Tieto fakty ťa rozhodne prinútia vstať z gauča: Vedkyne z NASA prezradili motivačné benefity behania

Žena uteká pri západe Slnka

Ilustračný obrázok. Zdroj: Pixabay

#Ak patríš do skupiny ľudí, ktorý neoplývajú extrémnou motiváciou a láskou k športu, máme pre teba dobrú správu! Karanténne opatrenia sa postupne zmierňujú, slnko sa na nás usmieva čím ďalej tým viac, no predsa ešte nie až tak, aby si pri každom otvorení okna zhorel do červena. Je proste ideálny čas na to, aby si sa trošku rozhýbal, na čo je určite dobrý beh.

Svalnáčom či sexi kosťou len vďaka doplnkom? Peter ti poradí, ako si správne vybrať, keď chceš cvičiť alebo chudnúť

Okrem všeobecne známeho faktu, že pri behu sa nám vyplavujú hormóny šťastia, Dr. Rebecca Forth a jej dvojička Dr. Katharine Forth, okrem iného členky NASA, sa rozhodli predstaviť niekoľko zaujímavých výhod tohto nenáročného športu.

Výhody behania. Zdroj: Wings for Life World Run / Red Bull Content Pool

Elixír mladosti

Let vo vesmíre je v podstate zrýchlený prelet vlastným životom, pretože človek v prostredí mikrogravitácie starne oveľa rýchlejšie. Astronauti kvôli tomu často strácajú svalové tkanivo, znižuje sa im hustota kostí a rovnováha v organizme. Samozrejme, čím dlhšie ostávajú vo vesmíre, tým sú dôsledky horšie.

Zdroj: Photo by João Ferreira on Unsplash

Podľa Katharine vyvoláva podobné následky aj dlhodobý sedavý životný štýl. Jej sestra s ňou súhlasí a preto zdôrazňuje fakt, že behanie pomáha ľudskému organizmu udržať si stálu hustotu kostí. Keďže tento proces ide ruka s rukou so starnutím, práve behanie stimuluje pozitívne zmeny v tele. „Behanie nám pomáha ujsť pred starnutím“, tvrdí Rebecca.

Udržiavanie vnútornej rovnováhy

Katharine so svojím tímom v NASA pracovala aj na testovaní udržiavania rovnováhy astronautov po návrate na zemskú gravitáciu. Odpoveď samozrejme nie je veľmi optimistická. Tento fakt potvrdila aj Rebecca počas výskumu v Medzinárodnej vesmírnej agentúre.

„Keď sa astronauti vrátia na Zem, ich cit pre rovnováhu je tak narušený, že na niekoľko mesiacov majú zakázané šoférovať. Len si to predstav, dostavíš sa do NASA, vyletíš do vesmíru, a keď sa vrátiš, nemôžeš sa ani len odviesť domov,“ opisuje výsledky testov Rebecca.

Zdroj: Photo by Brina Blum on Unsplash

A tu prichádza na scénu práve behanie. Telo si dokáže omnoho rýchlejšie zvyknúť na silu gravitácie a stabilizovať zmysel pre rovnováhu vďaka chodidlám, ktoré vysielajú do mozgu informáciu o tom, kde telo stojí, či je povrch šmykľavý, respektíve ako veľmi je stabilný.

Udržiavanie čistej mysle

Beh nie je len obyčajnou fyzickou aktivitou, ktorou si posilňujeme kondičku. Ide tiež o mentálne cvičenie, ktoré pozitívne stimuluje senzory motorickej aktivity. V podstate to znamená, že s každým krokom, ktorý spravíme, dávame mozgu nové „úlohy“ na spracovanie.

Zdroj: Obrázok od mohamed Hassan z Pixabay

Pri obyčajnej chôdzi máme dostatok času na spracovanie všetkých stimulov receptorov o prostredí, v ktorom sa telo nachádza, takže reakcia na ne sa postupne spomaľuje. Naopak pri behu sa toto časové okno minimalizuje a núti mozog reagovať omnoho rýchlejšie. Čím je teda beh rýchlejší, tým sa naša senzorická motorická aktivita zvyšuje a myseľ sa stáva silnejšou.

Prekonávanie vlastných limitov

Najväčšou záľubou Katharine je striedanie rôznych štýlov pri behaní. To znamená beh dozadu, či už do kopca alebo z kopca, vytváranie rôznych otočiek a iných kreácii. Práve takéto zmeny núti telo reagovať na zmeny, čím sa svaly posilňujú omnoho viac ako pri klasickom cvičení.

Zdroj: Photo by Nathalie Désirée Mottet on Unsplash

„Sedíme, vstávame, chodíme a beháme, no každá z týchto aktivít je len jednotvárnym pohybom. Musíme sa pohybovať mimo svojej komfortnej zóny, rozhýbať aj svaly, ktoré bežne zaťažujeme. Je to rovnaké ako tanec, telo sa zaťažuje z každého uhla a je nútené adaptovať sa na svoje okolie ešte efektívnejšie“, opisuje svoje pocity Katharine.

Zdroj: Red Bull Content Pool
Odporúčame