Hľadáš tipy na víkend nadupaný zážitkami za pár eur? Pozývame ťa na miesto neďaleko Slovenska, v ktorom si každý nájde to svoje!

zámek Hradec nad Moravicí

Zámok Hradec nad Moravicí vyzerá ako z rozprávky (Zdroj: Hashtag/Laura Kamody)

#Jeseň je tu, no aj chladnejšie počasie má svoje čaro. Pestrofarebná príroda dokáže skutočne opantať zmysly a poskytne ti aj skvelú psychohygienu. Ak hľadáš inšpiráciu, kam sa vydať na víkend, máme pre teba niekoľko skvelých tipov na výlety po Sliezsku a Morave. Ale čo je na tom najlepšie? Bude ťa to stáť len niekoľko eur!

Dolní oblast Vítkovice

Tento názov ti je asi dobre známy vďaka festivalu Colours of Ostrava. Vedel si však, že tento areál sa využíval na ťažbu uhlia a výrobu železa medzi rokmi 1828 a 1998? Dnes sa celý industriálny komplex zmodernizoval a úchvatné priemyselné priestory slúžia na vzdelávanie, kultúru aj ako spoločenské centrum.

Obrovský areál tvoria viaceré budovy, medzi ktorými nájdeš napríklad Bolt tower. Tu sa ešte nachádza vysoká pec. Taktiež si tu vo výške 26 metrov môžeš vychutnať kávičku, koláč alebo sa prejsť po vyhliadke, ktorá sa tiahne okolo vrchného poschodia veže. Zaujímavosťou je, že túto vežu pokrstil slávny svetový atlét, Usain Bolt.

Okrem toho v areáli nájdeš aj lezeckú stenu, Food ateliér, Veľký svet techniky a mnoho ďalších zaujímavostí. Dolní oblasti Vítkovice môžeš navštíviť zdarma, platí sa len pri vstupe do niektorých častí, ako napríklad do galérie Gong alebo Veľkého a Malého sveta techniky. Kompletný cenník a celú mapu areálu si môžeš pozrieť tu.

Galérie

Občas to chce aj trochu umenia. Ak sa ti zažiada pokochať sa výtvormi, ktoré stvorili mimoriadne kreatívni umelci, máme pre teba niekoľko tipov.

Galéria Gong

Ako už zrejme tušíš, Galéria Gong sa nachádza priamo v areáli Dolní oblasti Vítkovice. Ide o moderný priestor, ktorý bol otvorený len tento rok. Nájdeš tu modernú expozíciu a okrem iných zaujímavých výstav aj diela slovenského umelca Milana Dobeša. Rozpoznáš ich už na prvý pohľad, pretože je preňho dôležité vyjadrenie pohybu. Ten zachytáva nielen v rámci výtvarného diela, ale aj ako ilúziu.

Galéria výtvarného umenia

Ostrava je skutočne kultúrnym mestom, pretože tu nájdeš aj ďalšie galérie. Teraz sa presunieme do Galérie výtvarného umenia, v ktorej si aktuálne pozrieš výstavu s názvom Přirození. Tá predstavuje diela rovnomennej výtvarnej skupiny, ktorá pôsobila v rokoch 1989 až 1992 a na svoju dobu bola veľmi revolučná.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto je Roger Federer? Legendárny tenista ukončil dvadsaťštyriročnú kariéru turnajom v Londýne

Taktiež je tu výstava Hidden, ktorá je veľmi surová a skutočne ti ju neodporúčame, ak si citlivejšia povaha. Zachytáva totiž surovosť, s ktorou sa stretávajú hospodárske či laboratórne zvieratá, ale aj zvieratá, ktoré sú ilegálne chované kvôli ich kožuchu na výrobu oblečenia.

V Galérii výtvarného umenia môžeš navštíviť aj stálu expozíciu, ktorá je po celý rok zdarma. Ide o historickú časť budovy s názvom Dům umění. Od svojho vzniku začiatkom 20. storočia tieto priestory neslúžili na nič iné, len ako galéria. Každá stena tejto expozície tak dýcha umením a kultúrou.

Galéria Plato

Ak máš rad kombináciu umenia a nezvyčajných priestorov, aj v tomto prípade ti dokáže Ostrava vyhovieť. Galéria Plato sa totiž presťahovala do nových priestorov, ktoré kedysi slúžili ako bitúnok. Nový interiér je veľmi čistý a elegantný a v návštevníkovi vzbudzuje určitý rešpekt.

Aktuálne sa tu nachádza výstava Optimalizované bájky o dobrém živote. Hlavnou témou je myšlienka, že hoci dnes máme množstvo voľného času, naše životy sú také zrýchlené, že to vôbec nevnímame. V Galérii Plato sa nachádza aj miestnosť, v ktorej je možné vystavovať svetové diela, pretože spĺňa všetky prísne kritériá, ako klíma, cirkulácia vzduchu i svetlá. Vstupné je prakticky dobrovoľné, pretože sa môžeš rozhodnúť, či zaplatíš jednu, tridsať alebo sto korún, čo sú maximálne štyri eurá.

Opava

Neďaleko Ostravy leží malebné mesto Opava. Na tomto mieste to skutočne žije, stretneš tu množstvo mladých ľudí a študentov. Veľmi často sa tu konajú kultúrne podujatia či koncerty. Dokonca môžeš navštíviť najstarší festival v Európe s názvom Bezručova Opava.

Okrem toho ti mesto ponúka aj poriadnu dávku histórie. Keď sa rozhodneš navštíviť centrum Opavy, určite ťa zarazí, že historické budovy nie sú konzistentné, ale popretkávané modernejšími. Po druhej svetovej vojne však zostalo mesto takmer kompletne zbombardované. Zachovať sa podarilo len niekoľko budov, ktoré v Ostrave nájdeš dodnes.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Riot Games predstavil nový Summoner’s Cup, vyrobila ho luxusná značka šperkov

Navštíviť môžeš aj mestskú radnicu, z ktorej si vychutnáš výhľad na celé mesto. Táto vyhliadka je však len pre skutočných odvážlivcov, pretože tu nájdeš len historické oplotenie, ktoré na prvý pohľad pôsobí veľmi krehko a labilne. Rozhodne však stojí za to prekonať svoj strach a pokochať sa.

Zámok Hradec nad Moravicí

Oblasť, v ktorej nájdeš aj Zámok Hradec nad Moravicí, je osídlená už od roku 2000 pred naším letopočtom. Po požiari kniežacieho hradu Přemyslovcov začal v polovici 13. storočia s výstavbou nového gotického hradu kráľ Přemysl Otakar II. V roku 1481 získal štatút mesta, znak a právo obchodovať.

V priebehu rokov sa vystriedalo pomerne veľa majiteľov zámku, pričom posledným bol Kašpar Pruskovský. Dobová výstava v zámku je skutočne fascinujúca. Nájdeš tu niekoľko zaujímavých kúskov, napríklad mramorové sedátko, ktoré bolo vyhrievané (do jeho vnútra sa vkladali horúce uhlíky). Taktiež sa tu nachádza skvostná zbierka japonských artefaktov a oblečenie samurajov.

Množstvo vecí, vrátane oblečenia, nábytku či dobovej dlažby, je originálnych. Pri vstupe do miestnosti, v ktorej sa dlažba nachádza, si musíš obuť špeciálne papuče, aby sa zabránilo jej poškodeniu. Vstupné do zámku je 200 korún, čiže približne osem eur.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame