NÁZOR Toxické vzťahy zo ženskej perspektívy: Lucia žila s narcisom, uvedomila si to až neskoro

toxické vzťahy

Toxické vzťahy z pohľadu ženy (Zdroj: Unsplash/omid-armin)

#V prvej časti sme si rozobrali nezdravé vzťahy z mužskej perspektívy, dnešná časť je však venovaná toxickým mužom ako dôkaz, že pri nezdravých vzťahoch dokážu schybiť nie len ženy, ale aj muži. Ako veľmi dokážu ublížiť ženám svojou nechápavosťou, ignoranciou či manipuláciou? V dnešnom príbehu myslíme na všetky ženy, ktoré si prešli neľahkým obdobím v zajatí netolerantného partnera, konštantnými highs and lows či samotným nenaplnením skutočnej lásky. Ak si toxický vzťah prežila alebo ho momentálne prežívaš, Luciin príbeh je venovaný práve tebe.

Rovnako ako v minulej časti Martinovi, aj Lucii sme položili 5 rovnakých otázok týkajúcich sa jej nezdravého vzťahu. Luckine odpovede ti ukážu, že sebaláska je viac, ako len neustále opakujúci sa pojem, ktorý sa ti dennodenne pripomína na Instagrame.

Ako si vstúpila do toxického vzťahu? Možno to začalo nevinne a možno si si všimla varovné signály už od začiatku. Kedy si pochopila, že niečo nie je v poriadku?

Bol to zo začiatku veľmi pekný zdravý vzťah, ktorý bol postavený predovšetkým na úprimnosti a silnej dôvere. Boli sme spolu takmer 4 roky. Prvé varovné signály prišli približne pred rokom a pol. Dozvedela som sa, že šport, ktorému sa venuje nerobí fair-play. Neskôr mi začal tajiť aj iné veci, až to napokon vyústilo ku klamstvám.

Doteraz vo mne drieme pocit, že celý náš vzťah bol vlastne jedno veľké klamstvo. To, že niečo nie je v poriadku som pochopila, keď vo mne vzbudzoval pocity neistoty, neustále vyvolával pochybnosti o nás dvoch a o mne. Vraj som ja tá, s ktorou niečo nie je v poriadku, dokonca, že som zlá, chybná. Nešlo to ďalej. Nakoniec som si uvedomila, že jeho neustálou neúprimnosťou dosiahol to, že som mu prestala dôverovať.

Napriek všetkému som ho stále podporovala v tom, čo robí, aj napriek steroidom. Chodila som s ním na súťaže, sústredenia, zvládala som jeho nálady, až som si nakoniec vyslúžila vetu: „Ty ma nepodporuješ.“ V tom okamihu sa mi predstava o tom človeku, o nás a o našej budúcnosti úplne zrútila.

Prečo si zotrvávala v takomto nezdravom vzťahu? Bolo na ňom niečo pekné, čo ti napriek všetkému spôsobovalo radosť?

Jednoducho som mala pocit, že si rozumieme. Ak sa na to pozerám spätne, nebolo dôležité to, aby sme boli šťastní obaja, ale iba on. Celý vzťah sa točil len okolo neho. Prioritami bolo len to, čo chce robiť on a to, aké má plány. Veľmi ťažko robil kompromisy, a aj keď ich urobil, bolo to jednoducho cez zuby. Za posledný rok mi robilo radosť iba to, že som si naivne myslela, že ja robím radosť jemu. Zdôrazňujem – to som si iba myslela. Inak mi úprimne robilo radosť aj to, keď prišiel po mňa do práce, keď sa snažil tráviť so mnou svoj voľný čas. Avšak popri iných povinnostiach som v tom čase nemala dostatok času ani na seba či pre seba.


NÁZOR Toxické vzťahy zažívajú aj muži: Toto je Martinova spoveď, kde prezradil všetko narovinu


A teraz naopak. Čo si považovala v tomto vzťahu za to najhoršie? Čo ti nevýslovne vadilo a ubližovalo? Ako si sa v tom čase cítila?

Ako som spomenula, všetko si to uvedomujem až spätne. V tom čase som nemala dojem, že je niečo zlé. Napriek všetkému ma už vtedy zarmucovalo, keď sa nesnažil urobiť šťastnou mňa. Nevymyslel žiaden program (stále som bola ja tá iniciatívna) alebo sme čas trávili neefektívne – mobil v ruke, telka. Nemal snahu ma akokoľvek prekvapiť, urobiť niečo navyše, potešiť ma len tak. Jeho najhoršia chyba bola asi tá, že náš vzťah vnímal už ako samozrejmosť. Stále sme riešili dookola tie isté problémy a bol to už doslova začarovaný kruh.

Ako si dokázala ukončiť tento vzťah a čo ti v tej dobe najviac pomohlo? Ako sa zmenil tvoj život od ukončenia nezdravého vzťahu?

Dokázala som to tak, že som to povedala nahlas za neho. Samozrejme cez telefón. Cez písmenká. Bolo to ťažké. Dalo by sa to doslova prirovnať ku kolotoču – hore dole. On chcel ostať kamarát a zotrvať v kontakte, no ja, napriek tomu, že som sa o to snažila, nedokázala som to.

Približne po mesiaci od rozchodu som si ho zablokovala na sociálnych sieťach, pohádala sa s ním a rozišli sme sa takpovediac v zlom. Avšak moje svedomie ostalo čisté. Veľmi mi pomohla hudba, cvičenie a pohyb. V neposlednom rade mi však pomohli ľudia, kamarátky a spolužiačky. Doma sme sa o ňom nerozprávali, nikto ho nespomínal a každý sa s tým vysporiadal v tichosti.

Ako ďalšie pozitívum vnímam aj to, že mám teraz na seba veľmi veľa času. Začala som sa venovať športu, počúvam veľa hudby (to som predtým až tak nerobila), často fotím, zoznamujem sa s ľuďmi a trávim čas v prírode. Rovnako udržiavam kontakty s oveľa väčším množstvom ľudí, ako to bola počas vzťahu, čo je taktiež značným pozitívom.

Máš nejakú radu pre všetkých tých, ktorí toxický vzťah prežili, prípadne prežívajú?

Nebojte sa ukončiť nezdravý vzťah, v ktorom sa necítite komfortne. Nemáte sa čoho. Váš život je o vás, nie o ňom či o nej. Nechcete žiť v klamstve. Odíďte. Stále sa okolo vás nájdu ľudia, ktorí vám z toho pomôžu. Najviac tí, od ktorých to ani nebudete čakať. Zamestnajte si svoju myseľ. Obklopte sa ľuďmi, prácou, školou a hlavne neseďte doma a nemajte depky. A ešte jedna malá rada na záver -nestalkujte ho/ ju na sociálnych sieťach.

Pamätaj na toto

Rozličnosť pohľadov, ktorú priniesol na tému toxických vzťahov mužský i ženský pohľad, je skutočne fascinujúca. Inak cítia muži a inak ženy, v konečnom dôsledku však môžeme povedať, že nezdravý vzťah postretne takmer každého z nás. Možno preto, aby ťa niečo naučil.

Pamätaj však, že sa nemôžeš nechať manipulovať, kontrolovať, znevažovať či porovnávať. Naopak daj prednosť sebe samému, svojim aktivitám, záujmom či ľuďom, ktorí nepotrebujú každodennú verifikáciu o tom, či si pre nich dostatočne dobrý/dobrá. Veríme, že ti naša rubrika venovaná nezdravým vzťahom pomohla. Nie je nič krajšie, ako mať zdravý plnohodnotný vzťah prioritne sám so sebou. Ak niečo takéto nadobudneš, vedz, že pravá láska skutočne zavíta aj k tebe.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame