Svalnáčom či sexi kosťou len vďaka doplnkom? Peter ti poradí, ako si správne vybrať, keď chceš cvičiť alebo chudnúť

#Len vďaka proteínu ti nenarastú svaly, pokiaľ netrénuješ. Rovnako ani neschudneš len vďaka doplnku, ktorý spaľuje tuky. Základom je pestrá, vyvážená strava. Cvičenie má byť najmä zdravotný štýl. To všetko hovorí Peter Host, majiteľ predajne v Bardejove, ktorá sa už roky venuje predaju výživových doplnkov.


Autorka: Natália Kyjovská
Tento článok bol pôvodne uverejnený v časopise Gymoš Spojenej strednej školy Juraja Henischa v Bardejove.


Nie sú to zakázané látky

Výživové doplnky majú slúžiť ako doplnenie denného príjmu a sú potrebné pri zvýšenom výkone. Rovnako vtedy treba upraviť a prispôsobiť aj stravu.

Nejde však o nejaké zakázané látky, ako si mnoho ľudí možno mylne myslí. Medzi doplnky sa zaraďujú aj vitamíny alebo minerály, ktoré užívajú aj bežní ľudia bez nejakej športovej aktivity, napríklad na zlepšenie imunity.

Ideálne je ich prijať stravou, ale keďže sa pri športovaní spotrebujú, je dôležité ich doplniť vo forme A, C, B vitamínov, zinku a iných. „Na začiatku cvičenia si treba uvedomiť, či chcem schudnúť alebo nabrať nejakú svalovú hmotu. Podľa toho je dôležitý správny výber výživových doplnkov,“  upresňuje Host, ktorý je ochotný zákazníkom predajne Protein-Gainer v Bardejove v tomto smere vždy poradiť.

Peter Host vo svojej predajni, foto: Gymoš/Simona Macejová

Pozor na zdravotné problémy

„Napríklad kreatín, ktorý je určený výhradne pre cvičiacich ľudí, sa používa na zvýšenie výkonu a energie. Je však potrebné užívať ho s prestávkami a je dobré, ak si ho užívajúci cykluje. Proteíny sa používajú napríklad na doplnenie bielkovinového príjmu. Nimi sa človek predávkovať nemôže, pretože to sú veci, ktoré naše telo pozná a prijíma ich v bežnej strave,“  hovorí.

No sú aj látky, ktoré môžu pri veľkom príjme spôsobiť aj vážne zdravotné problémy. Medzi tie, ktoré by sa mali kontrolovať, patrí napríklad kofeín. Má povzbudzujúcu schopnosť, zlepšuje mentálne sústredenie, no podľa slov majiteľa predajne je veľmi dôležité užívať ho podľa dávkovania, pretože si človek na ňom môže vytvoriť závislosť podobnú tej na drogách.

Za dva týždne svalnáčom?

„Neodporúčam užívať produkty, ktoré by údajne mali za dva týždne urobiť z človeka takzvaného svalnáča,“ vysvetľuje Peter. „Mnoho ľudí už na takéto propagačné produkty naleteli, no neskôr si uvedomili, že to asi nie je cesta. Aj cvičiaci človek neskôr zistí, že to nefunguje a hľadá niečo iné. Pýta rady od ľudí, ale treba si uvedomiť, že daný človek mu poradí doplnky vyhovujúce iba jemu. Každý je iný a každému sadne niečo iné.“

Zvlášť dôležité je dávať pozor na doplnky, ktoré sú známe pod názvom anabolické steroidy. „Využívajú sa v medicíne, určite nie sú vyvinuté na rast svalov, a ľudia to zneužívajú,“ varuje Host, „Takto sa zahrávajú so svojím zdravím.“

Dôležitá je poctivá práca, ktorá je častokrát ťažká a výsledky sa dostavia oveľa neskôr ako s doplnkami výživy. Práve vtedy po nich človek siahne. Hoci majú rýchly efekt, cenou je poškodené zdravie.

Jedinou poctivou cestou je cvičenie

Všeobecne platí, že jedinou poctivou cestou k vyšportovanému telu, je cvičenie. Na Slovensku sa za posledné roky cvičenie výrazne rozšírilo. V Bardejove, kde sídli Petrova predajňa, je napríklad osem fitness centier, zatiaľ čo v iných mestách je ich oveľa menej. „Mám ich prejdené všetky. Musím povedať, že každé jedno je na vysokej úrovni, v každom fitness centre sa dá odcvičiť všetko a každé jedno ponúka aj kvalitných trénerov,“ dodáva Peter Host.

Pri cvičení je však veľmi podstatná regenerácia. Práve pri oddychu majú svaly priestor na rast. Nemôžeme vynechať ani kvalitný spánok, plávanie či občasný wellness. Na záver sa oplatí dodať, že ak si žil bez doplnkov výživy doteraz, môžeš zdravo fungovať aj ďalej. Ale ak cvičíš a tvojej strave niečo chýba, určite sa skús poradiť s odborníkom, čím by si mohol svoju stravu doplniť.

Zdroj: Gymoš
Odporúčame