Vybrali sme TOP 10 najlepších slovenských videoklipov za rok 2022

TOP 10 videoklipov 2022

TOP 10 videoklipov za rok 2022 (@momo_wlk, @rytmusking)

#Portál Generaciarapu tvoria 4 ľudia, ktorí sa zaoberajú rapovým žánrom už niekoľko rokov a pracovali pod značkami ako Ruka Hore, The Mag, RedBull či Hip Hop Žije. Tieto rebríčky a výbery môžete považovať za subjektívne vyjadrenia jednotlivcov, ktorí sa písaním o rape čiastočne aj živia. Nie je to žiadne súperenie, len naše vyjadrenie na rap, ktorý milujeme. Dnes vám predstavíme náš výber TOP 10 slovenských rapových videoklipov, ktoré podľa nás vyšli za rok 2022. 

Určite sa nájde aj množstvo iných, ktoré sme nevybrali do nášho rebríčka, preto ak máš iný názor, pokojne nám ho napíš do správ alebo komentárov. Na rebríčku som pracoval najviac ja (Edy) a pomáhali mi aj Jakub a Vavi.

redakcia generacia rapu
Jakub, Edy, Vavi, Stano, to je redakcia Generacia Rapu (Zdroj: Archív)

10. WEN & Porsche Boy – „mhm“

Tento track sa objavil aj v našich TOP 10 skladieb za rok 2022 a svoje miesto si aj v tomto rebríčku, tentokrát vďaka videoklipu. Napriek tomu, že nejde o nejaký ucelený koncept (možno zámer?) a lokácie sú celkom random, má to svoje čaro. Vidíme interpretov a ich friends v rôznych pózach a na rôznych spotoch. Či už je to v aute, pred autom, na lodi, v prístave alebo v reštaurácii.

Čo však veľmi cením je spôsob, akým zachytáva kamera interpretov a následne všetky zaujímavé strihy, efekty či color grading. Taktiež musím pochváliť, že si režisér klipu dal záležať na tom, aby klip krásne dotváral atmosféru songu. Fakt super práca.

Credits: 

DOP: Matej Babuka
1st AC: Rebeka Ondová
Edit: Patrik Luteran & Matej Babuka
Color grading: hood studio.

9. Boy Wonder – Batman

Okrem toho, že Wonder vydal pre mňa album roka, čo sa týka rapu, tak natočil aj veľmi kreatívne videoklipy. Tie sú v jeho podaní originálne a majú vždy myšlienku. Cením, že zhruba v polke klipu sa Wonder otočí hore nohami a visí zo „stropu“, rovnako ako netopier = Batman. Pochvala ide aj jeho make-upu, ktorý mu tvorí imidž Brucea Wayna. Očné linky sú typickým prvkom, ktorý používa Batman aj v komiksoch či animákoch. V najnovšom filme o Batmanovi sme to mohli vidieť aj u Roberta Pattinsona.

Credits:

Video by Produkce beze strachu https://bezestrachu.com,
DOP: Chaply Rzblz
Lights: Robert Marek Jr.
Makeup artist: Veronika Marková

8. Kali & Peter Pann ft. Pišta Lakatoš – Hop Čip

Animácie od LokalTV nie sú v klipoch už novinkou. Tento spôsob využili už mnohí interpreti, kedy do reálneho klipu zasadili aj animované postavičky. Za čo je teda tento klip v našej TOP 10? Za choreografiu a lokácie. Hudba aj celková téma skladby sa dokonale hodí na „vidiek“ či dedinu. To pochopil aj Michal Nemtuda, ktorý dal dokopy zábavný a energetický videoklip spoločne s ďalšími ľuďmi.  Diskotéka, grilovačka, futbalové ihrisko či bar.

Všade sa dá robiť HOP ČIP. Na celom klipe najviac cením zábery z futbalového ihriska, kde sa bijú futbalisti a dávajú si do tela. Kali popri nich rapuje s fúrikom a majkom v rukách, pričom vzadu skandujú  fanúšikovia na tribúne so svetlicami a pred ňou sú tancujúce roztlieskavačky = jednoducho pop*či.

Credits:

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ako znie skladba Domov od Nerieš v numetal verzii? Strespez ti dá odpoveď

Video by Scenár/réžia – Michal Nemtuda https://instagram.com/lachimes
Kamera – Alex Žitňanský https://instagram.com/alex.zitnansky
Postprodukcia – FXTR https://instagram.com/fxtr__fxtr
Produkcia – Jakub Šindler https://instagram.com/kjubster
Gaffer – Marek Raffo Raffay https://instagram.com/marek_raffo_raffay
Animácia – LOKAL TV https://instagram.com/lokaltv

7. Porsche Boy – BACK IN THE DAYZ

Seriózny rap, seriózny klip. Takto by som charakterizoval Back In The Dayz. Rovnako ako skladba, tak aj klip ma chrabrú atmosféru a vibe. Je to skok do minulosti, keď Porsche Boy začínal objavovať hood a svoje záľuby na ulici. Samozrejme, v živote nič nejde ľahko, a zároveň tak rapuje a zobrazuje problémy, ktorým čelil. Musím pochváliť nápad s malým hercom, ktorý zobrazoval mladého Porsche Boya, kde sa menia zábery s reálnym raperom a ním. Dobré a premyslené strihy, lokačky na sídliskách…jednoducho, takto má vyzerať klip, ktorý dotvorí myšlienku skladby.

P.S.: Separov Buldozér a plagát Kontrafaktu na stene? Palec hore.

Credits: 

Produkce beze strachu (https://bezestrachu.com)
Director, DOP: Petr Zoubek
Produkcia: Michal Maršálek, Alena Antropiusová 1st AC: Jakub Veinlich
Gaffer: Jakub Marek
Postprodukce: Petr Zoubek
Runner: Alena Antropiusová
Detský herec: Vojtěch Špička

6. Saul – Ringere

Rozhodne s nami bude väčšina z vás súhlasiť, keď napíšeme, že Saul patrí do slovenského new schoolu. A v tomto prípade je viac-menej jedno, že newschool evidujeme najmä pri rape. Saul je viac spevák, než raper, ale aj do toho spevu prenáša rapové prvky, takže preto je aj v tomto rebríčku. Interpret, ktorý si v minulosti urobil meno v rámci zoskupenia Khans, takto potvrdzuje, že jeho kariéra pokračuje správnym smerom. V čerstvej skladbe „Ringere“ idú do popredia všetky jeho silné črty. A ten videoklip? Amerika. Veľký rozpočet, herci, postavené scény, kulisy, rekvizity, premyslený príbeh a znázornenie pocitov do poslednej bodky.

Credits:

Produced by madeforhood.
Director: Kristián Grupač
DOP: Hugo Činčala
Creative Producer: Adam Rohal
Production Manager: Martin Dani
Styling: Nicholas Naison, Benjamín Zoľák Props
Designer: Tobias Equipment
Construction: Samuel Majvitor
Editor: Vladimíra Vrbiňáková
Colorist: Daniel Gavenda
AD: Štefánia Lovasová
AC: Rastislav Slobodník
Gaffer: Gábor Angyal
Best Boy: Samuel Križovenský
Photographer: Dorota Jedináková

5. gleb – ZNÁMKY ŽIVOTA / MC ERIK & BARBARA (STOKA REMIX)

Originálne strihy, zábery a netradičné poňatie streetových klipov. Dovolím si tvrdiť, že Simon Šeriš aka Saymonseris je v týchto veciach asi najlepší na Slovensku. To potvrdzuje odvtedy, čo začal robiť klipy pre Gleba, a to už niekoľko rokov za sebou. Tie klipy jednoducho neomrzia a sú zaujímavé. Vždy ma prekvapí, ako dokáže robiť prechody a ako vie nasnímať Glebovu tvorbu do videoklipu. Aj z jednoduchých lokácií vie vyťažiť maximum a klip je vždy do posledného snímku prepracovaný. Ak si myslíš, že toto patrí na prvé miesto, nebudem protestovať.

P.S.: Spešl uznanie si zaslúži aj animovaný videoklip na track workin workin, o ktorý sa postaral svojimi animáciami Adam Bazlik. Množstvo referencií na Glebovu tvorbu, vtipne zobrazené situácie a veľa originálnych nápadov. Cením.

Credits:
Director/DoP: Simon Seriš
Production : Kubo Jurkovič, Tomáš Ščipák
Gaffer: Pavol Brečka
Editor: Simon Seriš
Grading: Matej Kumpán
Runner: Matuš Hybben

4. Momo ft. Rytmus – Boh

Úprimne som nečakal, že by sa niekto zo Slovenska pustil do takéhoto atmosférického klipu s množstvom efektov a najnovšími technológiami. Momo oslovil talentovaného Čecha menom Jaro Atry, ktorý sa zameriava na špeciálne efekty a postprodukcie v Unreal Engine a rôzne virtuálne sety. Skladba „Boh“ má veľký odkaz, ktorý potreboval aj patričné zobrazenie. Je to niečo duchovné, abstraktné, zároveň to potrebovalo mať konkrétne tvary a lokácie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Pil C potvrdil nový album: Bude to niečo nové, tvoril v Brazílii aj v Indonézii

Ako také niečo vymyslieť? V Unreal Engine. Jaro Atry okrem toho použil aj AI (umelú inteligenciu) na generovanie kulís a vizuálnych konceptov v určitých scénach. Keď si zavoláš na takýto track Rytmusa a spojíš to s parádnou témou a týmto klipom, vznikne vyšperkované umelecké dielo po každej stránke.

Credits: 

Jaro Atry

3. Strapo ft. Separ – 3:59

Silný track potrebuje silný videoklip. Strapo sa vrátil po dlhšej odmlke a jedným videosinglom zamiešal karty na slovenskej rapovej scéne. Nielenže 3:59 patrí medzi najlepšie skladby (každý redaktor mal 3:59 vo svojom rebríčku), ale dostal sa aj v tomto rebríčku medzi najlepšiu trojicu videoklipov, ktoré vyšli v minulom roku.

Svetlá, lokácie, nápady, referencie na Strapovu hudbu a celkovo kulisy, sú na obrovskej úrovni. Klip na filmový feeling, čo bol určite aj cieľ. Každopádne, stále ide o hudobný klip, ktorý dokonale sedí ku skladbe a pozdvihol ju ešte na vyššiu úroveň. Scéna s dažďom a Hennessy? TOP. Autori klipu, bratia Maxim Kľujev a Nazarij Kľujev, sú dlhoroční Strapovi kamaráti, čo sa prejavilo určite aj na dobrej a kvalitnej spolupráci.

Credits:

Réžia & Kamera: Maxim Kľujev
Producent: Nazarij Kľujev
Strih: Pavel Mezihorek
Colorgrading: Matej Šalko
Produkcia: Jaro Stupák Ostrič
Ostrič: Marek Lehocky
1AC : Timotej Kovačevič
Steadicam: Marek Blanár
Gaffer: Johny Hedera
Svetla: Jaro Ďurčovič, KBShop
Scenografia: Robert Slimak, Robert Šebesta
Styling: Lukáš Krnáč
Make up: Mendy Čapkovičová
Casting: Facebox
Making of fotografie: Jakub Kovalík
Catering : Kaliforňan

2. Kontrafakt – Nemusíme

Veľký budget automaticky neznamená, že to musí byť kvalitné a premyslené. Pri tomto klipe to však je. Ide v podstate o dvojklip, ktorý je na skladby KF ako Rolls a novinku Nemusíme z dielne Kontrafaktu. Prvý klip zachytáva, prečo je Kontrafakt v lige, ktorá má vlastné pravidlá podľa troch špinavých mien. Nedá sa do nej dostať a jej hodnotu určuje minulosť, prítomnosť aj budúcnosť. Keby som bol raper, ktorý rapuje o úspechu a o drahých veciach a vidím tento klip, prehodnotil by som, či by som sa ešte chválil. Ešte keby tam bol záber z O2 arény, ktorá bude tento rok, nemáš čo povedať.

Čo sa týka druhej polovice videoklipu, ten je zameraný na čistú energiu a testosterón. Hype sa dá v tomto tracku krájať, takže bolo na režisérovi klipu, ako to zobrazí. Tento klip som nedal na druhé miesto iba kvôli efektom a precíznym záberom, ale kvôli tomu, že dokonale zachytil tvrdosť a drsnosť skladby. Ego ako reprezentácia ľadu, naproti Rytmus, ktorý je čistý oheň. Keď sa spoja tieto dva živly, ostane len spúšť (ak ich naserieš). Samozrejme, efekty, strihy a scény sú úplne profi.

Credits:

Director/DoP/Editor: Goldy
Producer: Shadex

Crew (SK)
1st AC: Rene Kontúr
2nd AC: Jakub Hraník
Camera rental: Jumpcat
PA: Štefan Fúzy

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vražda ústami: Martin Matys vydal nový klip a ohlasuje album

Crew (CZ)
Ronin operator: Vladimir Doležel
Ronin assist. / 2nd AC: Matej Hollý
1st AC: Martin Trnka
Camera renta: BIOFILMS
Motion control: Blackbot – Tomáš Šiška and team

Art director/Color grading: Goldy
VFX/Compositing: Dominik Valachovič

Dimm. operator: Ján Salát
Chief electrician: Pavel Homolka
Bestboy: Julie Vostalová
Studio / Lighting equipment: Hexar studios
SFX: MAX effects – Lukáš Zmij, Karel Grigar
Set design, Props: Tomáš Bára
Car mount (RR): Viktor Odehnal

Casting coordinator: Dominika Byrtusová
MUAH: Katka Černíková
Production assistant: Štefan Fúzy
Runner: Viktor Zem
Making of: Natálie Šnoblová

1. Momo ft. Separ x Pil C – Vyrobím Tlak

Každý videoklip v TOP 10 je na najvyššom leveli a každý si môže premiešať poradie podľa svojho vkusu. Ja som zvolil za numero uno videoklip na Momovu skladbu Vyrobím Tlak, kde mu hosťujú Separ a Pil C. Prečo? Podľa mňa by mala skladba a klip vytvoriť symbiózu, vďaka ktorej sa obidva prvky ukážu v najlepšom možnom svetle. Tento klip spĺňa všetko. Je to v podstate krátkometrážny film, ktorý má v sebe tradičné (rapové/hudobné prvky) ako synchrá či obraz, ktorý je prispôsobený hudobným vložkám, ako sú rapy či basy atď. (snáď viete, čo mám na mysli).

Má vlastný príbeh a prepája sa priamo s lyrics raperov. Každý z nich má vlastnú rolu, ktorú si hodnoverne aj zahral. Páči sa mi, že Momo príde každému hosťovi do jeho časti a má tam svoj priestor vyniknúť. Som rád, že to nie je rozdelené na 3 časti, ktoré by spolu nesúviseli, takto to je výborne prepojené a dáva to zmysel. Samotná skladba je tiež medzi najlepšími skladbami, ktoré vyšli minulý rok a rovnako dostala aj najlepší možný videoklip. Cením netradičné lokácie a kvalitné zábery. Jednoducho, všetko do seba zapadlo a preto je pre mňa tento videoklip najlepším, ktorý vznikol za rok 2022.

Credits:

VIDEO CREDITS: ▹ Réžia: Juraj Skula @juraj.es ▹ DOP: Juraj Skula ▹ Kamera: Martin Staňo @geminivideo ▹ Produkcia: Jana Šlebodová, Juraj Skula ▹ 1st AC: Niko Soldán ▹ Gaffer: Marek Raffay ▹ Best boy: Martin Molnár ▹ Grip: Marek Raffay ▹ MUA: Jana Matúšová ▹ Kostýmy: Jana Šlebodová ▹ Set design: Jana Šlebodová, Juraj Skula ▹ Edit: Juraj Skula ▹ Color grading: Juraj Skula, Martin Staňo ▹ BTS: Sabi Duchoňová

Účinkovali ▹ Detektív č1: Momo Detektív ▹ č2: Ivan Grozny ▹ Podozrivý: Separ ▹Šéf zásahovky: Pil C ▹Zásahový tím: Bezpečnostné zložky Šéf technického ▹Juraj Predmerský ▹ Asistent technického – Rastislav Hunák▹ Koroner: Patrik Kalman, Josef Flachs ▹Policajt: Petr Luska, Šimon Baumgartner, Juraj Predmerský ml.▹ Obeť: Csabi „Viliam“ El ▹ Podozrivý č2: Viliam

Čestné miesta: 

Konex & Kamil Hoffman – Eufória

Tento singel som zaradil medzi to najlepšie, čo sme minulý rok mohli počuť a myslím, že teda aj vidieť. Vibe zo skladby preniesli chalani s tvorcami aj do klipu a fanúšikovia s epilepsiou by tento výtvor asi mali skipnúť.

Separ – New York Freestyle

Pochopiteľne, samotný videoklip patrí medzi kvalitatívne vydarené záležitosti, no kľúčovú úlohu pre mňa zahralo silné prostredie z ulíc veľkolepého New Yorku, ktoré dodalo Separovmu singlu pomyselnú čerešničku na torte. Režíroval Yaksha.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame