, akými boli Francesco Clemente, Ed Ruscha alebo Lucian Freud, a tiež bola niekoľkokrát modelkou pre Andyho Warhola.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jerry Hall (@the_jerry_hall_chronicles)

<script>

9. Heidi Klum

Napriek tomu, že Heidi Klum oslávi v tomto roku okrúhlu päťdesiatku, bývalú manželku speváka Seala milujú milióny ľudí. Nemecká topmodelka je tiež moderátorka, podnikateľka, módna návrhárka a príležitostná herečka a speváčka. Podľa magazínu Forbes je druhou najlepšie zarábajúcou modelkou na svete. Objavila sa na titulných stránkach všetkých významných módnych časopisov.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Heidi Klum (@heidiklum)

<script>

8. Cindy Crawford

Hoci jej to s Richardom Gereom nevyšlo, svet módy Cindy Crawford jednoducho miluje! A úspech v módnom priemysle jej priniesol príležitosti aj v herectve a moderovaní. Na mólach predvádzala pre značky Chanel, Versace, Dolce & Gabbana, Christian Dior, Calvin Klein, Ralph Lauren, Roberto Cavalli, Michael Kors, Thierry Mugler, Todd Oldham, DKNY a tiež Valentino a bola súčasťou nejednej úspešnej módnej kampane.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Cindy Crawford (@cindycrawford)

<script>

7. Elle Macpherson

Vlastným menom Eleanor Nancy Gowová je austrálska modelka, herečka a podnikateľka. Vo svete modelingu získala prezývku „the body“ (telo), keďže sa až päťkrát objavila na titulnej stránke magazínu Sports Illustrated Swimsuit Issue. Ak si milovníkom seriálu Priatelia, určite si pamätáš aj to, že táto kráska sa objavila v niekoľkých dieloch slávneho sitkomu v role Janine, ktorá bývala s Joeym.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Elle Macpherson (@ellemacpherson)

<script>

6. Jean Shrimpton

Dnes osemdesiatročná bývalá britská modelka začala svoju kariéru v 17 rokoch a postupne sa dostala až na titulné stránky časopisov Vogue, Harper's Bazaar či Vanity Fair. V roku 2012 menoval časopis Time Jean jednou zo sto najvplyvnejších módnych ikon všetkých čias a magazín Harper's Bazaar ju označil za jednu z 26 najlepších modeliek všetkých čias.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa ✿ Groovy June ✿ (@groovy.june)

<script>

5. Naomi Campbell

Naomi má už 52 rokov, no tento vek by jej tipol len málokto! Stále krásna Britka začínala s modelingom už v pätnástich a v 80. a 90. rokoch patrila medzi najžiadanejšie modelky. Neskôr bola menovaná ako jedna zo šiestich modeliek svojej generácie za supermodelku. Ako najznámejšia modelka tmavej farby pleti celý život vystupovala proti rasizmu. Venuje sa tiež herectvu a hudbe.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dr Naomi Campbell (@naomi)

<script>

4. Linda Evangelista

Dnes 57-ročná kanadská supermodelka sa do povedomia mnohých dostala vetou, ktorú povedala počas rozhovoru v roku 1990: Za menej než 10 000 dolárov na deň ani nevstanem z postele. Kráska si v minulosti dokonca nechala ostrihať vlasy na chlapčenský strih, kvôli čomu prišla o mnoho modelingových príležitostí a zákaziek.

V poslednej dobe sa dostala na stránky časopisov hlavne kvôli nepodarenému estetickému zákroku, ktorý jej zmenil tvár a niekoľko rokov strávila mimo očí verejnosti. Na mólo sa však vrátila v roku 2022 a stále jej to pristane!

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Linda Evangelista (@lindaevangelista)

<script>

3. Christy Turlington

Časopis Time ju v roku 2014 zaradil medzi 100 najvplyvnejších ľudí na svete. Americká modelka a humanitárna pracovníčka, ktorá sa celým menom volá Christy Nicole Turlington Burns, doslova ovládla svetové móla, na ktoré po prvýkrát vstúpila ako 14-ročná. Dnes má 54 rokov a za sebou kampane pre značky ako Calvin Klein, Chanel, Yves Saint Laurent, Marc Jacobs, Donna Karan, Prada, Valentino, Versace, Louis Vuitton, Bally, Jason Wu, Max Mara, Escada, Michael Kors, alebo Maybelline.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Christy Turlington (@cturlington)

<script>

2. Gisele Bündchen

Brazílska modelka Gisele Caroline Bündchen patrí medzi najlepšie platené modelky sveta od roku 2001, v roku 2014 bola dokonca magazínom Forbes označená za 89. najmocnejšiu ženu sveta. V roku 2007 ju dokonca sama Claudia Schiffer nazvala poslednou zostávajúcou supermodelkou.

Gisele sa objavila na viac než 1200 titulných stranách časopisov. Spolupracovala so značkami ako Alexander McQueen, Missoni, Chloé, Dolce & Gabbana, Valentino, Gianfranco Ferré, Ralph Lauren či Versace.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa British Vogue (@britishvogue)

<script>

1. Kate Moss

Anglická supermodelka a módna návrhárka, ktorá sa celým menom volá Katherine Ann Moss je určite jednou z najväčších ikon, aké sme kedy na svetových mólach mohli sledovať. Dnes má 49 rokov, pričom v roku 2007 sa podľa časopisu Time takisto zaradila mezi stovku najvplyvnejších ľudí na planéte.

Do povedomia sa dostala aj vďaka vzťahu s Johnnym Deppom. Pracovala so značkami Agent Provocateur, Beymen, Bvlgari, Burberry, Cacharel, Calvin Klein, Cerruti, David Yurman, Donna Karan, Dior, Dolce & Gabbana, Fendi, GGPX, Givenchy, Gloria Vanderbilt, Gucci, H&M, H. Stern, Chanel, Jaspal, Joop, Longchamp, Louis Vuitton, Missoni, Pepe Jeans, Rimmel, Roberto Cavalli, Stella McCartney, Versace, Yves Saint-Laurent, Zara a Mango.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Kate Moss (@katee_mosss)

<script>

Ktorá zo žien nášho rebríčka je podľa teba najlepšia modelka všetkých čias?

👋 Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, wikipedia.org
Odporúčame