Študenti prišli s riešením, ako pomôcť podnikateľom na Slovensku: Nápad vznikol náhodne, medzi opitou partičkou tínedžerov

Kiraton Valec

V druhom ročníku Kiratonu zvíťazil tím Valec a ich inovatívna aplikácia na podporu podnikateľov (Zdroj: KIRA)

#Ak si ešte nepočul o pojme hackathon, ide o slovné spojenie slov hack a maratón. Ak by sme mali obsah tohto slova vysvetliť v skratke, išlo by o čo najefektívnejšie a najlepšie riešenie istého problému v časovom limite 24 hodín. A presne to sa snažil dosiahnuť aj druhý ročník regionálneho trnavského hackathonu s názvom Kiraton – jeho nosnou témou bola podpora malých a stredných podnikateľov v trnavskom kraji.

Víťazným tímom sa stal tím Valec, ktorého šikovnými členmi boli Martin Nemeček, Marek Gogoľ, Svetlana Vdoviaková, Bruno Huzevka a Lucia Novotná. O tom, ako vznikal projekt na podporu podnikateľov a čo všetko ich pri tohtoročnom Kiratone postretlo, vám sympatická pätica vyrozpráva v tomto rozhovore!

Témou tohtoročného, regionálne zameraného hackathonu s názvom Kiraton bola podpora malých a stredných podnikateľov v Trnavskom kraji. Ako sa váš tím stotožnili s touto témou?
Martin: Samotná téma je mne osobne veľmi blízka, pretože tiež patrím do spomínanej kategórie ľudí. Vo všeobecnosti nejde o náročnú tému. Podklady, ktoré sme pre výzvu dostali, nám dali celkom dobrý prehľad o tom, čo podnikateľov v kraji trápi, a tak sme sa hneď mohli zameriavať na riešenia.

Bruno: V prvých hodinách sme sa s témou stotožňovali vcelku megalomansky všetkými smermi, ktoré nám agentúra KIRA (Krajská inovačná a rozvojová agentúra) naznačila. Po prvom mentoringu sme však dostali ľadovú sprchu – úplne sa nám rozpadli základy, na ktorých sme stavali.

Ako na vaše pracovné nasadenie pôsobil časový limit? Boli ste produktívnejší, alebo vás to naopak stresovalo?
Martin: Vedeli sme, že pre obmedzený čas nemôžeme vymýšľať časovo náročné projekty. Najťažšie bolo určiť si smer, ktorým chceme ísť. Ešte v piatok večer o jedenástej sme rozmýšľajúc kráčali po uliciach Trnavy a nemali sme žiaden dobrý nápad. Každých päťdesiat metrov sme sa zastavili a rozdebatovali inú ideu. Nemohli sme naplno pracovať, pretože sme ešte nevedeli, čomu sa ideme venovať. Nápad prišiel celkom nečakane a čisto náhodou niekde na Štefánikovej ulici medzi opitou partičkou tínedžerov a opitým pánom, ktorý sa rozhodol, že nám bude robiť spoločnosť.

Bruno: Z môjho pohľadu sme boli produktívnejší. Pre nedostatok času sme zbytočne veľa nepremýšľali a jednoducho zapracovali na tom, čo nám dávalo zmysel.

Mali sme možnosť pozrieť si aj časový program Kiratonu, kde sa naozaj potvrdilo, že išlo skutočne o 24-hodinový maratón práce. Bolo ťažké pracovať či udržať svoju pozornosť počas celého dňa? Nepociťovali ste spánkový deficit?

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Príde svet kvôli zmenám klímy o kakao? Toto je príbeh organizácie, ktorá sa snaží odvrátiť horkú katastrofu 

Martin: Osobne už z princípu milujem hackathony. Som plný adrenalínu a energie, keď s tímom tvoríme nejaké riešenie. Práve toto nadšenie mi pomohlo udržať pozornosť veľmi dlho. Je však pravda, že aj nadšenie okolo tretej v noci opadlo. Vtedy mi pomohol kofeín. V bežnom živote sa mu systematicky vyhýbam, avšak v prípade, keď ho naozaj potrebujem, zafunguje veľmi dobre (úsmev).

Bruno: Jednodňový spánkový deficit bol ešte zvládnuteľný. Ale bolo treba kofeín v rôznych formách a dávkach.

Ako na vás pôsobila celková organizácia tohto inovatívneho projektu?
Svetlana: Podujatie bolo organizačne zvládnuté na jednotku. Cítila som, že na podujatí sa o nás starali ako o vlastných. Nemuseli sme vôbec riešiť, kde si v Trnave dáme raňajky, obed alebo večeru, takže sme sa mohli plne venovať nášmu projektu. Tiež ma príjemne prekvapilo, že sa postarali aj o to, aby sme mali kde spať, čo nie je pri hackathonoch bežný štandard.

Bruno: Doplnil by som, že Kiraton bol skutočne zorganizovaný veľmi kvalitne. Myslím si, že vyšperkovali veľa vecí, ktoré možno neboli minulý rok ideálne a posunuli podujatie o míľový krok dopredu.

Váš tím Valec doslova „prevalcoval“ ostatné tímy a stal sa víťazom. Vedeli by ste nám povedať, ako funguje váš nástroj na zber dát o malých a stredných podnikateľoch?
Marek: Náš navonok veľmi jednoduchý, avšak vo vnútri prepracovaný nastroj slúži na to, aby z minima informácií vyťažil pre kraj hodnotné dáta, s ktorými vie mesto podrobnejšie pracovať. Je to možné vďaka tomu, že po zadaní kontaktného emailu a názvu firmy vie systém automaticky dohľadať všetky potrebné informácie z voľne dostupných zdrojov, ako je ORSR, Registeruz, Finstat a podobne.

Nástroj je navrhnutý tak, aby ľudia, ktorí majú záujem o novinky a informácie zo strany mesta, nemuseli zadávať do systému veľa údajov. Vďaka čomu vieme docieliť masové pokrytie a zapojenie podnikateľov do nášho zoznamu. Systém následne vyhodnocuje informácie dodané mestom a zasiela ich len vyselektovaným podnikateľom, ktorých by na základe ich podnikateľského profilu mohli zaujímať.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zakladateľ cestovky pre mladých: India či Kolumbia sú cestovateľské pecky plné bizárov, na motorke uvidíš celú rodinu aj s kozou!

Bruno: Staviame na úplnej jednoduchosti, od podnikateľa potrebujeme len názov firmy a email, na ktorý sa budú posielať personalizované informácie. Z názvu firmy si vieme zistiť niekoľko desiatok ďalších informácií o danej firme, a to z verejných databáz podnikateľov. Na základe týchto informácií potom už vieme ďalej personalizovať obsah, ktorý bude danému podnikateľovi zaslaný. Na tomto riešení sa dá postaviť veľa ďalších, ktoré môžu zjednodušiť podnikanie malým a stredným podnikateľom.

Bruno, vraj ste váš nápad o účelnosti tohto projektu či aplikácie stihli prekonzultovať aj s miestnymi podnikateľmi. Aké boli ich reakcie? Potvrdili ste si týmto funkčnosť svojich nápadov?
Bruno: Reakcie boli veľmi pozitívne a veľa podnikateľov bolo nadšených a ochotných za túto zjednodušujúcu službu zdarma aj zaplatiť, čo len ďalej podporovalo rétoriku nášho riešenia.

Čo spraví tím Valec s peňažnou výhrou 2500 eur?
Bruno: Výhru si rozdeľujeme rovným dielom, čiže s ťažšou peňaženkou sa každý z nás popasuje po svojom.

Trnavský župan Jozef Viskupič uvádza, že na realizácii vášho projektu sa začne pracovať už v roku 2023. Aké bude pre vás vidieť svoj projekt v praxi?
Martin: Veríme, že sa tak aj udeje. Na hackathonoch často vznikajú skvelé projekty, ktoré sa však neskôr nedostanú do praxe. Ak sa systém naozaj uchytí, bolo by to skvelé a sám ho budem tiež využívať. Aby sa tak však udialo, bude potrebné dobre uchopiť komunikačný koncept a celkovú prácu s ním. Je to nástroj a ako to býva pri každom nástroji, bude dôležité kto a ako ho použije.

Čo vravíte na nápady ostatných súťažiacich tímov? Ak by ste sa mohli porovnať s ostatnými, čo bolo podľa vás premennou, ktorá rozhodla vo váš prospech?
Martin: Toto je veľmi náročné zhodnotiť. Pri záverečných prezentáciách som mal na pleciach veľkú zodpovednosť. Ak by som projekt „predal“ zle, nezahodil by som tak len svoju prácu, ale aj prácu celého tímu. Bol som preto patrične v strese a nebojím sa to priznať (úsmev). Práve stres je však jeden z dôvodov, prečo si mnoho z detailov o iných projektoch nepamätám.

Viem však povedať, čo podľa mňa naklonilo misky váh v náš prospech. Boli to tri veci: prvou bolo hotové riešenie po technickej a vizuálnej stránke – to sa na hackathonoch často nestáva, ale náš Marek a Lucka sú naozaj profesionáli v tom, čo robia, a tak sme mali patričnú výhodu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Čitateľský denník: Legenda o slovenských svätcoch: Pozri sa na stredoveký Stranger Things

V náš prospech zafungovala aj reálna práca v teréne – na hackathonoch je dôležité spraviť tento krok navyše. Myslím si, že fotky s reálnymi podnikateľmi, s ktorými sme konzultovali naše riešenie, spravili dojem na porotu, ako aj na divákov.

Posledným a podľa mňa najdôležitejším faktorom bol predaj. Žiaden dotazník, dobrý rozhovor alebo štatistika vám nedajú taký dobrý signál o potrebe vášho riešenia ako to, že je zaň niekto ochotný zaplatiť. Samozrejme, čo sme vymysleli, bude pre podnikateľov službou zdarma. Keď sme jej však dokázali nájsť platiacich zákazníkov, to naozaj svedčí o zmysluplnosti nášho projektu.

Bruno: Myslím si, že jednoduchosť, praktickosť, realizovateľnosť a sebavedomá prezentácia boli veci, ktoré nám pomohli prevalcovať všetko, čo sa nám postavilo do cesty.

Odniesli ste si z hackathonu aj nejaké rady či skúsenosti, ktoré budete implementovať do svojho života, prípadne uplatníte pri budovaní svojej kariéry?
Martin: Určite áno. Za mňa osobne to bude viac pokory. To, že ste riešením nejakej témy strávili 24 hodín, ešte neznamená, že o nej viete najviac. To treba mať na pamäti a nenechať si spánkovým deficitom či dôverou vo vaše riešenie zaslepiť oči pri komunikácií s ľuďmi, ktorí sa v téme pohybujú roky.

Svetlana: Konečným zistením za celý víkend bolo: Treba zjednodušovať. Za jeden víkend svet nezachránime, ale problém, ktorý nám predostreli, zvládnuť dokážeme. Čím jednoduchšie je riešenie, tým je väčšia pravdepodobnosť, že bude fungovať.

Bruno: Vyriešiť fundamentálny problém vám môže priniesť oveľa viac ako riešenie všetkých možných väčších alternatív.

Čo by ste chceli odkázať všetkým, ktorí by sa chceli zúčastniť ďalšieho ročníka Kiratonu?
Martin: Toto bol náš druhý Kiraton. Rovnako dobre však spomínam aj na ten predošlý, ktorý sme nevyhrali. Samotná akcia poskytne veľa skúseností, kontaktov a kvalitne strávený čas. Určite treba prísť aj na ďalší ročník, pretože to za to stojí (úsmev).

Bruno: Plnou parou vpred! Nemáte čo stratiť a s určitosťou spoznáte veľmi veľa zaujímavých a obohacujúcich ľudí (úsmev).


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

 

Zdroj: hashtag.sk, tlačová správa
Odporúčame