NÁZOR Toxické vzťahy zažívajú aj muži: Toto je Martinova spoveď, kde prezradil všetko narovinu

muž toxický vzťah

Život v toxickom vzťahu zažívajú aj muži (Zdroj: Unsplash/drew-hays)

#Často si myslíme, že len muži sú tí, ktorí nám, ženám, ubližujú. Klamú nás, manipulujú, prehnane žiarlia a sú majetnícki. Čo ak tentoraz nie je na chybe len mužské pokolenie? Ak načrieme do histórie, spomeňme si na príbeh v rajskej záhrade, v ktorom práve Eva poslúchla hada a odtrhla jablko zo stromu života. Zmanipulovala aj Adama, a tak zničila raj, v ktorom mohli žiť spolu naveky. Manipulácia zo strany žien však neostala len v rajskej záhrade a preženie sa aj dnešným svetom.

V tomto článku ti prinášame spoveď Martina, ktorý ti rozpovie svoj príbeh o toxickom vzťahu. Aký je pohľad z mužskej perspektívy a čo všetko mu pomohlo, aby našiel tú správnu cestu? Ak si prežil alebo prežívaš momentálne nezdravý vzťah, tento článok je venovaný práve tebe!

Láska je… doplň podľa seba

Láska. Nevyčerpateľný cit, ktorý má mnoho podôb. Láska môže byť krásna, čistá, vášnivá i bezhraničná. Napriek mnohým krásnym atribútom v sebe skrýva i tienisté stránky, vďaka ktorým si nejeden z nás poplakal či dokonca prestal veriť, že niečo také ako pravá láska vôbec existuje.

Martinovi sme položili 5 komplexných otázok týkajúcich sa jeho skúseností v toxickom vzťahu. Jeho odpovede ťa neraz prekvapia a niekedy sa budeš musieť jednoducho pousmiať.

Ako si vstúpil do toxického vzťahu? Možno to začalo nevinne a možno si si všimol varovné signály už od začiatku. Kedy si pochopil, že niečo nie je v poriadku?

Bol som mladý a o tri roky staršie dievča ma zviedlo. Dovtedy som žiadnu skúsenosť so ženami nemal, a tak som sa rozhodol, že mi vekový rozdiel nebude prekážať. Začalo to napriek tomu, že som si udržiaval menší odstup, prvý mesiac som ani nechápal, čo sa to vôbec deje. Vždy som totiž chcel ísť do vzťahu predovšetkým z vlastnej iniciatívy, no v tomto prípade to bolo napriek všetkému akoby donútene.

Prvým varovným signálom bol fakt, že randila s viacerými mužmi naraz. Ani neviem ako, no snažil som sa to prehliadať. Vždy mi na to povedala, že s nimi trávi čas len preto, že si so ženami nerozumie. To, že to všetko bolo len klamstvom som pochopil až vtedy, keď ma prvýkrát podviedla. Ja hlupák som jej na začiatku všetko odpustil.

Prečo si zotrvával v takomto nezdravom vzťahu? Bolo na ňom niečo pekné, čo ti napriek všetkému spôsobovalo radosť?

Zotrval som asi zo samotnej zotrvačnosti a zvyku. Napriek všetkému v tom vzťahu boli aj pekné momenty, respektíve, ja som si vedel nájsť aj v zlom to dobré, aby som sám seba presvedčil, že to nie je až také zlé. V skutočnosti som to robil najmä preto, že som sa bál rozchodu.

Našiel som si k nej cestu, mal som ju predsa len rád takú, aká bola. Pekné na tom bolo pochopiteľne aj to, čo sa dialo v súkromí. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo som zotrval. Dával som do nášho vzťahu všetko a len ťažko som sa vzdával človeka, o ktorého som sa tak veľmi snažil.

A teraz naopak. Čo si považoval v tomto vzťahu za to najhoršie? Čo ti nevýslovne vadilo a ubližovalo? Ako si sa v tom čase cítil?

Najhoršie bolo to, že som nebol jej jediným. Ktovie, koľkokrát ma v skutočnosti podviedla. Po tom všetkom som jej už nedokázal veriť a vzťah bez dôvery je odsúdený na zánik. O niektorých jej záletníkoch dokonca viem, o niektorých si to len myslím. Pravdou je, že najradšej by som nevedel o žiadnom z nich, ako neznášať toľkých mužov. Celá situácia ma trápila a niesol som to len veľmi ťažko. Neustále klamstvá a podvádzanie. Nerád na to spomínam, no napriek tomu to ostalo v mojej pamäti.

Ako si dokázal ukončiť tento vzťah a čo ti v tej dobe najviac pomohlo? Ako sa zmenil tvoj život od ukončenia nezdravého vzťahu?

Ukončil som to, lebo som už nemal na výber. Nechápem, ako som sa dokázal cez všetky tie zrady preniesť, no boli sme spolu štyri roky. Napriek tejto dlhej dobe, kedy sa už vzťah dá považovať za relatívne stabilný, ma podviedla. Vtedy som vzal telefón, bola to jediná možnosť, pretože v tom čase bol lockdown a neboli sme z jedného okresu. Napísal som jej, že ju už nikdy v živote nechcem vidieť a týmto som to vlastne celé ukončil.

Zablokoval som si ju na všetkých sociálnych sieťach, strhal zo stien všetky obrazy a snažil sa tak zbaviť všetkého, čo mi ju vôbec pripomínalo. Nikdy predtým by mi nenapadlo, že minulé stretnutie bolo posledné a že to bude musieť takto nečakane ukončiť.

Čo sa dialo potom?

A ako som to zvládal? Prvé dva týždne som nevedel ani jesť, nebol som schopný ničoho a dávkoval sa antidepresívami. Nebol to najsprávnejší spôsob, no časom mi pomohli najmä kamaráti a hudba. Dá sa povedať, že sa mi život zmenil v tom dobrom slova zmysle. Venujem sa viac kamarátom, zvieratám, rastlinám a svojim koníčkom. Dokonca sa mi oveľa lepšie cvičí, pretože nič nenabudí človeka viac ako nervy a smútok. Napriek tomu som odvtedy viac usmievavý človek, lepšie vychádzam s ľuďmi, no nemôžem povedať, že to na mne nezanechalo žiadne následky.

Prvým je asi to, že sa mi ako lusknutím prsta začal páčiť deathmetal, v ktorom sa vrieska asi najviac, ako sa len dá. Počúvam ho výlučne na najvyššej hlasitosti, aj keď mi mobil každých 5 minút hlási, nech to stíšim. (smiech) Bol to však jediný spôsob ako prehlušiť negatívne myšlienky v mojej hlave. No a druhým, už vážnejším následkom je, že nedokážem veriť. Stratil som dôveru v ženy a takmer vždy sa obávam, že nebudem jej jediný.

Rovnako nedokážem ľúbiť. Moja hlava si doslova vytvorila barikádu, ktorá bráni vstupu akejkoľvek ženy do môjho života. Zatiaľ nedokážem cítiť k žene nič viac ako kamarátstvo a taktiež som stratil záujem o akýkoľvek druh erotiky. Momentálne si nedokážem predstaviť byť opäť vo vzťahu. Napriek všetkým negatívam však dúfam, že sa to časom zlepší. Pozorujem drobné zmeny k lepšiemu, no všetko chce čas.

Máš nejakú radu pre všetkých tých, ktorí toxický vzťah prežili, prípadne prežívajú?

Ak ťa podvedie, čo i len raz, ukonči to. Nezlepší sa to. Neodpúšťaj neveru ani snahu o neveru. Síce to rozhodnutie bude bolieť, no lepšie je ukončiť to skôr, ako po dlhoročnom vzťahu. Zbav sa všetkého, čo ti ju pripomína, nesleduj ju na sociálnych sieťach a obklop sa priateľmi, ktorým budeš naslúchať.

Ak ti vravia, že žiješ v toxickom vzťahu, bude to najskôr pravdou. Ak ti vzťah berie viac ako dáva, ukonči to. Ak klame, ukonči to. Ak jej nie si schopný veriť, rovnako to ukonči. Nenechaj sa meniť, nenechaj sa ovládať a nenechaj si nadávať. Ak spoznáš tú pravú ženu, bude vedieť, čo všetko pre ňu znamenáš a aký neoceniteľný si. A asi to najdôležitejšie, odolaj zlým myšlienkam. Nedokážem ani zrátať, koľkokrát som to chcel vpáliť do stromu na motorke, potom som si však uvedomil, že by za to nestála a že môj život má napriek všetkému veľkú hodnotu.

Nepozeraj sa len do diaľky, ale aj zblízka, pretože tak neprehliadneš dôležité detaily. Niekedy vieš už od začiatku, že žiješ v nezdravom vzťahu a niekedy si to len nechceš priznať. Aj keď ju miluješ, nemôžeš ignorovať ako ti ubližuje.

Ak si aj ty bol niekedy zraneným „Adamom“, verím, že ti Martinov príbeh pomohol. Toxický vzťah je náročný nie len pre ženu, ale i pre muža. Pamätaj, že aj ty si ten, ktorý si zaslúžiť prijímať šťastie. Koniec koncov zaslúžime si to všetci – muži i ženy.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame