Uprising Festival ponúka vo svojom programe legendy svojho žánru: Čo ťa čaká?

Dizzee Rascal (Zdroj: Youtube/@DirteeTV)

#Organizátori festivalu Uprising pokračujú v závratnom tempe a do programu 16. ročníka pridávajú skvelé novinky. Už prvé ohlásené mená ako Dizzee Rascal, Barrington Levy, Macka B či Camo & Krooked naznačili, že pôjde o nezabudnuteľný ročník a nové posily to iba potvrdzujú.

Uprising.sk

Do kalendárov si poznač 25. a 26. august 2023, pretože 16. ročník festivalu Uprising na Zlatých pieskoch bude jeden z najsilnejších a nemal by si ho premeškať! Dvojdňovú obyčajnú vstupenku si môžeš kúpiť za 79 €, VIP sú už vypredané. 

V pestrom programe pribudli ďalšie svetové legendy a fanúšikovia sa môžu tešiť aj na niekoľko exkluzívnych slovenských premiér. Na Zlaté piesky má tento rok namierené ikonická reggae kapela Steel Pulse na čele so spevákom a frontmanom Davidom Hindsom. Tá dodnes patrí k tomu najlepšiemu zo sveta Reggae music, či už po hudobnej alebo textovej stránke a je zároveň aj jedinou britskou kapelou, ktorá vyhrala Grammy za najlepší reggae album roku. Za takmer 50 rokov histórie kapely Steel Pulse vystupovali na jednom pódiu s mnohými ďalšími hviezdami naprieč žánrami. Za zmienku určite stoja Stevie Wonder, Bob Marley, Sting, INXS, Santana, Herbie Hancock alebo napríklad Bob Dylan. V roku 1980 sa kapela objavila v kultovom britskom filme „Babylon“ o živote afrokaribskej komunity v Londýne. 

Ešte dlhšie ako Steel Pulse sa na scéne pohybujú The Cimarons. Tí sú vôbec prvou reggae kapelou, ktorá vznikla v Spojenom kráľovstve (v roku 1967) a sú aj európskymi priekopníkmi tohto žánru. Spolupracovali s tými najväčšími ikonami jamajskej hudby ako Bob Marley, Jimmy Cliff, Toots and the Maytals, Ken Boothe, Lee Scratch Perry či Alton Ellis. Množstvo ich tvorby možno nájsť v archívoch Trojan Records a to najlepšie spolu s cover verziami early reggae a rocksteady klasík z rokov 60-tych a 70-tych prídu zahrať tento rok na Zlaté piesky.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Poznáš texty Separových skladieb? Otestuj svoje znalosti pancierovej lyriky

Ďalšie potvrdené legendárne meno je na Slovensku dobre známe a na festival Uprising sa vracia po 11 rokoch. Hviezdy britského undergroundu, Asian Dub Foundation, si vytvorili vlastný žáner. Ich jedinečná kombinácia drsných jungle rytmov, dubových basových liniek, divokej gitary a rýchleho rapu z nich urobila jednu z najživelnejších kapiel na svete. Počas svojej dlhej a produktívnej kariéry zdieľali ADF pódium s takými skupinami ako Rage Against The Machine, Beastie Boys či Primal Scream, a na Uprising 2023 prídu tento rok predstaviť svoj najnovší album „Access Denied“.

Čerešničkou tohtoročného line-upu bude francúzska úderka L’Entourloop so svojou energickou live show a hosťami N’Zeng, Troy Berkely a BlabberMouf. Ich láska k soundsystémovej kultúre a jedinečné spojenie reggae a hiphopu, ktoré nazývajú „Banging Hip-Hop Inna Yardie Style“, si získava pozornosť a fanúšikov po celom svete, o čom svedčia stovky miliónov streamov naprieč platformami. Ich slovenská premiéra bude zaručene stáť za to! 

Medzi novými menami v programe Uprisingu 2023 nájdete aj Sena Dagadub, čo je najnovší projekt speváčky, ktorú mnohí poznáte z maďarskej kapely Irie Maffia. Novú generáciu reggae interpretov zastúpia Stinging Ray z Číny, či francúzski Junior Roy, George Palmer a General Huge, ktorí vystúpia na festivalovom Dub Clube po boku jedného z najznámejších a najaktívnejších európskych reggae producentov Irie Ites

To je časť noviniek v bohatom programe, v ktorom okrem nich nájdete aj jednu z najväčších hudobných ikon Anglicka, krstného otca grime music menom Dizzee Rascal. Príde aj jeden z najzásadnejších spevákov jamajskej histórie Barrington Levy, obľúbený rastaman z UK – Macka B so svojou dvornou kapelou The Roots Ragga Band, ale aj anglický veterán MC Brother Culture. Chýbať nebude ani svetoznáma americká kapela New York Ska-Jazz Ensemble a núdza nebude ani o kvalitnú elektroniku, ktorú zastrešia obľúbené rakúske producentské duo Camo & Krooked a samotný priekopník Ragga-Jungle Congo Natty.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vypočuj si fresh novinky SAMERIKY: Nová Cardi B, nový Future, Wiz Khalifa ale aj Lil Baby

Vystúpenia Dizzeeho Rascala si ako svojho najobľubenejšieho umelca nenechá újsť ani Gleb. Po prvý raz sa na Uprisingu predstaví punková legenda Slobodná Európa a domáce mená doplnia aj Akustika či Ripple.

Lístky si môžeš kúpiť tu.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame