Navštív miesta najznámejších kultových scén: Neuveríš aké filmy sa natáčali len pár kilometrov od Slovenska!

Princezna Arabela

Neďaleko nás sa natáčala aj slávna Arabela (Zdroj: Československá televize)

#Pravý filmový fanúšik by mal dokonale poznať miesta, kde sa jeho obľúbené výtvory natočili. Ak ťa zaujíma filmová história, určite si prídeš na svoje v Pardubickom kraji. Snáď nie je miesto, na ktorom by sa nejaký film nenatáčal, alebo by aspoň neprispel k vytvoreniu nového skvostu.


Stoličky tak pevné, že ich hádzali z Eiffelovky: Boli sme v legendárnej továrni na nábytok, ktorý chcel mať doma každý


Naplánuj si krátky výlet, ktorý ti zaberie len pár hodín cesty. Navštíviš tak miesta, ktoré sa ti navždy vryjú do pamäte. Rozhodne budeš mať úplne iný pocit, pri sledovaní kultových filmov, keď si predstavíš, že si jednotlivé scény mohol vidieť naživo.

Arabela (Kunětická hora)

Kto by si nespomínal na legendárnu rozprávku s princeznou Arabelou a zlým čarodejom Rumburakom? Určite si aj ty vždy túžil získať kúzelný prsteň, ktorý nosila princezná. S ním či bez neho, dnes máš možnosť dostať sa priamo k Rumburakovi! Práve jeho hrad totiž nájdeš na Kunětickej hore, ktorá má bohatú históriu a kopec zaujímavostí.

Momentálne si môžeš pozrieť len jednu polovicu hradu, pretože druhá sa rekonštruuje. Avšak už v roku 2023 budú práce dokončené a ty sa na malú chvíľu budeš môcť stať temným pánom tohto honosného sídla. Celý areál je navyše bezbariérový, takže sa dokonale prispôsobil potrebám všetkých filmových fanúšikov.

Rumburakov hrad na Kunetickej hore
Legendárny Rumburakov hrad nájdeš na Kunětickej hore (Zdroj: Hashtag.sk/Laura Kaličiaková)

Obchodníci (Pernikárstvo v Pardubiciach)

Len pred pár rokmi sa v meste Pardubice nakrúcal film s názvom Obchodníci. Práve v ňom si zahral majiteľ legendárneho pernikárstva pán Pavel Janoš. Samozrejme, nesmel chýbať ani perník. Mal formu ikonickej Zelenej brány, ktorá je jednou z dominantných znakov mesta.

Film je romantickou komédiou a hlavnú úlohu v ňom obsadil Richard Nedvěd a Lenka Záhradnická. Aj napriek tomu, že nemá veľmi dobré hodnotenie, pernikárstvo by si rozhodne navštíviť mal. Medovníky s tak lahodnou chuťou totiž určite nenájdeš nikde inde.

Perník Zelená brána
Pardubický perník si zahral aj vo filme (Zdroj: Hashtag.sk/Laura Kaličiaková)

Slúžka (zámok Slatiňany)

Atraktívna lokalita Pardubického kraja láka filmárov ešte aj dnes. Historické budovy sú zachované a navyše sú prítomné aj dobové rekvizity, ktoré štáb s najvyššou opatrnosťou môže využívať. Minulý rok sa v zámku v Slatiňanoch natáčal slovensko – český film Slúžka, ktorý by mal prísť do kín už tento rok.

Štáb na niekoľko mesiacov obsadil celú budovu zámku. Kastelán Jaroslav Bušta nám prezradil, že len v kuchyni, ktorá sa nachádza v podzemí strávili jeden celý mesiac. Zaujímavosťou je, že pri nakrúcaní jedno z okien zle zatvorili, a tak ho rozbil prievan. Štáb bol z toho tak vystresovaný, že sa zodpovední Jaroslavovi ospravedlňovali ako malé deti, ktoré vyvedú niečo zlé.

Spaľovač mŕtvol (krematórium Pardubice)

Priamo v meste Pardubice sa nachádza monumentálne krematórium, ktoré bolo postavené v roku 1923 podľa plánov architekta Pavla Janáka. Celá budova má nádhernú architektúru, ktorú je nemožné prehliadnuť. V 60. rokoch si ju všimli aj filmári a natočili tu kultový film Spaľovač mŕtvol.

Ide o mimoriadne obľúbený filmársky počin takže, ak si ho doteraz nevidel, určite by si to mal napraviť. Natočil ho režisér Juraj Herz, ktorý o nakrúcaní prezradil: „Bylo to dobré natáčení a hlavně velmi rychlé. Herci všechno uměli, všechno rychle natočili. Každý den ve 3 hodiny jsme byli hotoví, protože nikdo nechtěl v těch třech krematoriích, kde jsme točili, být.“

Jů a Hele (Múzeum bábok v Chrudime)

Hoci sa nenatáčalo priamo v Múzeu bábkarského umenia v meste Chrudim, rozhodne by si ho mal zaradiť do svojich filmárskych pochôdzok. Nájdeš tu totiž originálny kostým postáv Jů a Hele, ktorý tvorili v 80. rokoch hlavné postavy obľúbeného programu pre deti.

Okrem zaujímavostí z bábkového sveta, je tu aj drevená postavička Hurvínka a Spejbla, ktorá je nesmierne obľúbená nielen v Česku, ale aj u nás. Legendárna dvojica drevených bábok bola navrhnutá podľa českého bábkara Josefa Skupu. Neskôr bola dvojica doplnená o postavy Máničky, Paní Kateřiny a psa Žeryka.

Hurvínek a Jelínek
Hurvínek a Jelínek sú obľúbené drevené bábky (Zdroj: Hashtag.sk/Laura Kaličiaková)
Zdroj: hashtag.sk, wikipedia.org, CzechTourism
Odporúčame