Má 21 a mení svet: Martin vyvíja v Amerike startup, možno urobí škrt biologickým zbraniam

Zdroj: archív MM

#Ako stredoškolák sa zúčastnil robotickej olympiády vo Washingtone a ako 20-ročný vyvinul úspešnú aplikáciu Calendar Buddy, ktorá užívateľom pomáha s organizáciou dňa. Dnes je Martin Michalko udomácnený v Kalifornii, kde študuje počítačovú vedu, a popri náročnom štúdiu stíha vyvíjať nádejný startup BioGenesis. Jeho misiou je pomoc s efektívnou diagnostikou pacientov pomocou umelej inteligencie.

V rozhovore ti prezradí, ako to vyzerá na americkej univerzite, kam by to s BioGenesis chcel dotiahnuť, ale aj to, čo ho na živote v Amerike prekvapilo.

Hovoríš, že keď príde na IT, si čierna ovca rodiny a priekopník. Spomenieš si, kto alebo čo ťa v minulosti k počítačom priviedlo?
V mladom veku som si chcel vytvoriť vlastnú počítačovú hru, ktorá odštartovala moju cestu. A určite ma k počítačom priviedla moja posadnutosť novými technológiami, ktorým sa taktiež tieto dni venujem.

Ako dlho ti trvalo preklopiť sa z bežného užívateľa na programátora aplikácií?
Nemyslím si, že to trvalo dlho, pretože som sa vždy nové zručnosti naučil pomerne rýchlo. Hlavne preto, aby som vytvoril niečo, čo som mal na mysli. A vždy bolo niečo, čo som chcel vytvoriť, takže som sa stále učil (a stále učím) nové veci… Určite nebojujem s problémom nedostatku nápadov (smiech).

Aktuálne študuješ v Amerike počítačovú vedu. Ako tu vyzerá vysokoškolské štúdium?
Dostať možnosť ísť študovať do Ameriky je pre mňa skvelé kvôli novému prostrediu, ľuďom a príležitostiam. Má to však aj svoje tienisté stránky, ako sú náklady alebo kvalita života.

Štúdium v Amerike je iné ako v európskych krajinách. Americké univerzity chcú, aby študenti boli všestranní, preto som musel absolvovať veľa hodín, ktoré nemali nič spoločné s objektom môjho štúdia.

Fascinuje ťa aj molekulárna biológia, neurológia a medicína. Spolu s programovaním to znie ako zaujímavá kombinácia. Otázkou je, aké problémy môže takáto kombinácia pomôcť vyriešiť? Napríklad IT a molekulárna biológia…
Existuje veľa rôznych a individuálne dôležitých problémov, na ktorých pracujú najväčšie mysle na svete. Pokiaľ ide o biologické, resp. medicínske problémy, existuje jeden, ktorý by bolo skvelé v blízkej budúcnosti rozlúsknuť — dokončenie výskumu nových liekov často trvá viac ako 10 rokov, a to jednoducho nie je udržateľný model.

Jedným z veľmi populárnych študijných odborov je v súčasnosti syntetická biológia nazývaná aj biomolekulárne inžinierstvo. Tento odbor v podstate využíva DNA ako kódovací jazyk na tvorbu nových organizmov. Toto je však veľmi nebezpečná oblasť, pretože by rovnako umožnila vytváranie biologických zbraní (ako sú vírusy). Proti nim prakticky nevieme bojovať, kým neuskutočníme tento vyše 10-ročný výskum.

Mojím cieľom je preto výrazne urýchliť výskum v tejto oblasti, aby sa zabezpečilo, že biologické zbrane nebudú niečo, čo predstavuje riziko eliminácie ľudského druhu. A na urýchlenie výskumu podľa môjho názoru neexistuje efektívnejší spôsob, než intenzívne využitie počítačov a strojového učenia (AI/Machine Learning).

Jedno aj druhé si spojil v startupe BioGenesis, ktorý vedieš v Kalifornii. O čo presne ide?
V BioGenesis krok za krokom pracujeme na riešení problému, ktorý som opísal v predchádzajúcej otázke. Sme v podstate dátová spoločnosť, ktorá spája lekárov s pacientmi, aby pomohla lekárom pretriediť všetky zdravotné údaje o pacientovi a vytvoriť lepšie diagnózy a plány liečby.

Prvotná myšlienka bola pomôcť ľuďom zlepšiť zdravotný stav a prechádzať chorobám. Prečo ste napokon zakotvili pri rizikových tehotenstvách?
Je to skvelá otázka! Dvaja mladí chalani pracujúci na „tehotenstve“ – popravde, to znie väčšine ľudí trochu zvláštne. Zďaleka to nie je nič, s čím máme skúsenosti (smiech). Hovorili sme však s mnohými pacientmi. A jedinou časťou populácie, ktorá označila svoje zdravie za najdôležitejšiu hodnotu vo svojej hierarchii, boli tehotné ženy. Preto začíname práve s nimi, keďže ženy v tehotenstve denne pociťujú niekoľko nových príznakov, s ktorými sa predtým nestretli a často si s nimi nevedia rady.

Aplikácia mala byť spustená už na jeseň 2021, na webe aktuálne svieti výzva, aby sa ľudia pripojili k waitlistu. Kedy približne očakávaš jej spustenie a aké funkcie prinesie prvá verzia?
Narazili sme na niektoré regulačné problémy, ktoré nás vrátili späť, ale plánujeme ich vyriešiť v najbližších mesiacoch. Je to na dobrej ceste.

Kam by si to chcel s BioGenesis dotiahnuť?
Ideálne by bolo, keby existoval rad produktov, ktoré by zrýchlili medicínsky výskum nových liečiv asi desaťkrát v porovnaní s tým, čo existuje dnes – hoci je to veľmi ambiciózne, verím, že je to s pomocou veľkých dát a umelej inteligencie možné.

Aké predstavy si mal o Amerike pred odchodom z Európy a ako hodnotíš život v tejto krajine s odstupom času?
Pred štúdiom som o Amerike vedel dosť, keďže som tam už niekoľkokrát bol, vrátane robotickej súťaže vo Washingtone D.C., kde som išiel reprezentovať Slovensko. Vedel som veľa o živote v Amerike, ale bol som prekvapený, aký veľký problémom je tu bezdomovectvo a bezpečnosť. Popravde, keby tu nebol taký veľký priestor pre technológie a inovácie, nesťahoval by som sa sem.

Chcel by si sa v určitom bode vrátiť na Slovensko?
To je otázka, na ktorú teraz neviem odpovedať. Chcel by som však povedať, že do Ameriky som išiel preto, aby som mohol ako vynálezca vytvoriť skupinu talentovaných ľudí s rovnakou víziou,, ako mám ja, a následne vytvoriť nástroje pre lepšiu budúcnosť.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame