Hypotéka pre mladých: Všetko, čo potrebuješ vedieť, ak chceš (konečne) bývať vo svojom

Photo by A. L. on Unsplash

#Keď príde reč na hypotéku či úvery, ľudia sa automaticky rozdelia do dvoch táborov. V prvom sa ocitnú zarytí odporcovia finančných produktov, ktorí v nich vidia čisté zlo. V tom druhom však nájdeme ľudí túžiacich po samostatnosti a dospeláckom živote. Práve tým je určená hypotéka pre mladých. S veľkou pravdepodobnosťou ju môžeš využiť aj ty.

Môžeš bývať vo svojom, ale nesmieš mať veľké oči

Ponúka ju väčšina komerčných bánk a má, asi ako všetko na svete, svoje plusy aj mínusy. Vekové ohraničenie vyplýva už z názvu, môžu o ňu požiadať klienti od 18 do 35 rokov. Interval je pomerne slušný, pričom ponúka príležitosť zadovážiť si prvé vlastné bývanie, vďaka ktorému sa dokážeš odsťahovať od rodičov.

Hlavnou a kľúčovou výhodou hypotéky pre mladých je získanie štátneho príspevku – daňového bonusu. S týmto príspevkom dostaneš jeden z najlacnejších úverov, pri ktorom, v porovnaní s ostatnými hypotekárnymi úvermi, až tak veľmi nepreplatíš. Aby si ho získal, musíš splniť niekoľko podmienok.

Photo by Roberto Nickson/Unsplash

Pomôže aj štát

Náš štát sa v rámci svojich možností snaží myslieť na mladých. O novomanželských pôžičkách, na ktoré s radosťou spomínajú naši rodičia, môžeme síce len snívať, štát sa predsa len usiluje dopomôcť nám k vlastnému bývaniu. Ak požiadaš o hypotéku pre mladých, môžeš získať daňový bonus vo výške 400 eur ročne. Ten sa uplatňuje v daňovom priznaní, a to po dobu maximálne piatich rokov. Týmto spôsobom teda môžeš ušetriť až 2 000 eur.

Môžeš si ho však uplatniť len do výšky 50-tisíc eur. Samozrejme, ponuka nehnuteľností, ktoré by sa dali kúpiť do tejto ceny je značne oklieštená. Vo väčších mestách si s takouto sumou ani len neškrtneš. Hypotéka na kupovanú nehnuteľnosť môže byť teda vyššia, ale treba počítať s tým, že bonus uplatníš len do výšky 50-tisíc.

Niekedy je vysoký príjem nevýhodou

Ak výška tvojho príjmu za predchádzajúci rok prekročí 1,3 násobok priemernej hrubej mzdy v národnom hospodárstve, daňový bonus od štátu nedostaneš. Ak si teda zarábal v roku 2018 priemerne viac ako 1 317 eur za mesiac, máš v tomto prípade zrejme smolu. V prípade, že sa rozhodneš požiadať o hypotéku pre mladých so svojím frajerom či frajerkou treba myslieť na to, aby výška vášho príjmu neprekročila dvojnásobok priemernej hrubej mzdy – teda za rok 2018 ste spolu priemerne nezarobili mesačne viac ako 2 026 eur. Tento krok má svoje opodstatnenie. Hypotéka má pomôcť najmä mladým, ktorí tú pomoc od štátu skutočne budú potrebovať.

Photo by Bruno Glätsch/Pixabay

Takýto spôsob je skvelou alternatívou na financovanie vlastného bývania. Vďaka priaznivým podmienkam výška mesačnej splátky nemusí zruinovať tvoj rozpočet. V dnešnej dobe, kedy ceny podnájmov rastú priam astronomicky, ti môže zabezpečiť bývanie vo svojom a podľa vlastných predstáv. Preto porozmýšľaj a hypotéku pre mladých určite zváž.





Zdroj: hashtag.sk, expertnafinancie.sk
Odporúčame