Trpezlivosť ruže prináša. Bude to tak aj so svetom rapu? (komentár)

Foto kredit: Matúš Zeťák, Ego Instagram

Staré príslovie hovorí, že trpezlivosť ruže prináša. Ním sa snaží riadiť aj slovenská rapová scéna, ktorá nezažíva práve najjednoduchšie obdobie. Teda, nikto z nás práve nezažíva dobu, ktorá by sa dala označiť ako ľahká, ale práve v momentoch ako sú tieto, inak povedané, tohtoročné, je trpezlivosť v „lepšie zajtrajšky“ niečo, čo môže nemálo ľuďom pomôcť. A je na mieste si myslieť, že trpezlivosť môže v slovenskom rapovom prípade skutočne priniesť ruže.

Nachádzame sa v roku 2020, konkrétne v jeho závere, pričom, keď sa na to pozrieme z hudobného hľadiska, tento kalendárny rok patrí medzi najplodnejšie, čo sa novej tvorby týka. Nové albumy či EP prináša veľké percento nielen slovenskej, ale aj českej scény, pričom objektívne musíme napísať, že vznikajú skladby a spolupráce, ktoré sú naozaj prepracované po všetkých stránkach. Okrem toho, nemusíme zabúdať na Hot16Challenge2, ktorý nás bavil pred niekoľkými mesiacmi a o niektorých vzniknutých videách z tohto challengeu sa hovorí dodnes.

Áno, kvalitnej hudby a nových albumov je viac ako býva po minulé roky a ľudia majú čo počúvať. Avšak, vzhľadom na to, že svet naďalej bojuje s celosvetovou pandémiou koronavírusu, nemôžu byť organizované ani festivaly, ani koncertne a ani nijaké iné kultúrne akcie. Nejeden rapper už deklaroval, že predovšetkým promotéri, zvukári či ďalší členovia hudobného priemyslu môžu mať veľký problém so živobytím. Nie je to optimálne a i keď to v lete vyzeralo, že sa pomaly, ale isto vrátime do normálneho života, tak to ešte potrvá.

Nie sme virológovia, epidemiológovia ani politici. Nejaký ten sedliacky rozum ale napovedá, že kým nebude vakcína, ktorá bude dostupná pre všetkých, tak sa festivalov či koncertných turné nedočkáme. Koniec koncov, v podobnom štýle sa na svojom profile na sociálnej sieti Instagram vyjadroval aj jeden z najpopulárnejších a najrešpektovanejších členov našej rapovej scény Separ. Reálne, v priebehu budúceho roka by sme mohli byť očkovaní a koronavírusová situácia by mohla byť zvládnutá. Aspoň do tej miery, aby mohol život normálne, aj v našej krajine, fungovať. A tým myslíme aj koncerty a festivaly. Každoročne sa na nich v našich končinách zúčastňujú tisíce priaznivcov, ktorí si museli tento rok zvyknúť na novú, nie práve čo sa tohto týka optimálnu, situáciu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
P.A.T. zverejnil song „Cereálie". Čím prekvapuje v tejto skladbe?

Najneskôr reálna je zrejme jeseň 2021, ale pevne veríme, že to bude skôr. O tom tu nejdeme polemizovať, ale v časoch, kedy máme možnosť počúvať parádne nové tracky od Separa, Dameho, Sergeia Barracudu, Ega, Nik Tenda, Viktora Sheena, Nerieš, Moma a mnohých ďalších, ďalších a ďalších, myslíme si, že je na mieste, aby sme sa myšlienkami posunuli do budúceho kalendárneho roka, v ktorom takpovediac všetci budú dobiehať zameškané. Teda, nevieme, či zameškané je pravé slovo, pretože napríklad album Kontrafaktu Real Newz už bude v nami spomínanom čase takmer dva roky starý, ale jednoducho, všetko sa rozbehne.

Koncertné turné určite majú v pláne Separ s albumom OG, rovnako tak Dame s albumom 100RY, Nerieš s ich tohtoročným CD OK, určite aj Ego s Egotronom, Momo s Extras, Nik Tendo s Restartom a Lunazarom, Viktor Sheen s Barvami, ale napríklad aj Konex s Voilá a množstvo ďalších interpretov. Nejdeme spomínať všetkých, ktorí produkujú novú hudbu v tomto kalendárnom roku, pretože sú tu aj mená ako Ektor, Pil C, Radikal Chef, LucaBrassi10x, Majself, Ben Cristovao, Frayer Flexking,… jednoducho, mohli by sme menovať ešte niekoľko hodín – tvoria všetci a všetci budú, keď to bude možné, aktívni.

Zrejme viete, kam týmto všetkým mierime. Aj keď to teraz nie je jednoduché a mnohí z nás či z vás nie sú práve spokojní s tým, čo sa vo svete deje, tak treba byť trpezliví, pretože skôr či neskôr sa aj koronavírus stabilizuje a (nielen) kultúrny život sa vráti do normálu. Potom toho bude tak veľa, že si nebudete zrejme vedieť ani vybrať.  Teda, aspoň pevne veríme, že máme v tomto ohľade pravdu a naozaj to tak bude.

Len kým príde tento čas, tak si ešte chvíľu počkáme. Niekedy je však dobré zamyslieť sa nad tým, že to, čo príde nemusí byť vždy iba zlé, ale práve naopak. Môžu nás čakať lepšie zajtrajšky. Do konca roka 2020 sa ešte môžeme tešiť na množstvo novej hudby, pričom očakáva sa, že tvoriť budú Pil C, Radikal Chef, Rytmus či Separ. V neposlednom rade aj Kali. Takže, počkajme si na to, čo príde, môže to byť zaujímavé, v pozitívnom (nie tak pozitívnom) zmysle slova.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Yzo, Luca, Saul, Blako a Nik: „NFS" - feat, ktorý ťa pohltí (VIDEO)

 

Odporúčame