V Bratislave si môžete pochutiť na svetovej špecialite: Hlavné mesto je centrum hummusu

Facebook

#V „Bratiske“ nájdeme mnoho útulných a zaujímavých reštaurácií, a zohnať jedlo typické pre svetové metropoly tu už nie je taký problém. V hlavnom meste si tak vychutnáte výborné hamburgery, sushi či rôzne exotické pochúťky. Jednou z nich je aj hummus, skvelá cícerová nátierka. Vybrali sme pre vás niekoľko miest, v ktorých sa ho v Bratislave oplatí vyskúšať.

Hummus and Couscous Bar

Ako sami uvádzajú na stránke, vraj sú prvým Hummus and cous cous barom na Slovensku. Reštaurácia je zameraná na rôzne druhy šalátov s kuskusom, na tradičné kombinácie pokrmov podávaných s hummusom a rôzne ďalšie jedlá typické pre Blízky východ. Ich adresa je Fresh Market, Rožňavská 1A.

Made with laf

Nachádza sa na Dunajskej ulici a zaujme už na prvý pohľad. Netradičné logo, pútavý názov a lahodná vôňa šíriaca sa ulicou je presne to, čo vás vtiahne dovnútra.  V ponuke nájdete rôzne druhy hummusu, vrátane klasického, arašidového alebo s príchuťou wasabi.

Mr. Falafel

Podnik sa na prvý pohľad nepýši žiadnym prepychovým vonkajším dizajnom. O to väčšie prekvapenie nastane, ak vstúpite dovnútra a omámi vás pozitívna atmosféra. Ako napovedá názov, ponúkajú najmä falafel, ale aj hummus.

Mohlo by vás zaujať: Košičania si môžu pochutnať na netypickej dobrote: Namiesto zmrzliny dostanete do kornútka TOTO! 

Hummusbar

Sieť nazvaná Hummusbar je typická najmä pre našich južných susedov. V Budapešti ich je na každom kroku niekoľko. Dobrá správa je, že Hummusbar pribudne aj v Bratislave. Jeho vznik je ohlásený na začiatok budúceho roka a to konkrétne na február 2018. Aj keď prevádzka ešte nestojí, s propagáciou nezaháľajú a na facebooku je už vytvorená stránka, ktorá informuje o tom, čo bude v ponuke.

V Budapešti je v základnej ponuke hummus s topingami od výmyslu sveta a tiež ručne robený falafel. Podáva sa k tomu čerstvý chlieb a pohár silného čaju. Podľa dostupných informácií, by sa všetko malo vyrábať priamo v prevádzke a dovážané by mali byť iba koreniny z ďalekého Izraelu.

Domáci humus. Ako si ho pripraviť?

Cícer necháme na noc odmočiť vo vode, na druhý deň ho uvaríme v osolenej vode. Ak sa ponáhľame, môžeme tento krok preskočiť a využiť cícer z konzervy. Uvarený cícer necháme vychladiť a pridáme ho do mixéra. Dodáme k nemu olivový olej a mixujeme. Ak je hmota príliš hustá, dolejeme niekoľko lyžíc čistej vody. Do budúcej pomazánky pridáme tahini – sezamovú pastu, jeden strúčik cesnaku a šťavu z polovice limetky. Všetko ešte raz premixujeme. Pre efekt si môžeme odložiť niekoľko guliek cíceru a ozdobiť nimi výsledný hummus. Podávame s arabským chlebom a čerstvou zeleninou, napríklad mrkvou.

Odporúčame