Potrebuješ si požičať? Toto sú tipy odborníka, vďaka ktorým sa nepopáliš

peniaze obalka pozicka uver

Vieš, ako, kedy a o akú pôžičku požiadať? (Zdroj: Unsplash.com/Markus Spiske)

#Požičať či nepožičať si? To je otázka. Nedávno sme ti predstavili všetky produkty na úverovom trhu a teraz nám analytik Marián Búlik z OVB Allfinanz prezradí, na čo všetko si pri pôžičkách dávať pozor.

Správny výber

Odborník radí v prvom rade poriadne si premyslieť, na čo požičané peniaze využiješ, a podľa toho hľadať na trhu vhodný produkt. „Rozdiely v účele úveru a spôsobe ručenia rozhodujú o tom, či hovoríme o pôžičke, spotrebnom úvere, povolenom prečerpaní účtu, úvere z kreditnej karty alebo hypotéke,“ hovorí.

Ako pôžičku štandardne označujeme bezúčelový spotrebný úver, pri ktorom banka nerieši, na čo požičané peniažky minieš. „Spotrebný úver má všeobecne splatnosť maximálne 8 rokov. Je draho úročený, a to od približne 5 až do 10 percent,“ vysvetľuje. Ak si takto požičiaš tisíce eur, mesačná splátka bude skutočne vysoká.

Kedy sa teda spotrebný úver oplatí riešiť? „Spotrebný úver je akceptovateľný, ak potrebujete dofinancovať dôležitú kúpu a viete celú sumu rýchlo splatiť. Mnoho ľudí spotrebný úver využíva na dofinancovanie hypotéky, keďže banka vám typicky neposkytne viac ako 80 % z ceny bytu,“ vysvetľuje Búlik.

„Je to však mimoriadne drahý spôsob, ktorý vám vysokou splátkou vie navyše skomplikovať cestu k hypotéke. Preto na dofinancovanie odporúčam skôr stavebný úver alebo medziúver od stavebnej sporiteľne. V ideálnom prípade si mladý človek sporí istú dobu v sporiteľni a následne od nej bez zbytočného zakladania nehnuteľnosti a s výhodnejším úročením získa zvyšné financie na dofinancovanie bytu.“

muž premýšľa
Akýkoľvek úver, pôžičku a najmä hypotéku by si mal vždy dôsledne zvážiť (Zdroj: freepik.com)

Hypotéka pre mladých: Všetko, čo potrebuješ vedieť, ak chceš (konečne) bývať vo svojom


Ach tie úroky

Búlik upozorňuje, že požičané peniaze nie sú nikdy zadarmo. Okrem pôžičky sa totiž v zmluve zaväzuješ zaplatiť aj niečo navyše v podobe úroku či poplatku. Výška oboch položiek sa líši v závislosti od banky či inej finančnej inštitúcie.

„Vo všeobecnosti platí, že žiaden úver nie je zadarmo. Ak niekde vidíte 0 % úrok a úver, pri ktorom údajne splácate len požičanú sumu, treba zbystriť pozornosť,“ varuje. „Pri každom úvere treba mať na pamäti dve veci: žiadny úver nie je zadarmo a každý úver vás zaväzuje splácať bez ohľadu na okolnosti.“

Život na dlh

„Mojim klientom vždy zdôrazňujem, že život na dlh nie je životný štýl, ale vážny záväzok splácať bez ohľadu na okolnosti. Preto si treba každý úver dopredu dobre premyslieť a zvážiť, či sa neviete bez neho zaobísť. Kupovať si spotrebný tovar na úver je nezmyselné, zvlášť ak má tovar oveľa kratšiu záruku a často aj životnosť ako samotný úver,“ radí odborník.

Čo robiť v prípade, že si potrebuješ nutne požičať a nechceš úver preplatiť ani sa viazať na dlhé roky dopredu? „Ak si skutočne potrebujete požičať, skúste v prvom kroku rodinu a priateľov, ktorí vás poznajú a dokážu vám na kratší čas požičať peniaze bez úroku a podmienok. Ak plánujete kúpu drahšej veci, treba sa chystať dopredu dlhodobým sporením a pravidelným investovaním do podielových alebo ETF fondov. Týmto spôsobom si nielen vytvárate úspory, ale súčasne ich aj chránite pred infláciou a zhodnocujete. Ku kúpe budete nakoniec potrebovať nižší úver, čím ušetríte na jeho úrokoch a celkovom preplatení,“ dodáva.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame