Hypotéka v kocke: Všetko, čo by si mal vedieť pred tým, než sa banke upíšeš na celý život

bankovky

Všetko, čo by si mal vedieť pred tým, než požiadaš o hypotéku (Zdroj: Unsplash/robert-anasch)

#Hypotéka je pre väčšinu z nás jediná cesta, ako sa dostať k vlastnému bývaniu. V našom veľkom prehľade sa dočítaš, ako vybrať ten správny úver, za akých podmienok ti banka požičia a na ktoré parametre hypotéky si treba dávať pozor.

Hypotéka = pôžička, ktorú splácaš desiatky rokov

Hypotekárny úver, hovorovo hypotéka, je špecifický druh pôžičky, ktorý možno použiť na financovanie kúpy, výstavby alebo rekonštrukcie nehnuteľnosti. Jej splácanie je istené záložným právom na nehnuteľnosť. Výška hypotéky dosahuje desiatky až stovky tisíc eur a typická je aj dlhá doba splatnosti.

Rozlišujeme dva základné druhy: účelový a bezúčelový hypotekárny úver.

Pri účelovom dopredu vieš, na čo konkrétne peniaze použiješ. Ide napríklad o rekonštrukciu, stavbu domu či nákup nehnuteľnosti. Pri neúčelovej hypotéke môžeš čerpať peniaze podľa vlastného uváženia, treba však rátať s mierne vyššou úrokovou sadzbou.

Ako to celé funguje?

V prvom rade potrebuješ vedieť, na čo presne pôžičku použiješ. Špeciálne účelové hypotéky možno čerpať napríklad na družstevný byt, chatu či mobilný dom.

Povedzme, že už máš vytipovaný byt, ktorý si chceš kúpiť. Následne si vyberieš vhodný úverový produkt, dohodneš sa s bankou na presných podmienkach a podpíšeš zmluvu. Po tom, čo podáš návrh na vklad záložného práva v prospech banky, môžeš peniažky čerpať.

„Záujemca o hypotéku musí mať minimálne 18 rokov a príjem, z ktorého je schopný hypotéku splácať. Tiež tuzemskú nehnuteľnosť, ktorú môže použiť pre banku ako zabezpečenie. Založená môže byť rovnaká nehnuteľnosť, ktorú klient kupuje prostredníctvom hypotéky, ale nie je to podmienka,“ vysvetľuje hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

Dôležité parametre

Nielen hypotéka, ale aj každá pôžička má parametre, s ktorými je nutné oboznámiť sa pred podpisom zmluvy. Medzi najdôležitejšie pri hypotekárnom úvere patria:

  • LTV je anglická skratka pre „loan to value“ a ukazuje pomer pôžičky voči hodnote zaistenej nehnuteľnosti. Aktuálne ti banka nemôže požičať viac než 90 % z hodnoty nehnuteľnosti, ktorou budeš ručiť. Ak si teda vyberieš dom za 100 000 eur, banka ti vie požičať maximálne 90 000 eur.
  • Úroková sadzba určuje, koľko banke zaplatíš za to, že ti požičia. Môže byť pevná – nemení sa počas trvania celej zmluvy, alebo variabilná – môže sa meniť. Na výšku úrokovej sadzby má vplyv dĺžka fixácie, tvoja bonita aj LTV.
  • Dôležitejšia než úroková sadzba je takzvaná RSPN, ktorá ti jasne povie, o koľko hypotéku preplatíš. Okrem úroku totiž zhŕňa aj všetky poplatky súvisiace s hypotékou.
  • Doba fixácie určuje, ako dlho budeš platiť dohodnutý úrok.
  • Doba splácania je čas, za ktorý budeš požičané peniaze banke vracať. Zvyčajne je to 30 až 40 rokov. Čím dlhšia doba splácania, tým viac preplatíš.

Čo radia odborníci

Ľudia často prekračujú pôvodný rozpočet, preto treba hneď na začiatku všetky náklady poriadne prerátať. Ak úver naopak nedočerpáš, over si možnosť skrátenia doby splácania pomocou mimoriadnych splátok. Ku koncu fixácie budeš môcť zdarma doplatiť celú hypotéku alebo požiadať o jej refinancovanie inde a získať tak výhodnejšie podmienky a nižšie splátky. Na nete nájdeš množstvo hypotekárnych kalkulačiek, vďaka ktorým si vieš aktuálne podmienky jednotlivých bánk overiť z pohodlia domova.

Zdroj: hashtag.sk, SLSP, investopedia.com
Odporúčame