ÚVAHA Rap je na Slovensku žáner číslo jedna: Čo je dôvodom?

Slovenský rap

Rap na Slovensku (Zdroj: news.rukahore.sk/redakcia)

#Vo svete to v rámci takéhoto porovnania môže byť občas stále pomerne vyrovnané, ale na Slovensku je to úplne jasné. U nás doma je totižto rap dominantým žánrom absolútne bezkonkurenčne a my v tejto úvahe skúsime tento názor aj patrične obhájiť.

Slovenský rap dominuje

Na začiatok, jedným z mnohých dôvodov je i to, že si ako žáner zachováva svoju autenticitu. Snaží sa čeliť súčasným problémom mladých ľudí, teda aj napriek všetkému pozlátku a tvrdému raprezentu stále vo svojom jadre nesie témy, ktoré sa týkajú sociálnych, politických a kultúrnych problémov, ktorým čelia mladí ľudia v každodennom živote. To, že aktuálny rap je už iba flexing, párty atď… Jednoducho neplatí. Iste, nájdu sa stále párty tracky, skladby čisto na predstavenie techniky a flowu… Ale napriek tomu sa raperi vo svojich textoch snažia vyjadriť svoje pocity, názory a postrehy, ktoré môžu byť pre mnohých poslucháčov inšpiratívne a motivujúce.

Slovenský rap tak umožňuje mladým ľuďom identifikovať sa s témami, ktoré sú pre nich dôležité, a uľahčuje im vyjadrenie vlastných pocitov a názorov.

Prelínanie žánrov

Ďalším z dôvodov, prečo sa rap stal žánrom číslo jedna môže byť ten, že veľmi prirodzene dôkáže adaptovať prvky ostatných žánrov, čo pri správnom prístupe rap ako taký posúva neustále vpred. Vzhľadom na široké publikum, ktoré si získal, raperi sa snažia poskytnúť široké spektrum rôznych štýlov a hudobných prvkov, vrátane prvkov popu, rocku, jazzu alebo elektronickej hudby. Už dávno to nie je (ani doma, ani vo svete) len klasické samplovanie a boombap, a práve týmto spôsobom sa slovenský rap stáva atraktívnym pre čoraz širšie publikum. A to samozrejme zvyšuje jeho popularitu a vplyv a umožňuje mu i zostať jedným z najpopulárnejších hudobných žánrov na Slovensku.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vybrali sme TOP 10 rapových videoklipov za rok 2022: Česko

Kvalitní umelci, neustály posun vpred

Žijeme našťastie dobu, kedy toho vychádza naozaj dosť. Každý poslucháč si teda môže nájsť v tej záplave nových skladieb a projektov to, čo jemu konkrétne vyhovuje. Už dávno to nie sú tie časy, kedy na nové albumy treba čakať dlhé roky. Iste, dá sa na to pozrieť z hľadiska toho, že kvantita prevažuje nad kvalitou. Ale to podľa nášho skromného názoru našťastie na slovenskej rapovej scéne neplatí.

Skvelé produkcie, lyricky zdatné mená, stále nové flows a silné komunity fanúšikov. Domáci rap má naozaj množstvo umelcov, ktorú sú schopní tvoriť naozaj kvalitnú hudbu, a pokiaľ sa nezasekneš v 90. rokoch, isto si aj ty vieš prísť na svoje. Slovenský rap má zároveň tú výhodu, že sa dokáže prispôsobiť najnovším trendom a vývoju. Iste, občas sa objavia dohady o bezduchom kopírovaní Ameriky, ale keď sa v princípe zameriaš práve na to, že naši raperi dokážu rôzne vplyvy z Ameriky integrovať do vlastnej tvorby s vlastným, originálnym štýlom… Týmto spôsobom slovenský rap neustále vylepšuje svoj zvuk.

Toto prispôsobenie sa najnovším trendom a vývoju však neznamená, že slovenský rap stráca svoju autenticitu a identitu. Naopak, stále si zachováva svoje charakteristické rysy, ktoré sú pre neho typické. Výsledkom takéhoto prístupu k tvorbe je aj to, že sa rap na Slovensku neustále vyvíja a posúva ďalej. To, že sa raperi neboja experimentovať a skúšať nový zvuk, nové prvky… Práve vďaka tomu môžeme krásne vidieť, ako slovenský rap ako žáner stále rastie a rozvíja sa.

Záverečné zhrnutie

Utierame si slzičku, mierne sme sa rozcítili. Čo dodať takto na záver? V konečnom dôsledku, rap sa na Slovensku stal jedným z najpopulárnejších hudobných štýlov kvôli jeho jedinečnej schopnosti preskúmať a vyjadriť sociálne, kultúrne a politické témy, ktoré sú v danej dobe času a priestoru pre nás a širokú verejnosť tak aktuálne.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Prečo Kim Kardashian nenávidí novú manželku Kanyeho Westa?

Kombinácia kvality, autenticity a prispôsobenia sa trendom a vývoju žánru prispieva k tomu, že sa rap na Slovensku stal žánrom číslo jedna.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame