Ďalšia vec, ktorú majú opice spoločnú s ľuďmi: Štúdia priniesla zaujímavé zistenie

Opice skúmali v rôznych inštitúciách po celom svete (Zdroj: Freepik/wirestock)

#Vedel si o tom, že priateľstvá na celý život neuzatvárajú len ľudia? Podľa novej vedeckej štúdie sú tohto javu schopné aj opice. Vedci u nich skúmali spoločenskú pamäť a ich správanie. Prišli na zaujímavé závery, ktoré doposiaľ neboli známe.

Opičia pamäť

Štúdia o 26 zajatých šimpanzoch, pod vedením evolučnej biologičky z Harvardskej univerzity Laury S. Lewis, priniesla zaujímavé zistenia.  Opice spoznali členov svojej rodiny či priateľov, ktorých nevideli desaťročia.

46-ročná Louise Bonobo v Japonsku prejavila známky spoznávania dvoch bonobov, ktorých nevidela od roku 1995. Podľa zdrojov je to najdlhšia spoločenská pamäť, ktorá bola zaznamenaná u zvieraťa.

Zaujímavý experiment

Opice skúmali v rôznych inštitúciách po celom svete, vrátane Kumamoto Sanctuary, Edinburgh Zoo v Škótsku či Planckendael Zoo v Belgicku.

Každý šimpanz, ktorý bol zapísaný do štúdie, dostal počítač, ktorý mu zobrazil dve fotky. Jedna fotografia ukazovala pre diváka neznámu tvár, tá druhá bola zasa podobizeň jeho starého priateľa alebo príbuzného, s ktorým opica v minulosti žila aspoň rok.

Ako to prebiehalo?

Na fotografiu sa mohli pozerať len 3 sekundy, potom nasledovalo skúmanie nástrojom na sledovanie očí účastníka experimentu. „Bol to veľmi jednoduchý test. Zistili sme, že sa pozerali podstatne dlhšie na fotky svojich „kolegov“, ktorých poznali z minulosti.“

Experiment započal na základe zvláštneho pozorovania. Primatológovia si totiž všimli, že šimpanzy zrejme poznajú svojich ľudských opatrovateľov aj po dlhšom časovom odlúčení.

Výsledok výskumu

Ako uvádza portál Science Alert, štúdia o šimpanzoch podporuje myšlienku toho, že my a opice sme si dosť podobní. Máme mať rovnaké mozgové mechanizmy na spracovanie tváre, ktoré napomáhajú v tvorení trvalých celoživotných vzťahov.

„Táto štúdia nám neukazuje, akí sme odlišní od ostatných opíc, ale akí sme si podobní, či akí sú podobní oni nám,“ uviedla Lewis.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Bojuješ často s lenivosťou? Výskum spred pár rokov odhalil, čo môže byť príčinou tohto stavu!

„Na určenie toho, či pamäť opíc trvá dlhšie než len 26 rokov, je potrebné zistiť viac údajov,“ píšu v závere štúdie Lewis a jej kolegovia. „Tieto výsledky naznačujú, že pre niektoré opice môže byť dĺžka životnosti sociálnej pamäte relatívne podobná ako u ľudí.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame